کارگر فنی با رفت و آمد 4 ساعته از کرانه باختری به تل آویو

هنگامی که صدها فلسطینی صبح روز دوشنبه اخیر از طریق یک ایست بازرسی اسراییل وارد شدند، اکثر آنها برای یک روز کار یدی لباس پوشیده بودند. اما حداقل یک استثناء قابل توجه وجود داشت.

موها الشاوامره، 31 ساله، یک پیراهن دکمه دار به تن داشت و یک کامپیوتر به همراه داشت. در حالی که بسیاری از اقوام و همسایگان او، اکثراً مرد، به کارگاه‌های ساخت‌وساز جنوب اسرائیل رفتند – کار ارزان فلسطینی‌ها را برای برخی از مشاغل کم‌درآمد در اسرائیل فراهم می‌کردند. الشاوامره در راه رفتن به یک شرکت فناوری در تل آویو بود.

آقای “به همه این افراد نگاه کنید.” الشوامره آن روز دی ماه را با آمیزه ای از اندوه و همدلی گفت. هیچ کدامشان را با لپ‌تاپ یا رفتن به دفتر نمی‌بینی».

آقای. الشاوامره، پسر یک کارگر و یک مادر خانه‌نشین، مهندس شرکتی است که از هوش مصنوعی برای بهبود وب‌سایت‌های خرده‌فروشی استفاده می‌کند – و یکی از معدود فلسطینی‌هایی است که در صنعت فناوری اسرائیل کار می‌کند و یکی از شرکت‌های جهان محسوب می‌شود. نوآورانه ترین

او پس از مجموعه‌ای از شرایط قابل توجه، از جمله مواجهه با کتابی در مورد هولوکاست، دانشگاه در نیمی از جهان و یک ستاره پاپ اسرائیلی، به آنجا رسید.

سفر او به محل کار – از طریق گردان‌ها و اسکنرهای امنیتی پست‌های بازرسی اسرائیل – نابرابری بین فلسطینی‌ها و اسرائیلی‌های ساکن کرانه باختری را برجسته می‌کند، جایی که در حال حاضر برخی از مرگبارترین خشونت‌های خود را در دو دهه اخیر تجربه می‌کند. سفر او در زندگی – از یک روستای اشغال شده تا یک آسمان خراش تل آویو – استثنای نادری را در این عدم تعادل برجسته می کند.

آقای. الشاوامره گفت که اسرائیلی ها باید بدانند که اودیسه چند ساله او “از لحاظ احساسی و ذهنی تا مرز اشک خسته کننده بود.” وی افزود: فلسطینی ها باید ببینند که “کاری که من انجام دادم ثابت می کند که ممکن است.”

آقای. هفته کاری الشاوامره در روستایی که در آن بزرگ شد، دیرالعسل الفوقه، یک جامعه خواب آلود بالای تپه با حدود 2000 فلسطینی در جنوب کرانه باختری آغاز شد. این روستا درست در شرق یک دیوار خاکستری به طول صدها مایل قرار دارد که اسرائیل برای مهار حملات فلسطینی ها از کرانه باختری که اسرائیل در جنگ اعراب و اسرائیل در سال 1967 از اردن تصرف کرد، ساخته است.

برای عبور از آن دیوار و رفتن به تل آویو، اسرائیلی‌هایی که در نزدیک‌ترین شهرک یهودی‌نشین – ساخته شده در سال 1982 و طبق قوانین بین‌المللی توسط اکثر کشورها غیرقانونی تلقی می‌شوند- می‌توانند از طریق یک ایست بازرسی نزدیک که فلسطینیان از استفاده از آن منع شده‌اند، به سمت شمال حرکت کنند. از این مسیر، شهرک نشینان می توانند در 75 دقیقه به تل آویو برسند.

غرفه آقای الشاوامره باید با پای پیاده و از طریق یک ایست بازرسی جداگانه در Meitar، در 10 مایلی جاده به سمت جنوب، وارد اسرائیل شود. این محدودیت مسافت رفت و آمد او را دو برابر و مدت آن را بیش از سه برابر می کند.

برای رسیدن به گذرگاه، آقای الشاوامره در ساعت 5 صبح برخاست و در تاریکی منتظر استخر اتومبیل به سمت جنوب بود.

با طلوع آفتاب، او در میان صدها فلسطینی حاضر در Meitar بود که از طریق یک سیستم امنیتی به سبک فرودگاه که هدف آن جلوگیری از ورود افراد مسلح به اسرائیل است، تشکیل پرونده داده بود. از طرف اسرائیل، استخر ماشین دیگری او را به بئرشبا، نزدیکترین شهر بزرگ در جنوب اسرائیل برد.

او درباره رفت و آمدش می گوید: «مثل حرکت از جهان سوم به جهان دوم به جهان اول است.

یک کشف تصادفی در Beersheba مدتها پیش باعث شد که آقای. الشوامره در مسیر فعلی خود.

آقای. مشرف، پدر الشاوامره، 63 ساله، سال ها به عنوان کارگر روزمزد در بئرشبا کار کرده است. یک روز حدود 15 سال پیش، مشرف کتابی را که در شهر پیدا کرده بود به خانه آورد. این «جستجوی انسان برای معنا» نوشته ویکتور ای. فرانکل بود – روایتی از تجربه نویسنده در اردوگاه های کار اجباری نازی ها.

آقای. الشوامره که در آن زمان نوجوان بود آن را برداشت. او بیش از آنچه انتظار داشت یافت – آغازگری در مورد هولوکاست، موضوعی که گاهی در گفتمان فلسطین رد می شود یا به حداقل می رسد، و درس تاب آوری.

از طریق آقای نوشته فرانکل، آقای. الشوامره به این نتیجه رسید که «تصمیم ما این است که آیا می‌خواهیم به دلیل آسیب‌های روحی خود از بین برویم – یا اینکه می‌خواهیم به آن معنا ببخشیم و به دلیل آن پیشرفت کنیم».

ناگهان آقای او گفت که افق الشاوامره گسترش یافت. پیش از این، او به سادگی انتظار داشت که راه پدرش را دنبال کند. حالا او چیزی بزرگتر را تصور کرد.

او با گرفتن بورسیه تحصیلی در دانشگاهی در مالزی، اولین مدرک خود را در رشته علوم کامپیوتر گرفت. سپس با کسب زبان کره ای روان و مدرک کارشناسی ارشد در اقتصاد رفتاری، بورسیه دیگری را در کره جنوبی کسب کرد.

علیرغم آن رزومه، یافتن شغل در صنعت کوچک فناوری فلسطین دشوار بود.

بر اساس برآوردهای برنامه کارآموزی فلسطین که در اسرائیل مستقر است و کارآفرینان بالقوه فلسطینی را آموزش می‌دهد، بیش از نیمی از فارغ‌التحصیلان فناوری در کرانه باختری نمی‌توانند در این زمینه کار پیدا کنند. بیکاری کلی در این قلمرو حدود 13 درصد است، در مقابل 4 درصد در اسرائیل و 46 درصد در نوار غزه.

آقای. الشاوامره شروع به کار در اسرائیل کرد. اگرچه او در چند صد متری اسرائیل بزرگ شد، اما اولین بار در حین تحصیل در کره جنوبی در مورد شهرت آن به عنوان “ملت استارت آپ” شنید. ایده ای ریشه دوانید: آیا او می تواند در تل آویو کار پیدا کند؟

آقای “سپس به خانه آمدم.” الشاوامره گفت: «و واقعیت رسید».

یک شهرک نشین اسرائیلی در کرانه باختری هیچ مانع قانونی برای کار در تل آویو ندارد، اما آقای. الشاوامره برای ورود به اسرائیل به یک مجوز کار و همچنین به کارفرمایی نیاز داشت که مایل به انجام بسیاری از انحرافات بوروکراتیک مورد نیاز برای استخدام یک فلسطینی باشد.

کارشناسان بر این باورند که تنها چند ده فلسطینی در میان 360000 کارگر بخش فناوری اسرائیل، به اضافه چند صد نفر که از راه دور از کرانه باختری کار می کنند، وجود دارد.

سپس در سال 2018، یک پیشرفت بزرگ: آقای. الشاوامره یک دوره کارآموزی سه ماهه در یک شرکت اسرائیلی ساخت فناوری غربالگری سرطان – و همراه با آن، مجوز کار دریافت کرد.

کار تمام وقت گریزان بود. بنابراین، با مجوز او که هنوز معتبر است، در عوض به یک دانشجوی فلسطینی نادر در دانشگاه تل آویو تبدیل شد. او مدرک سوم را دنبال کرد – فوق لیسانس مدیریت بازرگانی که نیمی از آن توسط کالج تامین می شد و در تل آویو زندگی می کرد.

اما بدون شغل، آقای. الشاوامره برای پرداخت سهم خود از هزینه ها به مشکل خورد و در نیمه راه تعلیق شد. او به ده ها اسرائيلي و فلسطيني سرشناس ايميل فرستاد و درخواست كمك كرد.

یکی از شناخته شده ترین ستاره های پاپ اسرائیل، دیوید بروزا، به طور غیرمنتظره ای پاسخ داد. با حرکت آقای مصیبت الشوامره آقای بروزا به او اجازه داد در خانه‌اش بماند و به افزایش شهریه‌های دانشگاه کمک کرد.

آقای “من نمی دانم چه چیزی این کار را به دست گرفته است.” بروزا اخیراً به یاد آورد. اما چیز بعدی که می دانم این است که کلید خانه ام را به او می دهم.

بلافاصله پس از آن، تعلیق برداشته شد و به آقای. الشوامره برای کسب MBA اما حتی با سه مدرک، کار کمیاب بود.

دو سال دیگر طول کشید، تعداد زیادی درخواست شغلی رد شد و یک دوره افسردگی پیش از آقای. الشاوامره بالاخره یک شغل تمام وقت فناوری در شرکت اسرائیلی Syte پیدا کرد.

نقش او شامل صحبت با مشتریان و عیب یابی مشکلات وب سایت آنها است. او جاه طلبی های بزرگتری دارد. او امیدوار است روزی بتواند نسخه فلسطینی اوبر را پیدا کند. اما این کار یک شروع است.

آقای. تمایل الشاوامره برای تعامل با اسرائیلی ها گاهی اوقات انتقاد هموطنان فلسطینی را برانگیخته است.

برای منتقدان، با توجه به بیکاری بالا در کرانه باختری، کار در ساخت و ساز در اسرائیل قابل قبول است. با این حال، بهره بردن از مزایای زندگی اداری تل آویو، از نظر آنها یک قدم بسیار دور است. آنها فکر می کنند که چنین کارگرانی با تعامل نزدیک با اسرائیلی ها، اشغال را عادی می کنند.

اما به آقای الشوامره، پیشرفت کمی به سوی صلح حاصل خواهد شد مگر اینکه فلسطینی ها و اسرائیلی ها با یکدیگر به عنوان شریک رفتار کنند.

او گفت: «پیام من این است که باید بیشتر درباره یکدیگر بیاموزیم. “دیوارها را بشکنید، صحبت کنید – و خود را به جای یکدیگر بگذاریم و یکدیگر را به عنوان دو فرد آسیب دیده ببینیم.”

سفر خود او قبلاً همکاران اسرائیلی را روشن کرده است.

پس از گرفتن اتوبوس از Beersheba، آقای. الشاوامره سرانجام کمی قبل از ساعت 10 صبح، حدود چهار ساعت پس از خروج از خانه به تل آویو رسید.

یکی از همکاران اسرائیلی او، لیندا لوی، گفت: «این چیزی فراتر از رفت و آمد است. او افزود: “او مرا از چیزهایی آگاه کرد که هیچ سرنخی از وجود آنها در اسرائیل نداشتم.”

هیبا یازبک در تهیه گزارش از اورشلیم شرکت کرد.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.