مکزیک، آتشفشان پوپوکاتپتل به میلیون ها نفر هشدار داده شد که برای تخلیه آماده شوند زیرا آتشفشان خاکستر می ریزد


مکزیکوسیتی
CNN

به گفته مقامات، پس از افزایش فعالیت خطرناک ترین آتشفشان فعال این کشور که از هفته گذشته خاکستر را به چندین شهر مجاور پرتاب کرده است، به میلیون ها نفر در مکزیک هشدار داده شده است که برای تخلیه احتمالی آماده شوند.

خاکستر آتشفشان Popocatépetl که در بخش مرکزی این کشور قرار دارد، پروازها را در مکزیکوسیتی به تعویق انداخته و مقامات را مجبور به تعطیلی مدارس در ده‌ها شهر کرده است.

حدود 25 میلیون نفر در شعاع 60 مایلی آتشفشان زندگی می کنند که در حدود 45 مایلی جنوب شرقی مکزیکوسیتی و بین ایالت های مورلوس، پوئبلا و ایالت مکزیک قرار دارد.

روز یکشنبه، هماهنگی ملی حفاظت مدنی (CNPC) سطح تهدید آتشفشانی خود را به “فاز زرد 3” افزایش داد، که از حدود 3 میلیون نفر که در شهرها و روستاهای مجاور آتشفشان زندگی می کنند، می خواهد هوشیار باشند و برای تخلیه احتمالی آماده شوند.

CNPC همچنین نسبت به فعالیت های آتشفشانی بیشتر و پراکندگی خاکستر در چندین شهر مجاور با سرعت بالا هشدار داد. همچنین توصیه می شود ساکنان اطراف از فعالیت در فضای باز خودداری کنند.

در مورد مکزیکوسیتی، خطر سقوط خاکستر است. ما برای آن سناریو آماده ایم و می دانیم چه کنیم. کلودیا شینبام، شهردار مکزیکو سیتی روز یکشنبه در توییتی گفت: بیایید هوشیار باشیم.

آتشفشان Popocatépetl در 18 مه 2023 از پوئبلا، ایالت پوئبلا، مکزیک، خاکستر و دود می‌پاشد.

به گفته مقامات فرودگاه، فرودگاه بین المللی بنیتو خوارز (AICM) مکزیکوسیتی روز شنبه به طور موقت بسته شد و برخی از پروازها روز دوشنبه به دلیل وجود خاکستر آتشفشانی به تعویق افتاد.

سفارت آمریکا در مکزیک گفت: «مسافران هوایی ممکن است همچنان با تأخیر پروازهای اضافی، لغو، یا بسته شدن موقت فرودگاه بدون اخطار کم یا بدون هشدار ادامه دهند.» و فرودگاه نیز هشدار مشابهی را صادر کرد.

مقامات ایالتی همچنین کلاس های حضوری را در مدارس 40 شهرداری در پوئبلا، 5 شهرداری در ایالت مکزیک و هفت شهرداری در تلکسکالا به حالت تعلیق درآورده اند و گفته اند که کلاس ها از راه دور برگزار خواهد شد.

سفارت آمریکا در مکزیک روز شنبه هشداری صادر کرد و گفت که آتشفشان پوپوکاتپتل “از 15 ماه مه فعالیت فزاینده ای را به نمایش گذاشته است و صدها لرزش و بازدم دود و خاکستر را ثبت کرده است.”

سفارت همچنین با استناد به هشدارهای مقامات محلی به مردم توصیه کرد در شعاع 7.5 مایلی آتشفشان سفر نکنند.

این آتشفشان ده ها سال خاموش بود تا اینکه در سال 1994 فوران کرد. از آن زمان، صدای غرش آن به بخشی از زندگی روزمره ساکنان تبدیل شده است.

Reece Bryant

ایجاد کننده. شیطون عاشق تلویزیون حل کننده مشکلات مادام العمر نویسنده. تحلیلگر. نینجا فرهنگ پاپ. عاشق اینترنت معتبر. کاوشگر کل کارآفرین لاعلاج

تماس با ما