چرا قضات در پرونده‌های پرمخاطب مانند قتل دانش‌آموزان آیداهو از دستورات گاف استفاده می‌کنند؟CNN

ائتلافی از سازمان‌های رسانه‌ای و پدر یک قربانی قتل، قرار است روز جمعه با همان هدف به دادگاه آیداهو بیایند: به چالش کشیدن حکم گاف.

دو جلسه جداگانه برای پرونده جنایی برایان کوهبرگر، دانشجوی فارغ التحصیل جرم شناسی در دانشگاه ایالتی واشنگتن، متهم به چاقو زدن چهار دانشجوی دانشگاه آیداهو در خانه خارج از دانشگاه برنامه ریزی شده است. یک ادعای بی گناهی از طرف او وارد شده است و دادگاه برای اکتبر تعیین شده است.

وحشیانه قتل ها و عدم شفافیت در مورد ارتباط او با گروه دوستان، آن را به یکی از پرمخاطب ترین موارد در اخبار ایالات متحده تبدیل کرده است.

با این حال، به دلیل گسست گسترده، دادستان‌ها، وکلای مدافع، و وکلای خانواده‌های قربانیان و شاهدان از گفتن هر چیزی به‌طور علنی منع شده‌اند، جدای از آنچه قبلاً در پرونده عمومی وجود دارد.

دستورات تهوع یک اتفاق معمول در پرونده های پرمخاطب است، مانند مردی که متهم به انجام تیراندازی دسته جمعی در ژانویه در خلیج هاف مون، کالیفرنیا، یا محاکمه قتل غیرعمد والدین اتان کرامبلی، تیرانداز دبیرستان آکسفورد است.

در آیداهو روز جمعه، وکیل خانواده کایلی گونکالوز، یکی از چهار قربانی، در جلسه استماع ساعت 10:30 صبح به وقت محلی، برای اصلاح این حکم استدلال می‌کند و می‌گوید که حقوق آزادی بیان آنها را محدود کرده است. پس از آن، ائتلافی از سازمان‌های رسانه‌ای نیز برای لغو این دستور بحث خواهند کرد و طبق اسناد دادگاه آن را «مبهم، گسترده، بیش از حد محدودکننده، و نه محدود» می‌خوانند.

این جلسات دوگانه تمرکز جدیدی بر دستور تهوع گذاشته است، اصطلاح رنگارنگی که از نظر فنی به عنوان “دستور عدم انتشار” شناخته می شود.

در ابتدایی ترین سطح خود، دستور تهوع محدودیت هایی را در مورد اینکه چه اطلاعاتی می تواند در اختیار عموم قرار گیرد و چه افرادی خاص درگیر در پرونده می توانند بگویند، تعیین می کند.

ساموئل نیوتن، استادیار حقوق دانشگاه آیداهو، گفت: ایده این است که بین حق آزادی بیان با متمم ششم قانون متمم ششم برای متهم برای محاکمه عادلانه تعادل برقرار کند. نگرانی این است که اظهار نظر و تبلیغات بیش از حد در مورد یک پرونده می تواند هیئت منصفه ای را ایجاد کند که قبلاً تصمیم خود را گرفته است.

نیوتن گفت: «چیزی که شما نگران آن هستید این است که کل استخر (هیئت منصفه) را آلوده کنید.

دستور تهوع تنها یکی از تعدادی از استراتژی هایی است که قضات می توانند برای حذف تعصب هیئت منصفه اتخاذ کنند. آنها همچنین می توانند محاکمه را به محل دیگری منتقل کنند، یک پرسشنامه هیئت منصفه ایجاد کنند یا هیئت منصفه را در طول دادگاه منصوب کنند.

اما چه زمانی محدود کردن گفتار در موردی با چنین منافع عمومی بسیار زیاد است؟ محدودیت ها چیست؟

دانشجویان دانشگاه آیداهو، کایلی گونکالوز، اتان چاپین، زنا کرنودل و مدیسون موگن در 13 نوامبر 2022 در آپارتمان خارج از دانشگاه خود کشته شدند.

قرار بازداشت و سوگندنامه کیفری برای کوهبرگر در 29 دسامبر 2022 صادر شد و ظرف یک هفته دادستانی و دفاعی مشترکاً با صدور حکم گاف موافقت کردند.

در دستور 3 ژانویه آمده است: «بازپرسان، کارکنان نیروی انتظامی، وکلای دادگستری و عوامل وکیل یا وکیل مدافع از اظهارات فراقانونی، کتبی یا شفاهی، در مورد این پرونده، به غیر از نقل قول یا ارجاع، بدون اظهار نظر ممنوع هستند. قاضی مگان مارشال نوشت، سوابق عمومی پرونده.

این دستور به طور خاص اظهار نظر در مورد شواهد وقایع یا معاملات، شخصیت یا سوابق کیفری یک طرف، نظرات در مورد ماهیت پرونده و “وجود یا محتوای هر گونه اقرار، اقرار یا اظهارات متهم را ممنوع کرد.”

یک دستور اصلاح شده عدم انتشار که در 18 ژانویه صادر شد، سپس دستور گاف را گسترش داد. دستور اصلاح شده بیان می‌کند که محدودیت‌ها نه فقط برای دادستان و دفاع بلکه برای “هر وکیلی که نماینده شاهد، قربانی یا خانواده قربانی باشد” اعمال می‌شود. علاوه بر این، این دستور هرگونه اظهارنظر در مورد شخصیت یا سابقه کیفری “یک طرف، قربانی، یا شاهد، یا هویت شاهد، یا شهادت مورد انتظار یک طرف، قربانی یا شاهد” را ممنوع کرده است.

در این دستور اصلاح شده توضیح داده شده است: “بین حمایت از حق محاکمه عادلانه برای همه طرف های درگیر و حق بیان آزاد همانطور که در قانون اساسی ایالات متحده و آیداهو قید شده است، تعادل وجود دارد.” “برای حفظ حق محاکمه عادلانه، محدود کردن انتشار اطلاعات در این مورد ضروری است و طبق قانون مجاز است.”

برای خانواده Goncalves، این دستور اصلاح شده بیش از حد پیش رفت. شانون گری، وکیل خانواده، درخواستی را برای به چالش کشیدن آن ارائه کرد و گفت که نباید هیچ محدودیتی در مورد آنچه که او می تواند از طرف خانواده گونکالوز بگوید وجود داشته باشد.

استیو گونکالوز، پدر کیلی در 23 مه به CNN گفت: “او نظر خودش را بیان نمی کند، بلکه نظر خانواده را بیان می کند.”

به طور جداگانه، ائتلافی از سازمان‌های رسانه‌ای به دلایل دیگر از دادگاه منطقه درخواست کردند که حکم تهوع را لغو کند. این ائتلاف که به عنوان «آسوشیتدپرس و همکاران» نامیده می‌شود، در پرونده‌ای در اول ماه مه، گفت که این حکم بسیار گسترده است و استدلال می‌کند که دادگاه هیچ مدرکی مبنی بر اینکه پوشش رسانه‌ای خطری برای حق کوهبرگر برای محاکمه عادلانه باشد ارائه نکرده است.

«دستور گگ که بر اساس شرط طرفین است، صرفاً بر این فرض استوار است که پوشش مطبوعاتی بد است. قانون اساسی ایالات متحده و قانون اساسی آیداهو مطالبه بیشتری دارند.

این پرونده به طور خاص به موارد متعددی از تأثیر این حکم بر روزنامه نگاران اشاره کرد. به عنوان مثال، مقامات با استناد به دستور گاف در خودداری از انتشار نوار تماس‌های 911 و درخواست‌های ثبت عمومی هستند.

ائتلاف رسانه‌ای در ابتدا از دادگاه عالی آیداهو خواست تا حکم گاف را لغو کند. در حالی که دادگاه با دستور محدود کردن آزادی مطبوعات موافقت کرد، از لغو این حکم خودداری کرد و گفت که دادگاه عالی ایالت محل مناسبی برای برگزاری نیست.

وکلای مدافع کوهبرگر با این استدلال که دادگاه ها اختیارات گسترده تری برای محدود کردن سخنرانی وکلا دارند و توجه رسانه ها، به ویژه با اشاره به ویژه نامه اخیر “Dateline NBC”، حق او را برای یک محاکمه عادلانه تهدید می کند، به عقب راندند.

«نتیجه این و اخبار مشابه رسانه‌ای، یک حلقه بازخورد دائمی از مردم است که برای آقای آقای فریاد می‌زنند. وکلای مدافع نوشتند خون کوهبرگر.

به طور مشابه، دادستان‌های ایالتی علیه اصلاح دستور عدم انتشار استدلال کرده‌اند و بیان کرده‌اند که محدودیت‌ها در اظهارات وکیل “مبهم، گسترده یا محدودکننده نابجا نیست.”

دستورات گگ به طور مشابه در دیگر قتل‌های جمعی با سابقه که توجه عمومی را به خود جلب کرده است، استفاده شده است.

یکی از این موارد محاکمه جنیفر و جیمز کرامبلی، والدین اتان کرامبلی، تیرانداز دبیرستان آکسفورد است. والدین او در چهار فقره قتل غیرعمد به دلیل آنچه به گفته دادستان «سهل انگاری فاحش» آنها در خرید اسلحه و نادیده گرفتن علائم هشدار دهنده پسرشان بوده است، اعتراف کرده اند که بی گناه هستند.

دادستان بارها به طور علنی از این زوج انتقاد کرده است و دستگیری این زوج پس از تعقیب در ویدئوی CNN ضبط شد.

سال گذشته، دفاعیات درخواستی برای محدود کردن تبلیغات پیش از محاکمه ارائه کرد، اما دادستان اوکلند، کارن مک‌دونالد، مخالفت کرد و گفت که درخواست آنها “با رفتاری که آنها را به این دادگاه می‌آورد مطابقت دارد – آنها فقط نگران خودشان هستند.”

پس از یک سری پرونده های متوالی، دادگاه دستور و دستور اصلاحی را صادر کرد که تبلیغات در مورد پرونده را محدود می کرد.

بدینوسیله دستور داده می‌شود برای حمایت از حقوق متهم و همچنین مردم در یک محاکمه عادلانه، هیچ یک از طرفین، مستقیماً یا از طریق نمایندگان خود، با ارائه بیانیه‌های عمومی در مورد پرونده به رسانه‌ها، اقدام به تبلیغات پیش از محاکمه نکنند. قاضی شریل متیوز در 14 ژوئیه 2022 در دستور اصلاح شده نوشت.

به همین ترتیب، طبق گزارش KGO وابسته به CNN، مظنون تیراندازی دسته جمعی ژانویه در خلیج Half Moon که هفت کشته برجای گذاشت، در مورد پرونده خود دستور گاف درخواست کرد و به او اعطا شد. این حکم هیچ یک از طرفین را از صحبت در مورد پرونده در خارج از دادگاه منع می کند.

چونلی ژائو، مظنون تیراندازی، خود را بی گناه دانسته است.

Sam Mcknight

دانشجوی آماتور. مجموع ماون سفر. کارشناس مواد غذایی بیکن نرد. کارآفرین. فن آبجو. عاشق فرهنگ پاپ

تماس با ما