پنج نکته برای فردا چندم است

با اجرای برنامه اصلاح ارز ترجیحی دولت، در روزهای گذشته مردم به دو گروه تقسیم شدند، یکی آنهایی که یارانه جدید را گرفتهاند و دیگری آنها که به نگرفتن یارانه معترضند. در خصوص گروهی از مشمولان دسته دوم که معترضان به نگرفتن یارانه جدید هستند، صحبت از پرداخت علیالحسابی یارانهها در میان است. طبق اعلام سازمان هدفمندسازی یارانهها، ثبتنام از متقاضیان دریافت یارانه شامل افراد جدید و جامانده در راستای تکلیف مقرر در جزء ۱ بند ص تبصره ۱ قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و در راستای مردمیسازی و توزیع عادلانه یارانهها از سوی این سازمان آغاز شده است.

فردا چه روزیه

آنطور که وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد تقریباً ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر از صف دریافت یارانه خارج و تحت عنوان جاماندگان یارانه جدید معرفی شدند و وزیر کار نیز با اطمینان خاطر اعلام کرد که بر اساس معیارهایی همچون خودرو، گردش مالی و سودهای بانکی، خانوارهای پردرآمد را از لیست یارانه حذف کرده است؛ با این حال مشاهدات نشان میدهد که در بین حذف شدگان، اقشار ضعیف و متوسط جامعه نیز وجود دارند که پیش از این مشمول دریافت یارانه بودند اما در این دوره از فهرست حذف شدهاند.

اما در صورتی که بسته شما در مرحله “ثبت سفارش “است می توانید خرید خود را کنسل نمایید تا هزینه به اعتبار مجازی شما در سایت بازگردانده شود و سفارش جدیدی ثبت کنید. پس اگر سن شما بر مبنای تاریخ شمسی ۳۳ سال باشد، بر مبنای تاریخ قمری ۳۴ سال سن خواهید داشت. منظورم سال قمری یا شمسی آن نیست، منظورم این است که الان علیالقاعده در زمان چه امتحانی هستیم؟ ببینید رشد یک انسان در مراحل مختلف چه مراحلی دارد، بیحکمت هم نیست، مثلاً دربارۀ یک انسان باید ببینیم که اول زمان چیست، بعد زمان چیست، بعد زمان چیست. اشعار پروین اعتصامی به دلیل محتوای پندآموز و زبان گویا و روان خود، از پیش از انقلاب تاکنون، در کتابهای ادبیات مقاطع مختلف تحصیلی ایران نگاشته شدهاند. بعضی وقتها در قرآن میفرماید: من اگر زمانی برایشان مقدر نکرده بودم، همین الان نابودشان کرده بودم، ولی چون زمان گذاشتهام، تا وقتی که زمانش نرسد نابودشان نمیکنم. حسینی در پاسخ به سوالی در مورد ثبتنام افرادی که خانوار آنها دچار تغییر شده است، گفت: کسی که یارانه بگیر بوده و به طور مثال ازدواج کرده است، باید به پلیس به علاوه ۱۰ مراجعه و مدارک لازم را ارائه کند تا از خانواده پدری جدا شود.

وی در انتها گفت: کلیه افرادی که از ابتدا یارانه دریافت نکردند یا اینکه تا ابتدای اردیبهشت ۱۴۰۱ یارانه دریافت نمیکردند، میتوانند با مراجعه به سامانه ثبت نام خود را انجام دهند. در این رابطه دولت در ابتدا اعطای مجوز برداشت مبلغ را ملاک تعیین زمان پرداخت یارانه جدید اعلام کرده بود. براساس این گزارش برخی نسبت به عدم دریافت یارانه و دهک بندی خود اعتراض داشتند، بر همین اساس رییس جمهور روز ۲۴ اردیبهشت ماه به سازمان برنامه و بودجه و وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی دستور داد تا مبلغ کمک معیشتی ماه اول (اردیبهشت ماه ۱۴۰۱) به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بودهاند، اما یارانه کمک معیشتی را دریافت نکردهاند و متقاضی تجدیدنظر در دهکبندی خود هستند، واریز شود.

با اجرای طرح «مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانهها» توسط دولت سیزدهم و اصلاح سیاست ارز ترجیحی، مبلغ یارانه واریزی بر اساس دستور رئیس جمهور، ۴۰۰ هزار تومان برای دهکهای اول تا سوم و ۳۰۰ هزار تومانی برای دهکهای چهارم تا نهم بهازای هر نفر پرداخت شد. دولت در سال جدید با حذف ارز ترجیحی پیشنهاداتی برای یارانه جدید دارد. ۶ ابهام در مورد حذف افراد از فهرست دریافت یارانه و واریز مجدد یارانه به جاماندگان وجود دارد؛ نخست آنکه هنوز شفاف سازی خاصی در مورد میزان یارانه واریزی و تداوم یا عدم تداوم واریز صورت نگرفته است.

بهگونهایکه همواره میزان تقاضای خودرو در بازار ایران بسیار بیش از جمع عرضهٔ آن توسط خودروسازان و واردکنندگان بوده که بنابر قانون عرضه و تقاضا، منجر به افزایش سرسامآور و همیشگی قیمتهای بازاری خودرو و بالطبع ایجاد وسیلهای برای اقناع افکار عمومی و توجیه افزایش قیمتهای کارخانهای گردیدهاست. هرچند که مشخصات فنی همانند موتور، در اوایل به شکلی گیجکننده معرفی شدند، اما این خودرو نیز به شکلی انحصاری، ویژهٔ سایپا طراحی شده بود و کارشناسان باور داشتند که این خودرو توان فروش خوبی دارد. وی در پاسخ به سوالی در مورد علت مراجعه برخی افراد به بخشداریها گفت: افراد باید برای تغییرات خانوار و مواردی که مربوط به ازدواج و طلاق است باید به دفاتر پلیس به علاوه ۱۰ مراجعه کنند اما در برخی موارد مانند حزانت، کفالت و قیومیت نیاز به نامه فرمانداری وجود دارد. سخنگوی سازمان هدفمندسازی یارانهها در خصوص احتمال تمدید زمان ثبت نام برای متقاضیان یارانه گفت: قطعا این زمان تمدید خواهد شد. در شرایط وقوع این اتفاق، کشورهای ترکیه و روسیه که اندک تعاملاتی بواسطه بانکهای دسته چندم با ایران دارند، به احتمال زیاد به یاران گذشته ما مثل چین و هند میپیوندند و ما میمانیم و شبکه صرافی عراق و افغانستان و درصدهای بالای انتقال.

به بیان دیگر احتمال بالایی وجود دارد که برای ماه خرداد و ماههای پس از آن یارانه جدید در تاریخ شامگاه بیست و یکم به حساب فردا چه روزیه سرپرستان واریز شود. به دلیل عدم همزمانی تاریخ واریز و برداشت، این تردید وجود دارد که یارانه خرداد چه زمانی واریز و قابل استفاده میشود؟ بهخصوص همزمانی شروع جفتگیری پرندگان با روز والنتین، این باور را که روز والنتین به واقع، روز عشاق است، تشدید کرد. زکریا هر روز میآمد برای مریم غذا بیاورد، ولی میدید که غذا پیش او هست!

او میگوید: مجردهایی که پیش از این یارانه دریافت میکردند، نمیتوانند یارانه خود را از سرپرست خانوار جدا کنند. اکنون به این صورت است که یارانه دسته نخست شامگاه نوزدهم اردیبهشت به حساب بانکی سرپرستان خانوار واریز شد. این گروه از مردم از شامگاه ۲۱ اردیبهشت مجاز به خرج کردن آن هستند. با اینکه زمان زیادی از پرداخت یارانه جدید دولت نمیگذرد اما در آستانه شروع سومین ماه سال، اغلب مردم پرسش یکسانی دارند: آیا یارانه خرداد قابل برداشت است؟ البته چند روز پیش، رئیس جمهوری دستور دارد که کمک معیشتی ماه اول به حساب تمامی افرادی که تا ماه قبل مشمول دریافت یارانه بوده اما در این مرحله کمک معیشتی دریافت نکردهاند و متقاضی تجدیدنظر در دهکبندی فعلی هستند، واریز شود. وی همچنین تصریح کرد که وکالت از قانون اصلاح موادی ۱ و ۷ قانون اجرای سیاستهای کلی اصل ۴۴ خروج موضوعی دارد و کسب و کار تلقی کردن وکالت توسط یک جریان خاص فکری و اقتصادیهایی که اخیرا وارد حقوق شدهاند، خلاف قانون اساسی است.

نوزدهم اردیبهشت ماه سال جاری، رئیس جمهوری در یک گفت و گوی تلویزیونی که با محوریت اصلاح سیاست ارز ترجیحی و حذف این ارز از ۵ قلم کالای اساسی صورت گرفت، از طرح جدید دولت برای پرداخت یارانه نقدی رونمایی کرد و در همان شب نیز مبالغ ۳۰۰ (برای دهکهای چهارم به بعد) و ۴۰۰ هزار تومان (برای سه دهک اول) به حساب سرپرستان ۹ دهک کشور واریز و به این ترتیب دهک دهم از لیست یارانه بگیران حذف شد. در ساختار جدید، هرکس که در دهک دهم درآمدی نباشد ماهانه از دولت یارانه میگیرد. بنابراین اگر اطلاعات پایگاه رفاه ایرانیان دقیقتر بود باید به صورت پیش فرض این افراد در فهرست یارانه بگیران قرار میداد نه اینکه این افراد در بخشی از اطلاعات جزو ۳ دهک کم درآمد جامعه محسوب شوند و در پایگاه رفاه ایرانیان جزو دهک دهم! در حالی که باید راستی آزمایی دقیقتری در خصوص این معیار انجام میشد زیرا صرف رفتن به سفر خارجی نمیتواند نشاندهنده این باشد که فرد جزو افراد متمول جامعه است.

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.