COP27 «تحمل صفر برای شستشوی سبز»، گوترش می گوید در حالی که گزارش جدید تعهدات خالی خالص صفر را زیر پا می گذارد.

این گزارش از گرین‌شویی انتقاد می‌کند – که عموم را گمراه می‌کند تا تصور کنند که یک شرکت یا نهاد بیشتر از آنچه هست برای حفاظت از محیط‌زیست انجام می‌دهد – و تعهدات خالص صفر ضعیف و نقشه راهی برای یکپارچگی به تعهدات خالص صفر توسط صنعت، موسسات مالی، ارائه می‌دهد. شهرها و مناطق و حمایت از گذار جهانی و عادلانه به آینده ای پایدار.

به گفته کارشناسان، بازیگران نمی توانند ادعا کنند که “صفر خالص” هستند در حالی که به ساخت یا سرمایه گذاری در تامین سوخت فسیلی جدید یا هر نوع فعالیت مخرب زیست محیطی ادامه می دهند. آن‌ها همچنین نمی‌توانند در فعالیت‌های لابی‌گری علیه تغییرات آب و هوایی شرکت کنند یا شرکای خود را بخواهند یا فقط درباره بخشی از دارایی‌های کسب‌وکار خود گزارش دهند و بقیه را پنهان کنند.

“ما باید تحمل صفر برای شستشوی سبز خالص صفر داشته باشیم. آنتونیو گوترش در مراسم رونمایی از این گزارش در COP27 در شرم الشیخ مصر گفت: گزارش گروه متخصص امروز راهنمای چگونگی اطمینان از تعهدات خالص و قابل اعتماد و پاسخگو است.

کودکان از طریق سیلاب های آلوده در ژاکوب آباد، استان سند، پاکستان راه خود را به خانه باز می کنند.

رهنمودها و وضوح برای بازیگران غیردولتی

سال گذشته در COP26 در گلاسکو، آقای. گوترش اعلام کرد که یک گروه کارشناسی را برای رسیدگی به «مازاد سردرگمی و کمبود اعتبار» نسبت به اهداف خالص صفر نهادهای غیردولتی منصوب خواهد کرد.

اولین گزارش این گروه نتیجه کار و رایزنی های فشرده در طول هفت ماه است و بهترین توصیه های 17 کارشناس انتخاب شده توسط دبیرکل سازمان ملل را منعکس می کند.

این گزارش از طریق 10 توصیه عملی، در چهار زمینه کلیدی که توسط دبیرکل تعریف شده است، وضوح ارائه می کند: یکپارچگی محیط زیست. اعتبار؛ مسئوليت؛ و نقش دولت ها

در COP27، آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، در مراسم رونمایی از گزارش گروه کارشناسان سطح بالا درباره تعهدات خالص صفر، اظهاراتی را ارائه می کند.

توصیه های این گزارش، همانطور که توسط رئیس سازمان ملل توضیح داده شده است

1. وعده ها نمی توانند “سرپوش سمی” باشند

بر اساس این گزارش، تعهدات خالص صفر باید با سناریوهای هیئت بین دولتی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل متحد (IPCC) که گرمایش را به 1.5 درجه محدود می کند، مطابقت داشته باشد.

دبیر کل سازمان ملل توضیح داد: “این بدان معناست که انتشار جهانی باید حداقل تا سال 2030 تا 45 درصد کاهش یابد – و تا سال 2050 به صفر خالص برسد. تعهدات باید هر پنج سال یک بار اهداف موقتی داشته باشند که از سال 2025 شروع می شود.”

اهداف همچنین باید همه انتشارات گلخانه ای و تمام محدوده آنها را پوشش دهند. برای مؤسسات مالی این به معنای تمام فعالیت‌های مالی آنها است، و برای مشاغل و شهرها به معنای همه انتشارات – مستقیم، غیرمستقیم و آنهایی که از زنجیره‌های تأمین سرچشمه می‌گیرند.

“پیام برای همه کسانی که ابتکارات داوطلبانه موجود را مدیریت می کنند – و همچنین مدیران عامل، شهرداران روشن است. [and] فرمانداران متعهد به خالص صفر: این استاندارد را رعایت کنید و دستورالعمل‌های خود را فوراً به‌روزرسانی کنید – و مطمئناً حداکثر تا COP28. گوترش تاکید کرد.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین پیامی قوی به شرکت‌های سوخت فسیلی و «توان‌بخش‌های مالی» آن‌ها ارسال کرد که تعهداتی دارند که محصولات اصلی و فعالیت‌هایی را که زمین را مسموم می‌کنند حذف می‌کنند و از آنها خواست که وعده‌های خود را بازنگری کنند و آنها را با دستورالعمل‌های گزارش هماهنگ کنند.

«استفاده از تعهدات ساختگی «خالص صفر» برای سرپوش گذاشتن بر گسترش گسترده سوخت‌های فسیلی مذموم است. فریب رتبه است. این پوشش سمی می تواند جهان ما را بر فراز صخره آب و هوا فشار دهد. دروغ باید تمام شود”

  مردم در تظاهرات جمعه ها برای آینده برای اقدام اقلیمی در بن، آلمان شرکت می کنند.

© Unsplash/Mika Baumeister

2. طرح ها باید دقیق و ملموس باشند

آقای. گوترش گفت که تعهدات صفر خالص باید با طرحی برای چگونگی انتقال همراه باشد.

«مدیریت باید در قبال اجرای این تعهدات پاسخگو باشد. این به معنای حمایت علنی از اقدام قاطع اقلیمی و افشای همه فعالیت‌های لابی‌گری است.»

فقدان استانداردها، مقررات و سختگیری در اعتبارات داوطلبانه بازار کربن به شدت نگران کننده است.

همچنین، تعهدات باید به جزئیات چگونگی انتقال نیازهای کارگران در صنایع سوخت‌های فسیلی و بخش‌هایی که تحت تأثیر گذار انرژی‌های تجدیدپذیر قرار دارند، پرداخته شود.

این گزارش همچنین وضوح و جزئیاتی را در مورد اقداماتی که کسب‌وکارها، مؤسسات مالی و مقامات زیرملی باید انجام دهند تا زغال‌سنگ، نفت و گاز انجام دهند، ارائه می‌کند.

3. وعده ها باید پاسخگو و شفاف باشد

دبیرکل از همه ابتکارات داوطلبانه خالص صفر خواست تا تلاش‌ها برای استانداردسازی گزارش‌های پیشرفت را در قالبی باز و از طریق پلتفرم‌های عمومی که پورتال اقدام جهانی تغییرات آب و هوایی سازمان ملل را تغذیه می‌کنند، تسریع بخشند.

او توضیح داد: «ما باید با هم کار کنیم تا شکاف‌های ناشی از فقدان مقامات شخص ثالث معتبر شناخته‌شده جهانی را پر کنیم – و باید مکانیسم‌هایی را که برای انجام این فرآیند راستی‌آزمایی و پاسخگویی قرار دارند، تقویت کنیم.

4. ابتکارات داوطلبانه باید به یک امر عادی تبدیل شود

در نهایت، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که دولت ها باید اطمینان حاصل کنند که ابتکارات داوطلبانه فعلی به یک “عادی جدید” تبدیل می شود.

«من از همه رهبران دولت می‌خواهم که برای نهادهای غیردولتی زمینه بازی برابر برای گذار به آینده‌ای عادلانه و خالص فراهم کنند. حل بحران آب و هوا مستلزم رهبری سیاسی قوی است.

آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل در مراسم راه اندازی گروه کارشناسی تعهدات خالص صفر.  در سمت چپ کاترین مک کنا، رئیس گروه قرار دارد.

صدای کارشناسان

این گزارش در سالی منتشر می شود که در آن جهان با یک بحران انرژی ناشی از تهاجم روسیه به اوکراین و همچنین تأثیرات ظاهراً بی وقفه اقلیمی مانند سیل بی سابقه در پاکستان و خشکسالی فلج کننده در ایالات متحده گرفتار شده است.

در حال حاضر بیش از 80 درصد از انتشار گازهای گلخانه ای جهانی توسط تعهدات خالص صفر پوشش داده می شود.

در حال حاضر، این سیاره نمی تواند تاخیر، بهانه، یا سبزشویی بیشتر را تحمل کند. گفت کاترین مک کنا، وزیر سابق کانادا، رئیس گروه کارشناسان سطح بالا.

او توضیح داد که در چنین زمان حیاتی، دادن تعهد به صفر خالص مربوط به کاهش انتشار است، نه گوشه و کنار.

ام‌اس. مک‌کنا به برخی از بازیگرانی که در حال پیشرفت هستند تبریک گفت، مانند شرکت‌هایی که در نوآوری سرمایه‌گذاری می‌کنند، سرمایه‌گذارانی که پول خود را از کثیف به پاک منتقل می‌کنند، و شهرها که شبکه انرژی خود را به انرژی‌های تجدیدپذیر تغییر می‌دهند.

او استدلال کرد: «اما خبر بد این است که بسیاری از وعده‌های صفر خالص… چیزی بیش از شعارهای توخالی و هیاهو هستند. “چرا شستشوی سبز اینقدر بد است؟ تا حدی، به این دلیل که مخاطرات بسیار زیاد است. این فقط تبلیغات نیست، ادعاهای جعلی خالص صفر هزینه ای را که در نهایت همه می پردازند افزایش می دهد. از جمله افرادی که در این اتاق نیستند، از طریق تأثیرات عظیم، مهاجرت آب و هوا و زندگی آنها.

ام‌اس. مک‌نا همچنین روز سه‌شنبه خاطرنشان کرد که امانوئل ماکرون، رئیس‌جمهور فرانسه و مایکل بلومبرگ، نماینده سازمان ملل در امور آب و هوا، ابتکار جدیدی را برای ایجاد یک ابزار عمومی داده‌های خالص صفر آغاز کرده‌اند که داده‌های تایید شده را برای مسئول نگه داشتن شرکت‌ها ارائه می‌دهد.

میخواهی بیشتر بدانی؟ ما را بررسی کنید صفحه رویدادهای ویژه، جایی که می توانید همه پوشش های ما در مورد اجلاس آب و هوای COP27، از جمله داستان ها و ویدیوها، توضیح دهندگان، پادکست ها و خبرنامه روزانه ما را بیابید.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.