کره شمالی از موشک، در میان گزارش های کمبود مواد غذایی به کشاورزی روی می آورد اخبار جهان

سئول: رسانه های دولتی روز سه شنبه گزارش دادند که کیم جونگ اون، حاکم کره شمالی خواستار همبستگی عمومی قوی تر در پشت رهبری خود شده است تا تولید غلات این کشور را به میزان قابل توجهی افزایش دهد، در میان نگرانی های بیرونی در مورد بدتر شدن ناامنی غذایی در این کشور. کارشناسان خارجی می گویند که کره شمالی پس از محدودیت های مرزی COVID-19 و فشار گزارش شده برای کنترل بیشتر دولت بر عرضه غلات، با کمبود جدی مواد غذایی مواجه است. کارشناسان می گویند که هیچ نشانه ای از مرگ و میر دسته جمعی یا قحطی به دلیل کمبود ندیده اند.

به گزارش خبرگزاری مرکزی رسمی کره، کیم در جریان نشست حزب حاکم در روز دوشنبه، عزم دولت خود را برای ایجاد یک چرخش انقلابی در تولید کشاورزی بدون شکست ابراز کرد. کیم گفت: «تا زمانی که نظام رهبری قوی در کل حزب برقرار باشد و قدرت متحد همه مردم وجود داشته باشد، هیچ چیز غیرممکن نیست».

KCNA در مورد اینکه آیا کیم گام خاصی برای افزایش تولید غلات ارائه کرده است یا خیر توضیحی نداد. بسیاری از ناظران می گویند گام های معنی دار برای تولید غلات بیشتر مستلزم خرید بیشتر کود، آفت کش ها و ماشین آلات کشاورزی است، زیرا کره شمالی بسیاری از منابع کمیاب خود را برای پیشبرد برنامه تسلیحات هسته ای خود اختصاص می دهد.

کمبود مزمن غذای کره شمالی احتمالاً به دلیل محدودیت‌های COVID-19 که تجارت خارجی آن را خفه کرده، تحریم‌های مداوم تحت رهبری ایالات متحده و سوءمدیریت خود این کشور بدتر شده است.

بر اساس ارزیابی های کره جنوبی، تولید غلات کره شمالی در سال گذشته 4.5 میلیون تن برآورد شده است. در دهه قبل، تولید سالانه آن 4.4 میلیون تا 4.8 میلیون تن برآورد شده بود. سازمان جاسوسی کره جنوبی اعلام کرده است که کره شمالی سالانه به 5.5 میلیون تن غلات برای تغذیه 25 میلیون نفر خود نیاز دارد.

در سال های گذشته، خرید غلات غیررسمی از چین حدود نیمی از این شکاف را جبران کرد، اما محدودیت های ناشی از بیماری همه گیر در ترافیک مرزی احتمالاً این معاملات را کاهش داده است. به گفته کوون ته جین، اقتصاددان ارشد موسسه خصوصی GS&J در کره جنوبی، بدتر شدن وضعیت، کاهش درآمد مردم و تلاش های ناموفق مقامات برای تامین غلات از طریق تسهیلات دولتی و در عین حال محدود کردن معاملات خصوصی در بازارها بود.

اکثر تحلیلگران می گویند که کمبود مواد غذایی کنونی کره شمالی به حد شدید دهه 1990 نزدیک نیست، زمانی که صدها هزار نفر در قحطی جان باختند. آنها می گویند که نشست کمیته مرکزی حزب احتمالاً تا حدی برای تبلیغ تصویر کیم به عنوان رهبری که به مردم خود اهمیت می دهد در زمانی که او درگیر رویارویی با ایالات متحده بر سر برنامه هسته ای خود است، تشکیل شده است. انتظار می رفت جلسه عمومی که یکشنبه افتتاح شد حداقل یک روز دیگر ادامه یابد.

KCNA به نقل از کیم در جلسه روز دوشنبه گفت که هدف اصلی این کنفرانس یافتن راه‌های فوری برای رسیدن به هدف تولید غلات امسال و اهداف بلندمدت علمی امکان‌پذیر برای افزایش اساسی تولید محصولات کشاورزی ظرف چند سال است. به گزارش KCNA، سایر مقامات ارشد کاستی های نامشخص در پروژه های توسعه روستایی گذشته را تجزیه و تحلیل کردند و نحوه رفع آنها را پیشنهاد کردند.

افزایش تولید غلات یکی از 12 هدف اقتصادی است که حزب حاکم کره شمالی در نشست قبلی حزب در ماه دسامبر به تصویب رساند. رسانه های دولتی اخیرا گفته اند که تولید غلات باید به هر قیمتی افزایش یابد.

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.