چرا بعضی از پرندگان مغز ندارند؟

مغز پرنده بسیار مرموز است. کلاغ ها و طوطی ها علیرغم داشتن مغز کوچک، هوش بالایی دارند و مانند نخستی ها می توانند پازل هایی را حل کنند. مطالعات قبلی نشان داده‌اند که طوطی‌ها و پرندگان آوازخوان حتی از میمون‌ها نورون‌های بیشتری در پیش‌مغز خود دارند. با این حال، به نظر می رسد که عملکرد تشخیص حیوانات با تعداد نورون های مغز آنها مرتبط باشد، اما هنوز شواهد کافی برای تأیید این موضوع وجود ندارد.

مطالعه ای با مقایسه مغز آهو، کلاغ و کبوتر نشان می دهد که تعداد کل نورون های مغز نمی تواند معیار خوبی برای پیش بینی توانایی شناختی آنها باشد. با این حال، تعداد زیادی نورون در مغز یک حیوان می تواند بر سرعت یادگیری و سازگاری آن با شرایط تأثیر بگذارد. اما مطالعات دیگر با این یافته ها تناقض دارند. این مطالعات نشان می دهد که تعداد نورون ها در قسمت خاصی از مغز جلویی به نام پالیوم بر حافظه، یادگیری، استدلال و توانایی حل مسئله تأثیر می گذارد.

اما تعداد نسبی نورون های مغز، پرندگان و حیوانات، توانایی تشخیص توانایی های ذهنی یا تعداد مطلق آنها؟ به عبارت دیگر آیا مغز پرنده مغز بزرگی دارد؟ اکنون گروهی از محققان می گویند که هر دو مورد اهمیت خاص خود را دارند.

مقاله مرتبط:

محققان ابتدا تعداد کل نورون های مغز پالیم را در 111 گونه پرنده تخمین زدند و این اعداد را با سرعت اولیه پرندگان در 4400 شرایط مختلف تغذیه مقایسه کردند. در نهایت، محققان کشف کردند که پرندگانی که نورون های بیشتری در قسمت پالیومی مغزشان دارند، رفتارهای نوآورانه تری از خود نشان می دهند. با این حال، تعداد زیاد نورون ها در قسمت پالیوم مغز پرندگان در بیشتر موارد به این معنی است که تعداد نورون ها در سایر قسمت های مغز کم است.

محققان در گزارش تحقیق خود به این نتیجه رسیدند:

اگر مغز پرنده دارای تراکم بالایی از نورون ها در قسمتی از مغز جلویی خود باشد، اندازه مطلق مغز احتمالا بزرگتر خواهد بود و اندازه نسبی آن نیز در مقایسه با اندازه پرنده بزرگتر خواهد بود.

یافته های این مطالعه نشان می دهد که هوش در پرندگان به تخصیص نورون های نامتعادل برای انجام وظایف تشخیص بستگی دارد.

ساختار مغز پرندگانساختار کلی مغز پرنده طبیعی است

محققان می گویند که یافته های آنها از ایده ارتباط بین تعداد کل نورون های مغز و ارتباط نحوی بین مناطق مختلف مغز از طریق نورون ها پشتیبانی می کند. به طور خلاصه، موضوع تخمین پیچیده‌تر از شمارش تعداد کل نورون‌های مغز یا تراکم سلول‌های عصبی در یک بخش خاص از مغز است. در واقع، نویسندگان این گزارش تحقیقاتی می گویند که قد پرندگان به وسعت شبکه های عصبی در مغز، کنترل نحوی و سطح ارتباط بین آنها بستگی دارد. در گزارش بعدی محققین آمده است:

آخرین یافته های علمی از این ایده حمایت می کند که داشتن مغز بزرگتر لزوماً به معنای باهوش تر بودن پرنده نیست.

محققان با مقایسه رشد گونه های مختلف پرندگان به این نتیجه رسیدند آن دسته از پرندگانی که رشد آنها کندتر و طولانی تر است به احتمال زیاد در دوران بلوغ نورون های بیشتری در پالیوم مغز خود خواهند داشت. این موضوع نشان می دهد که داشتن هوش بالا در پرندگان ممکن است نیاز به رشد بیشتر مغز آنها پس از خروج از تخم داشته باشد، یعنی زمانی که مغز پالیم شروع به رشد می کند.

لوئیس لوفر یک زیست شناس در دانشگاه مک گیل در کانادا در این رابطه می گوید:

دوره زمانی که جوجه های جوان مغز خود را در لانه خود اسپری می کنند ممکن است نقشی حیاتی در رشد هوش آنها داشته باشد. گونه‌های بزرگ‌تر از کلاغ‌ها و طوطی‌ها که به هوش خود معروف هستند، زمان بیشتری را در لانه می‌گذرانند. این موضوع همچنین به مغز آنها اجازه می دهد تا بیشتر رشد کند و تعداد نورون های پالیم را افزایش دهد.

همین استدلال را می توان در مورد تکامل مغز انسان در مقایسه با مغز شامپانزه ها و بونوبوها به کار برد. مغز سه برابر بزرگتر از مغز پستانداران دیگر است و در طول رشد از آن بیشتر است.

مطالعات انجام شده در زمینه مغز و علوم اعصاب نشان می دهد که دلیل هوش بالاتر انسان نسبت به سایر پستانداران نه تنها اندازه بزرگ مغز است، بلکه مغز انسان انعطاف پذیرتر است و قدرت پردازش همزمان و ترکیبی بیشتری دارد. .

این موضوع در مورد پرندگان نیز صدق می کند. اینکه چرا برخی از گونه های پرندگان باهوش تر از سایرین هستند هنوز یک سوال است. اما تا آن زمان برای یافتن پاسخ این سوال بهتر است به دلیل جثه کوچکی که دارند به مغز پرندگان دست نزنید.

نتایج این مطالعه در مجله Nature Ecology and Evolution منتشر شده است.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد

تماس با ما