وزیر دفاع اسرائیل می گوید که دولت باید طرح قضایی منازعه را متوقف کند

اورشلیم – وزیر دفاع اسرائیل، یوآو گالانت، شنبه شب از دولتش خواست تا طرح بحث برانگیز خود برای بازنگری در قوه قضائیه این کشور را تعلیق کند، با این استدلال که آشفتگی هایی که در جامعه اسرائیل و ارتش به راه انداخته است به تهدیدی برای امنیت ملی اسرائیل تبدیل شده است.

وی افزود: شکاف در جامعه ما در حال گسترش و نفوذ به نیروهای دفاعی اسرائیل است. گالانت در یک سخنرانی تلویزیونی گفت. وی افزود: این یک خطر آشکار، فوری و ملموس برای امنیت کشور است. من طرف این قضیه نخواهم بود.»

آقای. اعلان گالانت زمینه را برای چیزی فراهم کرد که انتظار می رود یکی از دراماتیک ترین هفته های تاریخ اسرائیل باشد. ائتلاف حکومتی راست افراطی بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر بنیامین نتانیاهو، که اکثریت تنها چهار کرسی را در اختیار دارد، انتظار می رود در اوایل هفته آینده رای نهایی را در پارلمان درباره اولین گام در طرح اصلاحات خود برگزار کند: لایحه ای که به دولت قدرت بیشتری می دهد. کنترل انتصابات در دیوان عالی

پیشنهاد دولت به هفته‌ها اعتراضات گسترده منجر شد که شنبه شب ادامه یافت. هشدار در مورد خشونت سیاسی و جنگ داخلی؛ و ناآرامی در ارتش، به ویژه در میان نیروهای ذخیره. هزاران سرباز ذخیره گفته اند که اگر تعمیرات اساسی انجام شود، برای انجام وظیفه داوطلبانه حاضر نخواهند شد، یا قبلاً از خدمت خارج شده اند.

آقای. گالانت اولین وزیری است که صفوف خود را شکست و خواستار توقف قانون شد. مداخله او سؤالاتی را در مورد اینکه آیا به اندازه کافی قانونگذاران حکومتی همفکر خود را دنبال خواهند کرد و از تصویب این قانون در پارلمان جلوگیری می کنند، ایجاد کرد. دو قانونگذار دیگر، دیوید بیتان و یولی ادلشتاین، فوراً در توییتر حمایت خود را از آقای ترامپ اعلام کردند. گالانت و تعداد انگشت شماری دیگر نیز متزلزل بودند.

آقای. با این حال گالانت و حامیانش به صراحت نگفته‌اند که این هفته در پارلمان به این قانون رای منفی خواهند داد.

با این حال، اکثر قانونگذاران حاکم قاطعانه از این پیشنهاد حمایت می کنند، که به گفته آنها با دادن اولویت به دولت منتخب بر قضات غیر منتخب، دموکراسی را تقویت می کند. اما منتقدان بیم آن دارند که این اقدام یکی از معدود کنترل‌های اسراییل در زمینه نفوذ دولت را کاهش دهد و به طور بالقوه راه را برای حکومت استبدادی هموار کند.

این بن‌بست نمادی از شکاف‌های اجتماعی بسیار گسترده‌تر و قدیمی‌تر مربوط به نقش مذهب در زندگی عمومی، اولویت جنبش مهاجران و تنش‌های بین یهودیان اروپایی و خاورمیانه‌ای است. یهودیان مذهبی و آنهایی که ریشه در خاورمیانه دارند، احساس می کنند در نهادهای دولتی مانند دادگاه عالی، که در طول تاریخ تحت سلطه قضات سکولار و اروپایی بوده است، کمتر حضور دارند.

آقای. گالانت گفت که او به طور گسترده از اصلاحات قوه قضائیه حمایت می کند، اما احساس می کند که پیشنهادات فعلی بیش از حد تفرقه انگیز بوده است و باید برای گفتگو در ماه تعطیلات مذهبی و ملی آینده متوقف شود.

او گفت: “به خاطر امنیت اسرائیل، برای دختران و پسرانمان، ما باید روند قانونگذاری را در این زمان متوقف کنیم – و به ملت اسرائیل اجازه دهیم عید پسح و روز استقلال را جشن بگیرند.” گالانت گفت.

آقای. مداخله گالانت پس از هشدارهای رئیس ستاد ارتش، ستوان. ژنرال هرزی حلوی، که تعداد نیروهای ذخیره گزارش شده برای انجام وظیفه در این ماه به حدی کاهش یافته است که ارتش در آستانه کاهش دامنه عملیات های خاص است.

فرماندهی عالی نظامی همچنین از احتمال استعفای سربازان تمام وقت نگران است.

ارتش از اعلام عمومی گزارش کامل کاهش نیروهای ذخیره که در این ماه برای انجام وظیفه گزارش می‌شوند، خودداری کرده است. اما تأیید کرد که 200 خلبان ذخیره – بخش قابل توجهی از خلبانان نیروی هوایی اسرائیل، اگرچه اکثریت آنها نیستند – روز جمعه نامه ای را امضا کردند که در آن در اعتراض به پیشنهاد قضایی، به مدت دو هفته برای انجام وظیفه حاضر نخواهند شد.

برخلاف بسیاری از ارتش‌های دیگر، نیروهای ذخیره بخش مهمی از ظرفیت عملیاتی نیروهای دفاعی اسرائیل به‌ویژه در نیروی هوایی و واحدهای اطلاعاتی در نظر گرفته می‌شوند. خلبانان ذخیره اغلب در حملات به اهداف مرتبط با ایران در سوریه شرکت می کنند و مقامات می گویند که هرگونه حمله احتمالی اسرائیل به خود ایران مستلزم مشارکت گسترده نیروهای ذخیره است.

آقای. گالانت به آقای اخطار داد. نتانیاهو از این نگرانی ها در روز پنج شنبه، و در آستانه صحبت در آن شب قبل از نخست وزیر او را متقاعد به تاخیر در مداخله خود بود.

یک کماندوی سابق نیروی دریایی، آقای. گالانت هفته ها با فشار فزاینده ای از سوی همکاران نظامی سابق برای شکستن درجات مواجه شده بود. انبوهی از کماندوهای سابق نیروی دریایی در روزهای اخیر بیرون خانه او جمع شده اند تا او را متقاعد کنند که با تعمیرات اساسی مخالفت کند. خلبانان رزرو همچنین هر بار که یکی از آنها وظیفه رزرو را رد می کرد به تلفن شخصی او پیامک می زدند.

آقای. نتانیاهو بلافاصله پاسخی به آقای نتانیاهو نداد. سخنرانی گالانت در شنبه شب، و دفتر او به درخواست ها برای اظهار نظر پاسخ نداد. نخست‌وزیر پس از دیدار با ریشی سوناک، نخست‌وزیر بریتانیا، آخر هفته را با همسرش سارا در لندن گذراند.

در همین اواخر، پنجشنبه شب، او قول داده بود که با رای گیری نهایی در مورد اولین گام بازنگری قضایی ادامه دهد.

اما نشانه هایی وجود داشت که آقای. فراخوان گالانت برای توقف در میان سایر اعضای میانه رو لیکود، حزب دست راستی که او و نخست وزیر به آن تعلق دارند، شتاب بیشتری گرفت. رسانه های خبری اسرائیل گزارش دادند که آوی دیشتر، وزیر کشاورزی و رئیس سابق سازمان اطلاعات داخلی اسرائیل، شین بت، به طور خصوصی از آقای دکتر حمایت کرده است. پیشنهاد گالانت

و حییم بیباس، شهردار لیکود شهر مودین و رئیس یک سازمان تأثیرگذار برای همه مقامات شهرداری، صادر کرد. بیانیه در حمایت از آقای فراخوان گالانت برای مسدود کردن قوانین.

اما انتقادات شدیدی نیز از آقای آقای وجود داشت. از چهره‌های تندروتر لیکود و ائتلاف حکومتی آن خوش‌بین است. آقای. ائتلاف حکومتی نتانیاهو شامل احزاب ناسیونالیست و افراطی ارتدوکس در سمت راست لیکود است که اکثریت پارلمان را برای وی فراهم می کند.

ایتامار بن گویر، وزیر امنیت ملی و یکی از اعضای راست افراطی قدرت یهودی، خواستار حضور آقای. گالانت استعفا می دهد، در حالی که شلومو کرهی، وزیر ارتباطات و یکی از اعضای لیکود، گفت: گالانت در برابر فشار چپ “تسلیم” شده بود.

آقای اسراییل در چهارراه تاریخی بین دموکراسی و دیکتاتوری قرار دارد و وزیر دفاع آن دیکتاتوری را انتخاب می کند. کرهی در شبکه های اجتماعی با اشاره به استدلال دولت مبنی بر اینکه قوه قضاییه در حال حاضر بیش از حد قدرتمند است، گفت.

رهبران اپوزیسیون از آقای گالانت برای صحبت کردن، و خواستار آقای. نتانیاهو قانون را مسدود کرده و با میانجیگری رئیس جمهور اسحاق هرتزوگ با مخالفان وارد مذاکره رسمی شود.

یایر لاپید، رهبر اپوزیسیون گفت: “گالانت امشب یک گام شجاعانه و حیاتی برای امنیت کشور اسرائیل برمی دارد.” «این لحظه حقیقت است. من از دولت می خواهم که همه چیز را متوقف کند.

آقای دکتر «بیایید و در محل اقامت رئیس جمهور صحبت کنید. لاپید اضافه شد.

اما مشخص نبود که آیا توقف و مصالحه، جنبش‌های مردمی معترض به اصلاحات اساسی را راضی می‌کند یا خیر. بر اساس برآوردهای رسانه های خبری اسرائیل، حدود 300000 اسرائیلی شنبه شب در سراسر کشور تظاهرات کردند – حدود 3 درصد از کل جمعیت تقریباً 9 میلیونی. بسیاری برای دوازدهمین آخر هفته متوالی شرکت کردند.

در بیانیه‌ای، یک گروه چتر که بین رهبران معترضان در شهرهای مختلف هماهنگی می‌کند، اعلام کرد که تنها در صورتی که تعمیرات اساسی لغو شود، تظاهرات خود را متوقف خواهند کرد.

کارول ساترلند از موشاو بن امی، اسرائیل، و ایزابل کرشنر از اورشلیم گزارش می داد.

Mckenzie Elliott

عاشق عمومی قهوه. مزاحم خشمگینانه فروتن. Wannabe tv متعصب. حرفه ای موسیقی آزاد. بت نوجوان آینده.

تماس با ما