پس از بمب گذاری در کابل که ده ها کشته برجای گذاشت، زنان افغان به «نسل کشی» هزاره ها اعتراض کردند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

ده ها زن از جامعه اقلیت هزاره افغانستان روز شنبه پس از یک بمب گذاری انتحاری که یک روز پیش از آن دست کم 35 نفر – بیشتر زنان جوان از این گروه قومی – را کشتند، در پایتخت تظاهرات کردند.

یک بمب گذار روز جمعه خود را در یک سالن مطالعاتی در کابل منفجر کرد که صدها دانش آموز برای آمادگی برای امتحانات ورودی دانشگاه در منطقه دشت برچی این شهر امتحان می دادند.

محله غربی یک منطقه تحت محاصره مسلمانان شیعه و محل استقرار جامعه اقلیت هزاره است – یک گروه سرکوب شده تاریخی که در برخی از وحشیانه ترین حملات افغانستان در سال های اخیر هدف قرار گرفته است.

پلیس گفته است که حداقل 20 نفر کشته شده اند، اما ماموریت سازمان ملل متحد در افغانستان این تعداد را بیشتر می داند و حداقل 35 کشته و 82 زخمی دیگر دارد.

روز شنبه حدود 50 زن در حالی که از مقابل شفاخانه ای در دشت برچی که در آن چندین قربانی حمله تحت مداوا بودند، عبور کردند، شعار می دادند “کشت کشی هزاره ها را متوقف کنید، شیعه بودن جرم نیست”.

خبرنگار خبرگزاری فرانسه گزارش داد که معترضان خشمگین با حجاب سیاه و روسری، بنرهایی را حمل می کردند که روی آن نوشته شده بود: «کشتار هزاره ها را متوقف کنید».

شاهدان به خبرگزاری فرانسه گفته اند که مهاجم انتحاری در بخش زنان سالن تفکیک جنسیتی منفجر شد.

فرزانه احمدی، معترض 19 ساله، به خبرگزاری فرانسه گفت: «حمله دیروز علیه هزاره ها و دختران هزاره بود.

ما خواستار توقف این نسل کشی هستیم. ما برای مطالبه حقوق خود دست به تظاهرات زدیم.

معترضان بعداً در مقابل شفاخانه تجمع کردند و در حالی که ده ها طالب مسلح به شدت مسلح بودند که برخی از آنها راکت انداز را حمل می کردند، شعار سر دادند.

از زمان بازگشت طالبان تندرو به قدرت در ماه اوت گذشته، اعتراضات زنان با بازداشت تظاهرکنندگان متعدد و تظاهرات‌ها توسط نیروهای طالبان که تیراندازی به هوا می‌کنند، مخاطره‌آمیز شده است.

هیچ گروهی مسئولیت حمله روز جمعه در مرکز آموزش عالی کاج را بر عهده نگرفته است.

اما گروه جهادی دولت اسلامی (داعش) شیعیان را بدعت گذار می داند و قبلاً مسئولیت حملاتی را در این منطقه که دختران، مدارس و مساجد را هدف قرار می دهد، بر عهده گرفته است.

طالبان همچنین جامعه هزاره را بت پرست می دانند و گروه های حقوق بشر اغلب اسلام گرایان را متهم می کنند که آنها را در جریان شورش 20 ساله خود علیه دولت سابق مورد حمایت ایالات متحده هدف قرار داده اند.

از زمان بازگشت به قدرت، طالبان متعهد شده اند که از اقلیت ها محافظت کنند و تهدیدات امنیتی را سرکوب کنند.

با این حال، گروه حقوق بشر عفو بین‌الملل گفت که حمله روز جمعه «یادآوری شرم‌آور ناتوانی و شکست مطلق طالبان، به‌عنوان مقامات واقعی، در حفاظت از مردم افغانستان» بود.

در ماه می سال گذشته، قبل از بازگشت طالبان به قدرت، حداقل 85 نفر – عمدتا دختر – در اثر انفجار سه بمب در نزدیکی مدرسه آنها در دشت برچی کشته و حدود 300 نفر زخمی شدند.

هیچ گروهی دوباره مسئولیت آن را بر عهده نگرفت، اما یک سال قبل داعش مسئولیت حمله انتحاری به یک مرکز آموزشی در همان منطقه را بر عهده گرفت که 24 کشته برجای گذاشت.

داعش به عنوان یک چالش امنیتی کلیدی برای طالبان ظاهر شده است، اما مقامات ادعا می کنند که نیروهای آنها جهادگران را شکست داده اند.

(فرانسه 24 با خبرگزاری فرانسه)

Jamiya Calhoun

دوستدار فرهنگ پاپ به طرز خشمگینانه ای فروتن. نینجاهای شبکه های اجتماعی بی عذرخواهی طرفدار الکل دردسر ساز.

تماس با ما