خلبان سوزی ایر نیوزیلند توسط جنگجویان جدایی طلب در پاپوآ، اندونزی گروگان گرفته شدCNN

جنگجویان جدایی‌طلب در منطقه ناآرام پاپوآ در اندونزی، خلبانی از نیوزلند را دستگیر کرده و پس از آتش زدن هواپیمایش، او را به گروگان گرفته‌اند. این گروه در بیانیه ای اعلام کرد.

این خلبان که توسط پلیس محلی به نام فیلیپ مرتنز شناسایی شد، پس از فرود یک پرواز چارتر تجاری در فرودگاه پارو در ارتفاعات دورافتاده منطقه ندوگا دستگیر شد. در روز سه شنبه

ماتیوس فاخیری، رئیس پلیس پاپوآ، بازرس پلیس پاپوآ، روز سه‌شنبه به خبرنگاران گفت: پنج مسافر از جمله یک نوزاد در پرواز سوزی ایر بودند، اما هنوز مشخص نیست چه اتفاقی برای آنها افتاده است.

یک تیم جستجو متشکل از نیروهای پلیس و نظامی به منطقه اعزام شده است.

روز سه شنبه، ارتش آزادیبخش ملی پاپوآ غربی (TPNPB) اعلام کرد که هواپیما را در یک فرودگاه سوزانده و خلبان را قبل از گروگان گرفتن “دستگیر” کرده است.

اگانوس کوگیا، سخنگوی فرمانده TPNPB در بیانیه‌ای که سی‌ان‌ان مشاهده کرد، گفت: «او دومین گروگان ماست». منطقه ماپندوما به گفته کمیته بین المللی صلیب سرخ (ICRC) برخی از گروگان ها بیش از چهار ماه در بازداشت بوده اند.

در این بیانیه، ایگانوس همچنین خواستار توقف تمامی پروازهای ورودی به فرودگاه پارو شد و گفت تا زمانی که دولت اندونزی استقلال پاپوآ را به رسمیت نشناسد خلبان آزاد نخواهد شد.

دولت اندونزی TPNPB را به عنوان یک گروه تروریستی معرفی می کند.

یک هواپیمای سوزی ایر (نه هواپیمای درگیر در حادثه روز سه شنبه) در استان پاپوآ در سال 2011.

مقامات دولتی نیوزیلند به سی ان ان گفتند که «از وضعیت یک خلبان نیوزیلندی در پاپوآ آگاه بودند» و سفارت نیوزیلند در جاکارتا از این خانواده حمایت کنسولی می کند.

بنیانگذار Susi Air Susi Pudjiastuti در توییتر گفت که برای سلامتی خلبان و مسافران دعا می کرد.

جنگجویان جدایی طلب در شرقی ترین منطقه اندونزی پاپوآ از زمانی که این منطقه تحت کنترل اندونزی در پی رای بحث برانگیز سال 1969 تحت نظارت سازمان ملل قرار گرفت، خواستار استقلال شدند.

با این حال، جنگ در منطقه فقیر اما غنی از منابع، جایی که ارتش اندونزی در آن حضور پررنگی دارد، در سال‌های اخیر تشدید شده است.

گروه های حقوق بشر در منطقه این حمله را محکوم کردند.

«ما خواهان آن هستیم که خلبان و افرادی که گروگان گرفته شده‌اند، فوراً به سلامت آزاد شوند. عثمان حمید، مدیر عفو بین‌الملل اندونزی گفت: ما همچنین از طرف‌های درگیر می‌خواهیم که به قوانین بشردوستانه بین‌المللی احترام بگذارند.

او گفت که این حادثه نشان داد که غیرنظامیان قربانی “تکرار خشونت در منطقه پاپوآ” هستند.

وی افزود: «همه طرف‌ها باید برای نجات غیرنظامیان، عدم خشونت را در اولویت قرار دهند».

آندریاس هارسونو، محقق اندونزیایی دیده بان حقوق بشر، گفت که گروگان گیری جرم است.

هارسونو گفت: «ارتش آزادیبخش ملی پاپوآی غربی باید فورا و بدون قید و شرط همه گروگان ها را در ندوگا آزاد کند.

Warren Richardson

پیشگام رسانه های اجتماعی. تنظیم کننده. معتاد زامبی برنده جایزه. دردسر ساز. مستعد حملات بی تفاوتی.

تماس با ما