کریستینا فرناندز دی کرشنر معاون رئیس جمهور آرژانتین که به اتهام فساد مالی به شش سال زندان محکوم شد، نامزد انتخابات نخواهد شد.CNN

دادگاهی در آرژانتین روز سه‌شنبه کریستینا فرناندز دی کرشنر، معاون رئیس‌جمهوری این کشور را به شش سال حبس محکوم کرد و او را پس از اینکه در دوره‌های قبلی ریاست‌جمهوری خود متهم به فساد دانست، مجدداً از تصدی پست دولتی محروم شد.

فرناندز د کرشنر به دلیل نقش فعلی اش مصونیت موقت دارد، بنابراین فورا به زندان نمی رود و می تواند تجدید نظر کند. پس از صدور حکم، او اتهامات علیه خود را رد کرد اما گفت که برای انتخابات سال آینده نامزد نخواهد شد.

او گفت: «من برای هیچ چیز، نه برای رئیس جمهور و نه برای سناتور، نامزد نخواهم شد. نام من در هیچ برگه رأیی نخواهد بود».

در دادگاه، دفتر دادستانی فدرال آرژانتین او را به توطئه با سایر مقامات دولتی برای اعطای قراردادهایی به ارزش میلیون ها دلار برای کارهای جاده ای متهم کرد که طبق این شکایت، ناقص، گران قیمت و غیر ضروری بودند.

بر اساس سندی که دادگاه فدرال آرژانتین در بوئنوس آیرس منتشر کرده است: «در اصل، آنها نشان دهنده وجود پیوندهای ناپسند و فاسد در میان مقامات اداری دولتی (ملی و استانی) و شرکت های پیمانکاری ایالتی هستند.

فرناندز دی کرشنر در دوره ریاست جمهوری خود از سال 2007 تا 2011 و از سال 2011 تا 2015 به دلیل توزیع بودجه عمومی به یک شرکت ساختمانی برای کارهای جاده ای در استان سانتا کروز به دلیل “دولت متقلبانه” مجرم شناخته شد.

دادگاه گفت که معاملات با شرکت ساخت و ساز لازارو آنتونیو بائز – یک دوست خانوادگی – به نفع فرناندز دی کرشنر و باز بوده است.

به گزارش خبرگزاری دولتی آرژانتین، تلام، رئیس‌جمهور سابق «۸۰ درصد کارهای جاده‌های عمومی ملی در سانتا کروز را بین سال‌های ۲۰۰۳ تا ۲۰۱۵ به نفع شرکت‌های بائز اعطا کرد».

بائز همچنین به دلیل مشارکت در این طرح ادعایی، وزیر سابق امور عمومی، خوزه لوپز، و مدیر سابق راه های ملی، نستور پریوتی، به شش سال زندان محکوم شدند.

به گزارش تلم، لوپز و پریوتی نیز بار دیگر از تصدی پست های دولتی محروم شده اند.

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

تماس با ما