نوجوانان خودروهای بیشتری را می دزدند. آنها چگونه در رسانه های اجتماعی یاد می گیرند.

یکی از شلوغ‌ترین مکان‌های ممفیس این روزها، محوطه‌ای در شمال مرکز شهر است که رانندگان یدک‌کش‌ها می‌توانند بیش از شش ساعت در صف بنشینند، قربانیان می‌توانند هفته‌ها منتظر بمانند تا وسایل نقلیه دزدیده شده را پس بگیرند و حدود 2700 خودرو در آنجا هستند. روی زمین یک کارخانه قدیمی تجهیزات مزرعه فشرده شده است.

ازدحام بیش از حد نتیجه بخشی از رونق سرقت خودرو است که ممفیس و سایر شهرهای ایالات متحده را فرا گرفته است. خودروهای دو سازنده، کیا و هیوندای، به‌ویژه در برابر سرقت آسیب‌پذیر هستند، که باعث شد شهرها علیه خودروسازان شکایت کنند و حداقل یک دادستان کل یک ایالت را برای تحقیق در این باره تشکیل دهند.

به گفته پلیس، از حدود 11000 خودروی سرقت شده در ممفیس در سال گذشته – تقریباً دو برابر بیشتر از سال 2021 – تقریباً یک سوم خودروهای قدیمی کیاس و هیوندای بودند. پاره کردن آنها نیازی به چیز زیادی ندارد: فقط یک پیچ گوشتی، یک سیم USB و دانش سیم کشی داغ که در ویدیوهای پخش شده در رسانه های اجتماعی یافت می شود.

به گفته پلیس، بسیاری از مجرمان، نوجوانان یا جوانانی هستند که اتومبیل ها را برای لگد زدن یا استفاده از آنها برای جنایات دیگر مانند سرقت می دزدند. بیش از نیمی از 175 نفری که امسال در ممفیس به سرقت خودرو دستگیر و متهم شدند، نوجوانانی بودند که اغلب پس از یک شادی وسایل نقلیه را رها می کردند.

سرلین جی دیویس، رئیس پلیس ممفیس، در جلسه اخیر به شورای شهر گفت: “ما می دانیم که بسیاری از جوانان ما در حال حاضر به عنوان یک جرأت یا یک روند، ماشین ها را می دزدند و ماشین ها را می دزدند.” “آنها انجام آن را آسان می دانند.”

شهرهای آمریکا در طول همه گیری ویروس کرونا با افزایش سرقت خودرو مواجه شده اند. بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده توسط شورای غیرحزبی عدالت کیفری، برخی دیگر از دسته‌های جرایم، از جمله قتل و تجاوزات شدید، در سال‌های 2020 و 2021 در سطح ملی افزایش یافتند و سپس در سال گذشته تا حدودی کاهش یافتند، اگرچه بالاتر از سطح قبل از همه‌گیری باقی ماندند.

اما دزدی خودرو همچنان رو به افزایش است، حتی با کاهش یا کاهش سایر اشکال قانون شکنی.

در اوایل همه‌گیری، کارشناسانی که تعداد جرایم را مطالعه می‌کنند، وسایل نقلیه بیشتری به سرقت رفتند تا حدی به این دلیل که مردم در خانه ماندند: خودروها در طول روز در خیابان‌ها رها می‌شدند، نه در پارکینگ‌های امن نزدیک دفاتر. اما این افزایش تا حدی توسط ویدئوهای رسانه‌های اجتماعی که گام به گام نشان می‌دهند چگونه می‌توان کیاس و هیوندای‌هایی را که مجهز به ایموبلایزر موتور نیستند – یک دستگاه امنیتی الکترونیکی که از روشن شدن خودرو بدون کلید جلوگیری می‌کند – دزدید، ادامه یافت.

سناتور چاک شومر، دموکرات نیویورک، هفته گذشته در یک کنفرانس خبری در بوفالو گفت: «تنها کاری که باید انجام می‌دادید این بود که چیزی را روی TikTok قرار دهید، نحوه سرقت این ماشین‌ها، و شروع به دزدیده شدن چپ و راست کردند.» یک کابل USB در حالی که در کنار قربانیان اخیر سرقت خودرو ایستاده اید.

دو برند خودروسازی کره ای که بخشی از یک مجموعه واحد هستند، به طور فزاینده ای در آمریکا محبوب هستند و حدود یک دهم از فروش خودرو در ایالات متحده در سال گذشته را به خود اختصاص داده اند. آنها اخیراً بیانیه‌هایی صادر کرده‌اند که می‌گویند مشکلی را که سرقت خودروهایشان را در آخرین مدل‌هایشان نسبتاً آسان می‌کند، برطرف کرده‌اند و به‌روزرسانی‌های نرم‌افزاری رایگان را برای خودروهای آسیب‌پذیر معرفی کرده‌اند – حدود ۴.۵ میلیون کیا و ۳.۸ میلیون هیوندای، طبق تخمین دولت فدرال.

همزمان، این شرکت‌ها قفل‌های فرمان را به ادارات پلیس سراسر کشور ارسال کرده‌اند تا به مالکان خودروهایی که مدل‌های در معرض خطر را رانندگی می‌کنند، رایگان ارائه شود. و مدیران می گویند که دائماً TikTok و YouTube را برای ویدیوهای جدیدی که نشان می دهد چگونه وسایل نقلیه آنها را سرقت می کنند نظارت می کنند و سپس به شرکت های رسانه های اجتماعی هشدار می دهند تا آن فیلم ها حذف شوند. کیا در بیانیه ای اعلام کرد که “متعهد به حمایت از مجریان قانون و مالکان در رسیدگی به این جرایم است.”

نمایندگان یوتیوب و TikTok گفتند که این شرکت‌ها در ماه‌های اخیر چندین ویدیو مرتبط با آنچه به عنوان «چالش کیا» شناخته می‌شود، حذف کرده‌اند. یوتیوب در بیانیه‌ای اعلام کرد که ممکن است به برخی از ویدیوها اجازه دهد در صورتی که «آموزشی، مستند، علمی یا هنری باشند» باقی بمانند. یکی از سخنگویان TikTok گفت که این شبکه اجتماعی “این رفتار را که ناقض خط مشی های ما است را نمی پذیرد و در صورت یافتن در پلت فرم ما حذف خواهد شد.”

جولی گارسیا از سن آنتونیو گفت که می‌دانست کیا اسپورتیج او در برابر سرقت آسیب‌پذیر است، اما امیدوار بود که برای سارقان جذاب نباشد زیرا سپر عقب آسیب دیده است. او همچنین هر زمان که می توانست در مقابل دوربین های امنیتی پارک می کرد.

او گفت: “این یک احساس ترسناک است، “ندانستن اینکه آیا ماشین شما آنجا خواهد بود یا نه.”

اما در یک بعد از ظهر در اواخر دسامبر، خانم. گارسیا روی زمینی که پارک کرده بود تکه های شیشه پیدا کرد. پلیس دو روز طول کشید تا اسپورتیج او را ردیابی کند. وقتی آن را بازیابی کرد، متوجه شد که ستون فرمانش از هم پاره شده، یک پنجره شکسته و زباله هایی از جمله گوشت اغذیه فروشی داخل آن پراکنده شده است.

جیمز لینت، ستوان اداره پلیس سن آنتونیو، گفت که چنین تخریبی در میان وسایل نقلیه سرقتی رایج است. او گفت: «اغلب اتفاق نمی افتد که ما آنها را در شرایط خوبی برگردانیم. “آنها پاره شده اند، پاره شده اند، علامت گذاری شده اند، روی آنها نقاشی شده است.”

ام‌اس. گارسیا، 31 ساله، اکنون به هر کسی که می شناسد که کیا دارد هشدار می دهد.

او گفت: “من فقط سعی می کنم آگاهی را گسترش دهم.” چون نمی‌خواهم اتفاقی که برای من افتاد برای دیگری بیفتد.»

مقامات می گویند افزایش دزدی های کیا و هیوندای بر اساس رسانه های اجتماعی حدود دو سال پیش در میلواکی آغاز شد و سپس در سراسر کشور گسترش یافت. وکلای شهر سیاتل و کلمبوس اخیراً از خودروسازان به دلیل عدم نصب فناوری ضد سرقت و سایر شهرها از جمله کلیولند، میلواکی و سن پترزبورگ شکایت کردند. لویی، تهدید به دعوی قضایی کرده است.

این هفته، دادستان کل مینه سوتا، کیت الیسون، گفت که در حال بررسی است که آیا این شرکت ها قوانین حمایت از مصرف کننده و مزاحمت عمومی ایالت او را نقض کرده اند یا خیر. وی در بیانیه ای گفت: افزایش شدید سرقت خودروهای کیا و هیوندای همچنان امنیت عمومی را تهدید می کند و آسیب جدی به جوامع ما وارد می کند.

افزایش دزدی خودرو، پایدارترین و گسترده‌ترین روند جرم و جنایت در آمریکا در طول همه‌گیری بوده است که بر حوزه‌های قضایی بزرگ و کوچک تأثیر گذاشته است.

در 30 شهر بزرگ مورد بررسی توسط شورای عدالت کیفری، سرقت وسایل نقلیه موتوری در سال گذشته 21 درصد نسبت به سال 2021 افزایش یافته است که در نتیجه حدود 37560 خودروی بیشتر در آن مکان‌ها سرقت شده است. این به دنبال افزایش دو رقمی در سال‌های 2020 و 2021 بود. (اتباع خودرو که به عنوان جنایت خشونت‌آمیز طبقه‌بندی شده و به طور جداگانه محاسبه می‌شود، در برخی شهرها نیز افزایش یافته است.)

ریچارد روزنفلد، جرم شناس در دانشگاه میسوری و نویسنده اصلی گزارش این شورا، گفت که پدیده رسانه های اجتماعی تنها بخشی از مشکل است. وی گفت: “هیچ توضیح قطعی برای این افزایش گسترده و مستمر سرقت وسایل نقلیه موتوری وجود ندارد.” “به نظر من به نظر می رسد که ویژگی چیزی شبیه به یک سرایت را به خود گرفته است.”

برخی اوقات، مقامات می گویند، اتومبیل های دزدیده شده با جرایم دیگر، تصادفات مرگبار و حتی هوشیاری مرتبط هستند، زیرا قربانیان سرقت خودرو پس از یافتن مکان وسایل نقلیه خود با ردیاب، امور را به دست خود می گیرند.

در St. لوئیس سال گذشته، رانندگان دو خودروی سرقتی – یکی هیوندای و دیگری کیا – در یک تقاطع شلوغ در نزدیکی مرکز شهر درگیر تیراندازی شدند و یک جوان 17 ساله را با گلوله زخمی کردند. و یک زن در St. لوئیس کانتی متهم به قتل شد که پلیس گفت او در اواخر دسامبر هیوندای دزدیده شده خود را ردیابی کرد و دو مرد را کشت.

در بوفالو، چهار نوجوان سوار بر کیا سرقت شده در ماه اکتبر بر اثر برخورد با دیوار در یک بزرگراه و عبور از سقف شیشه ای خودرو کشته شدند. و آقای الیسون، دادستان کل مینه سوتا، گفت که کیاس و هیوندای سرقت شده در مینیاپولیس با پنج قتل، 13 تیراندازی، 36 سرقت و 265 تصادف خودرو در سال گذشته مرتبط بوده است.

زک کلاین، وکیل دادگستری شهر، گفت که کلمبوس که از هر دو خودروساز برای جبران هزینه‌های منابع شهری اختصاص داده شده برای مقابله با افزایش سرقت‌ها شکایت کرده است، هر روز به طور متوسط ​​شاهد سرقت 17 خودروی کیا و هیوندای است.

او گفت: «اینها خودروهای فرسوده ای هستند که بسیاری از کارگران خرده فروشی و طبقه متوسط ​​با آن ها رانندگی می کنند. قربانیان این جنایات و سپس وسیله نقلیه جایگزینی برای رفتن به محل کار ندارند.”

مالکان کیاس و هیوندای به یکدیگر هشدار داده اند که مراقب باشند. در هفته قبل از کریسمس، تایلار تاکینگتون در حال ترک آپارتمان خود در فینیکس برای خرید بستنی بود که متوجه شد کیا سول خود گم شده است. روی زمینی که او پارک کرده بود، سنگی به اندازه گریپ فروت در میان خرده شیشه بود.

ام‌اس. تاکینگتون، 33 ساله، یک گزارش پلیس ارائه کرد. وقتی او به خانواده اش گفت که چه اتفاقی افتاده است، از روند رسانه های اجتماعی مطلع شد. او گفت: «حدس می‌زنم یک چالش TikTok وجود داشته باشد – پسران کیا، آن‌ها خودشان را می‌خوانند – فقط به شما نشان می‌دهد که چگونه به صورت آنلاین سرقت بزرگ خودرو انجام دهید.

او یادداشتی روی کیا یکی از همسایه ها گذاشته و در مورد سرقت به او هشدار داده است. شب بعد، پس از بازیابی ماشینش، با ستون فرمانش باز شده و فضای داخلی آن به هم ریخته، خانم. تاکینگتون دید که ماشین همسایه اش گم شده است.

او گفت: «یک ماشین پلیس دیگر در مجتمع آپارتمانی بود. و انبوهی از شیشه های شکسته که ماشین همسایه من باید آنجا می بود.


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم