Apple Mac OS X Sonoma همچنین از تعداد زیادی مک اندروید پشتیبانی می کند

اپل با معرفی مک پرو مجهز به تراشه M2 Ultra در نهایت فرآیند مهاجرت به پردازنده های اختصاصی خود را به پایان رساند و اکنون تمامی مدل های کامپیوتری جدید این شرکت از تراشه های سری M استفاده می کنند. آپدیت مک جدید به نام Sonoma (Sonoma) روی برخی از مک های مجهز به پردازنده اینتل نیز اجرا می شود، اما به طور کلی از تمامی مک های اینتل که قبل از سال 2018 معرفی شده اند، به عبارتی محصولاتی که از اپل استفاده نمی کنند، پشتیبانی می کند. تراشه T2. او این کار را نمی کند

Sonoma اکنون به پشتیبانی از تمامی نسخه‌های مک‌بوک ۱۲ اینچی، نسخه‌های ارتقا یافته مک‌بوک پرو، مک‌بوک ایر ۲۰۱۷ و آی‌مک ۲۰۱۷ پایان داده است. مک های معرفی شده پس از سال 2017 عموما از تراشه Apple T2 استفاده می کنند. پردازنده ای که برای عملکرد نوار لمسی برخی از مدل های مک بوک پرو طراحی شده و ویژگی های امنیتی و رمزگذاری ویدیو را ارائه می دهد.

البته Mac OS X Sonoma از مک پرو معرفی شده در دسامبر 2017 نیز پشتیبانی می کند. این محصول برای اولین بار به تراشه T2 مجهز شده است. علاوه بر این، iMac 2019 که از T2 استفاده نمی کند، اما سیستم عامل مک های مجهز به این تراشه را اجرا می کند، همچنان از Sonoma پشتیبانی خواهد کرد.

به گزارش Arstechnica، پس از معرفی مک های مجهز به تراشه های سری M، اپل به صورت دوره ای پشتیبانی از مک های اینتل را کاهش داده است. برای مثال، مک‌های معرفی‌شده بین سال‌های 2009 تا 2015 معمولاً 7 تا 8 سال نسخه‌های جدید سیستم‌عامل مک را دریافت کردند، در حالی که این به‌روزرسانی‌ها برای مک‌های معرفی‌شده در سال 2016 تا 2019 به 6 سال کاهش یافت.

پس از جایگزینی پایان دوره پشتیبانی برای مک‌های قدیمی، اپل به‌روزرسانی‌های امنیتی را تا دو سال برای این محصولات ارائه می‌کند، بنابراین افرادی که از نسخه‌های Monterey یا Ventura استفاده می‌کنند همچنان می‌توانند پس از عرضه Sonoma به‌روزرسانی‌ها و وصله‌های امنیتی را پیدا کنند. با این حال، کاربرانی که در حال حاضر از macOS 11 Big Sur استفاده می‌کنند باید سیستم عامل یا سخت‌افزار خود را ارتقا دهند، در غیر این صورت وصله‌های امنیتی جدید برای آن‌ها عرضه نمی‌شود.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما