پیر سولاژ، نقاش فرانسوی «فراتر از سیاهی» در 102 سالگی درگذشت

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور: اصلاح شده:

هنرمند انتزاعی فرانسوی پیر سولاژ، که در سن 102 سالگی درگذشت، هنری فورد نقاشی بود: برای او فقط یک رنگ وجود داشت، سیاه، و او یک عمر را صرف کاوش در نور درون آن کرد.

نقاش بلند قد که خودش همیشه سیاه پوش بود، گفت: «من عاشق اقتدار سیاه، شدت، آشکار بودن، رادیکالیسم آن هستم.

او در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه در فوریه 2019 گفت: “این یک رنگ بسیار فعال است. وقتی آن را در کنار یک رنگ تیره قرار دهید روشن می شود.”

مرگ سولاژ روز چهارشنبه توسط دوست دیرینه‌اش آلفرد پاکمان، که رئیس موزه سولاژ در جنوب فرانسه است، به خبرگزاری فرانسه تایید کرد.

آثار پرفروش‌ترین هنرمند فرانسوی مبلغی هفت رقمی را به خود اختصاص داده‌اند و بوم 1960 با راه راه‌های سیاه ضخیم در حراجی در موزه لوور به قیمت 10.5 میلیون دلار در سال 2019 به فروش رفت.

نقاشی‌های او که در فرانسه نامی آشناست اما در سطح بین‌المللی کمتر شناخته شده است، در بیش از ۱۱۰ موزه در سراسر جهان، از جمله گوگنهایم در نیویورک و گالری تیت لندن، با صدها موزه دیگر در موزه سولاژ در زادگاهش رودز در جنوب آن نگهداری می‌شود.

برای صدمین سالگرد تولدش در دسامبر 2019، در موزه لوور با یک نمایش گذشته نگر مواجه شد – افتخاری نادر برای یک هنرمند زنده.


فراتر از سیاهی

Soulages نام تمام قطعات خود را “Peinture” یا “Painting” به انگلیسی می‌گذارد و سپس آنها را بر اساس اندازه و تاریخ تولیدشان متمایز می‌کند.

هنگامی که او حدود 60 سال داشت، از رنگ سیاه به بازتاب نور از سیاه تغییر کرد – تکنیکی که او در انگلیسی آن را “outrenoir” یا “Beyond black” نامید.

این شامل تراشیدن، کندن و حکاکی کردن لایه‌های ضخیم رنگ با لاستیک، قاشق یا چنگک‌های کوچک بود تا بافت‌های مختلفی ایجاد شود که نور را جذب یا رد می‌کند و او را به جایی می‌برد که او آن را «کشوری متفاوت» از سیاهی ساده می‌نامید.

نیویورک تایمز در سال 2014 خاطرنشان کرد که با قد 1.9 متر (شش فوت و 2 اینچ) “زبان بدن او اغلب با عباراتی مشابه نقاشی های او توصیف می شود: قوی، حیاتی، قدرتمند”.

بنا به گزارش ها، افراد مشهور هالیوود از جمله آلفرد هیچکاک آثار او را به تصویر کشیده اند.

وسواس تاریک

او که در 24 دسامبر 1919 متولد شد، حتی در کودکی شیفته درخشش تیره جوهر بود.

او در مصاحبه با خبرگزاری فرانسه گفت، با تمام «نقاط سیاه روی کاغذ»، مادرش او را اذیت می‌کرد که «از قبل سوگوار مرگش بود».

او اولین آثار خود را اندکی پس از جنگ جهانی دوم در سال 1947 به نمایش گذاشت.

در حالی که معاصران و دوستانش مانند هانس هارتانگ و فرانسیس پیکابیا رنگ‌هایشان را به هم می‌زدند، او لکه گردویی را انتخاب کرد که روی مبلمان برای خلق آثار هندسی روی کاغذ یا بوم استفاده می‌شد.

برای مدتی حتی ضماد قیر تیره را روی شیشه امتحان کرد.

سولاژ در 33 سالگی در سال 1954 در بینال معتبر ونیز حضور یافت و تنها دو سال بعد اولین نمایشگاه انفرادی خود را در نیویورک برگزار کرد.

او گفت که سیاه فقط وسواس او نبود، و متعجب بود: “چرا مردم در دوران ماقبل تاریخ درون غارهای سیاه تیره سیاه رنگ می کشیدند در حالی که می توانستند از گچ استفاده کنند؟”

سولاژ به کمال گرایی نیز معروف بود: اگر 100 درصد از نقاشی راضی نبود، او به AFP گفت: “من بوم را بیرون می سوزانم. اگر متوسط ​​باشد، می رود.”

از او همسر 80 ساله اش کولت به یادگار مانده است.

(خبرگزاری فرانسه)

Felipe Holmes

گیک تلویزیون متخصص رسانه های اجتماعی ایجاد کننده. نویسنده پرشور. نینجا سفر افراطی. کل کارآفرین معتاد به اینترنت

تماس با ما