24 ساعت لمانز 100 سال استقامت و نوآوری

امسال صدمین سالگرد 24 ساعت لمانز است که برای اولین بار در ماه مه 1923 برای کمک به نوآوری در صنعت خودروسازی در حال رشد با تاکید نه تنها بر سرعت، بلکه بر کارایی، قابلیت اطمینان و استقامت، برگزار شد.

تام کریستنسن که 9 بار رکورد لمانز را برده است، گفت: “این یک مسابقه بسیار سخت است و بهترین مسابقه است.”

Automobile Club de l’Ouest اولین مسابقه را سازماندهی کرد و مسیری را در جاده های عمومی جنوب لومان طراحی کرد که جنگل ها را به دو نیم تقسیم می کرد و از مناطق مسکونی عبور می کرد.

آنتونی دیویدسون که 13 بار در این مسابقه شرکت کرده است، گفت: “این یکی از بزرگترین رویدادهای تقویم است، با گرندپری موناکو، ایندیاناپولیس 500، دیتونا 500.” «همه نام لمانز را شنیده‌اند. این مسابقه‌ای است که هر نسلی می‌تواند روی آن کلیک کند و بفهمد.”

طرح مدار، که هنوز از جاده های عمومی استفاده می کند، فقط اصلاحات جزئی داشته است، عمدتاً برای ایمنی، و معمولاً در اواسط تابستان برای حداکثر روشنایی روز برگزار می شود. محدودیت هایی در زمان رانندگی به تدریج ایجاد شد و اکنون هر خودرو سه راننده دارد.

برای شروع مسابقه، رانندگان قبلاً در مسیر می دویدند و با اتومبیل خود می پریدند، اما این روش در سال 1970 کنار گذاشته شد. شرکت ها از Le Mans برای آزمایش نوآوری های خودرو مانند کمربند ایمنی استفاده کرده اند. بیست و پنج خودروساز موفق به کسب یک پیروزی کلی در لمان شده اند که 19 برد پورشه بیشترین برد را دارد.

این مسابقه اصلی مسابقات قهرمانی استقامت جهانی FIA است که در سراسر جهان مسابقه می دهد.

دیویدسون گفت: «ماشین‌هایی که در WEC می‌بینیم فقط برای قهرمانی در لمان طراحی شده‌اند. “این تنها هدف هر سازنده ای است که در آن مسابقه پیروز شود. وقتی در ماه ژوئن اتفاق می افتد، تمام توجهات معطوف به لمانز است، و این تنها چیزی است که می توانید برای چند ماه در مورد مسابقه فکر کنید.

مسابقه بعد از ظهر یک شنبه شروع می شود و یک روز بعد پس از تقریباً 400 دور پیست تقریباً 13 کیلومتری یا هشت مایلی به پایان می رسد.

کریستنسن گفت: «شما دائماً باید به چیزی فکر کنید. “شما به رانندگی، تنظیمات، خود مسابقه فکر می کنید. فقط عظیم است مسابقه طولانی است، سخت است، ضربان نبض شما به عنوان یک راننده مانند دویدن ماراتن است.”

رانندگان باید تعهد کلی را با تمرکز یک روزه متعادل کنند.

نیکو هولکنبرگ که در سال 2015 قهرمان لمانز شد، گفت: «در فرمول 1، حداکثر دو ساعت زمان می‌برد. این 24 ساعت است. این یک بازی بسیار طولانی مدت است. شما باید ریسک ها را با دقت انتخاب کنید. این بیشتر در مورد عبور بدون حادثه، زنده ماندن است. و شما با هم تیمی های خود یک ماشین مشترک دارید: این فقط به شما مربوط نیست.”

انطباق با شرایط در حال توسعه و مبارزه با خستگی عناصر دیگر هستند. شرکت کنندگان سعی می کنند بخوابند اما به ندرت بیش از چند ساعت بخوابند.

دیویدسون گفت: «شما باید در هر شرایطی خوب باشید، شب‌هایی که هوا سردتر است، شاید در شرایط مرطوب، لحظاتی که خورشید طلوع و غروب می‌کند، و شما با همه کثیفی‌های روی شیشه جلو کور شده‌اید».

تماشاگران، که بسیاری از آنها برای یک هفته اردو می زنند، نقش مهمی در تقویت این رویداد دارند. حدود 244000 نفر در سال 2022 شرکت کردند.

کریستنسن، که گفت لمان یک “موسسه فرانسوی” و “یک جشنواره اتومبیلرانی” است، گفت: “وقتی برای یک هفته وارد می‌شوید و همه چیز را احساس می‌کنید، این چیزی است: تاریخ، میراث.”

هولکنبرگ توضیح داد که می‌توانست هنگام غروب در کمپینگ بوی کباب‌ها را حس کند.

لمانز نیز درباره دلشکستگی است. دیویدسون که در سال 2012 در یک تصادف دو مهره را شکست، بخشی از خدمه تویوتا بود که مسابقه سال 2016 را تا زمان قطع برق در نزدیکی پایان رهبری کرد. او هرگز قهرمان لمان نشده است.

او گفت: «مطمئن نیستم که هرگز از پس آن بربیایم. «از نظر روحی خیلی زخمی بود. همانطور که آن را آشکار می کند، به یاد می آورم که به خودم گفتم، “شما باید در چند روز آینده واقعاً با خودتان مهربان باشید، زیرا این بسیار بزرگ است.”

“این فقط افتضاح بود. می دانم اتفاقات بدتری در زندگی می افتد، اما وقتی ورزشکار هستید و جان و روح خود را برای آن می گذارید، او در حالی که مکث کرد، گفت: “ممکن است یک کوهنورد در حال صعود به اورست باشد و شما خیلی نزدیک شوید و تقریباً به آنجا رسیده اید. تجهیزات شما از کار می افتد و باید از کوه پایین بیایید. وقتی آن را از شما می گیرند، وحشتناک است و من آن را برای کسی آرزو نمی کنم.»

لمانز لحظات تاریک تری را پشت سر گذاشته است. در سال 1936 به دلیل اعتصاب در فرانسه لغو شد و از سال 1940 تا 1948 به دلیل جنگ جهانی دوم و پیامدهای آن برگزار نشد. در سال 1955، 84 نفر بر اثر برخورد یک ماشین با جمعیت کشته شدند. در مجموع 22 راننده در ارتباط با این مسابقه جان خود را از دست داده اند که آخرین آنها در سال 2013 بوده است.

همانطور که لمانز وارد قرن دوم خود می شود، کریستنسن مطمئن است که این رویداد رونق خواهد گرفت.

“در حال حاضر، فوق العاده سالم به نظر می رسد. رهبری بسیار خوبی دارد.» او درباره این مسابقه گفت. حضور سازندگان و موارد دیگر برای سال 24 با Alpine، BMW، Lamborghini، بسیار جالب است. فشار زیادی از سوی ACO با هیدروژن وجود دارد [power] — برقی برای 24 ساعت چالش بزرگی است — اما موتوراسپرت جایی است که شما فناوری های جدید را در آن به ارمغان می آورید.

او گفت: «اگر به کل تاریخ نگاه کنید: ترمزهای دیسکی، برف پاک کن‌ها، کمربند ایمنی، در تمام این مدت به لمانز رفته است. فقط در 100 سال اول، بسیار توسعه یافته است، و در طول 24 ساعت شما نمی توانید آن را فریب دهید، نمی توانید میانبر ایجاد کنید. لمانز شما را گاز خواهد گرفت.»

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما