مطالعه می گوید روده سالم موفقیت درمان سرطان را افزایش می دهد سلامت نیوز

یکی از بزرگترین مطالعات تایید کرده است که بین میکروبیوم روده و پاسخ به درمان ایمونوتراپی سرطان برای ملانوم ارتباط وجود دارد. این مطالعه در “Nature Medicine” منتشر شد و توسط کینگز کالج لندن، دپارتمان CIBIO از دانشگاه ترنتو و موسسه انکولوژی اروپا در ایتالیا، دانشگاه گرونینگن در هلند و توسط بنیاد Seerave هماهنگ شد.

دکتر کارلا لی، محقق بالینی در کینگز کالج لندن و اولین نویسنده این مطالعه، گفت: “مطالعات اولیه روی تعداد محدودی از بیماران نشان داده است که میکروبیوم روده، به عنوان یک تنظیم کننده سیستم ایمنی، در پاسخ هر بیمار نقش دارد. به ایمونوتراپی سرطان، و به ویژه در مورد ملانوما. این مطالعه جدید می تواند تأثیر عمده ای بر روی سرطان و پزشکی به طور کلی داشته باشد.”

میکروبیوم، مجموعه ای از میکروارگانیسم هایی که در روده ها زندگی می کنند، می توانند از طریق تغییرات رژیم غذایی، پروبیوتیک های نسل بعدی و پیوند مدفوع تغییر کنند. این تغییر به نوبه خود باعث تغییر عملکرد میکروبیوم بر روی سیستم ایمنی می شود. درک ویژگی های میکروبیوم می تواند پزشکان را قادر سازد تا قبل از شروع درمان، میکروبیوم بیمار را مطابق با آن تغییر دهند.
کمتر از 50 درصد بیماران به ایمونوتراپی ملانوما پاسخ مثبت می دهند، بنابراین یافتن راهبردهایی برای افزایش تعداد پاسخ دهندگان مثبت بسیار مهم است.

این مطالعه بزرگترین گروه بیماران مبتلا به ملانوما و نمونه هایی از میکروبیوم روده آنها را از پنج مرکز بالینی در بریتانیا، هلند و اسپانیا گرد هم آورد. محققان یک مطالعه متاژنومیک در مقیاس بزرگ را برای تعیین توالی میکروبیوم روده انجام دادند تا بررسی کنند که آیا ارتباطی بین ترکیب و عملکرد میکروبیوم روده و پاسخ به ایمونوتراپی وجود دارد یا خیر.

نتایج یک ارتباط پیچیده را تأیید کرد زیرا گونه‌های باکتریایی مختلف را در گروه‌های مختلف بیماران درگیر می‌کند.

به نظر می رسد وجود سه نوع باکتری (Bifidobacterium pseudocatenulatum، Roseburia spp. و Akkermansia muciniphila) با پاسخ ایمنی بهتر مرتبط باشد. یک یافته دیگر این بود که خود میکروبیوم به شدت تحت تأثیر عواملی از جمله ساختار بیمار، استفاده از مهارکننده های پمپ پروتون و رژیم غذایی است که باید در مطالعات طولی آینده در نظر گرفته شود.

پروفسور تیم اسپکتور از کینگز کالج لندن گفت: “این مطالعه نشان می دهد که شانس زنده ماندن بر اساس میکروب های سالم بین زیر گروه ها تقریبا دو برابر شده است.”

“هدف نهایی شناسایی ویژگی‌های خاص میکروبیوم است که مستقیماً بر مزایای بالینی ایمونوتراپی برای بهره‌برداری از این ویژگی‌ها در رویکردهای شخصی جدید برای حمایت از ایمونوتراپی سرطان تأثیر می‌گذارد. اما در عین حال، این مطالعه تأثیر بالقوه رژیم غذایی خوب و روده را برجسته می‌کند. تیم در ادامه اظهار داشت: سلامتی بر شانس بقا در بیماران تحت ایمونوتراپی.

پروفسور نیکولا سگاتا از دانشگاه ترنتو گفت: “مطالعه ما نشان می دهد که مطالعه میکروبیوم برای بهبود و شخصی سازی درمان های ایمونوتراپی ملانوما مهم است. با این حال، همچنین نشان می دهد که به دلیل تنوع میکروبیوم روده از فرد به فرد برای درک ویژگی‌های میکروبی روده که احتمال بیشتری برای پاسخ مثبت به ایمونوتراپی دارند، باید مطالعات بزرگ‌تری انجام شود.»

Gabriel Osborne

شیطان متعصب توییتر. حشره پرشور اینترنت. مبشر وب. ماون آبجو. پیشگام موسیقی.