منطقه جدیدی از رونق هوش مصنوعی، حتی در میان تاریکی فناوری

پنج هفته پیش، OpenAI، یک آزمایشگاه هوش مصنوعی در سانفرانسیسکو، ChatGPT را منتشر کرد، یک ربات چت که به سوالات با نثر واضح و مختصر پاسخ می دهد. ابزار مجهز به هوش مصنوعی بلافاصله باعث ایجاد حس و حال شد و بیش از یک میلیون نفر از آن برای ایجاد همه چیز از شعر گرفته تا مقالات ترم دبیرستان و بازنویسی آهنگ های کوئین استفاده کردند.

اکنون OpenAI در بحبوحه هجوم طلای جدید است.

دو نفر از افراد مطلع گفتند که این آزمایشگاه در حال مذاکره برای تکمیل قراردادی است که ارزش آن را حدود 29 میلیارد دلار می‌کند که بیش از دو برابر ارزش آن در سال 2021 است. آنها گفتند که معامله احتمالی – که در آن OpenAI سهام شرکت موجود را در یک پیشنهاد مناقصه به اصطلاح می‌فروشد – می‌تواند 300 میلیون دلار باشد، بسته به اینکه چند کارمند با فروش سهام خود موافقت کنند. به گفته دو نفر، این شرکت همچنین در حال مذاکره با مایکروسافت است – که در سال 2019 یک میلیارد دلار در آن سرمایه گذاری کرد – برای بودجه اضافی.

هیاهوی پیرامون OpenAI نشان می‌دهد که حتی در بدترین رکود فناوری در یک نسل، دستگاه معاملات سیلیکون ولی همچنان در حال کار است. پس از یک سال متواضع که شامل اخراج‌ها و کاهش‌های دسته جمعی بود، سرمایه‌گذاران فناوری – دسته‌ای که طبیعتاً خوش‌بین هستند – نمی‌توانند منتظر بمانند تا روند داغی را طی کنند.

هیچ منطقه ای به اندازه هوش مصنوعی مولد هیجان ایجاد نکرده است، اصطلاحی برای فناوری که می تواند متن، تصویر، صدا و سایر رسانه ها را در پاسخ به درخواست های کوتاه تولید کند. سرمایه‌گذاران، کارشناسان و روزنامه‌نگاران سال‌ها درباره هوش مصنوعی صحبت کرده‌اند، اما موج جدید – نتیجه بیش از یک دهه تحقیق – نشان‌دهنده نسل قدرتمندتر و بالغ‌تر هوش مصنوعی است.

این نوع هوش مصنوعی وعده می دهد که همه چیز را از موتورهای جستجوی آنلاین مانند گوگل گرفته تا ویرایشگرهای عکس و گرافیک مانند فتوشاپ تا دستیارهای دیجیتالی مانند الکسا و سیری را دوباره اختراع کند. در نهایت، می‌تواند روش جدیدی برای تعامل با تقریباً هر نرم‌افزاری ارائه دهد و به افراد اجازه دهد با رایانه‌ها و سایر دستگاه‌ها به گونه‌ای چت کنند که گویی با شخص دیگری چت می‌کنند.

این امر باعث شده است که شرکت‌های مولد هوش مصنوعی معامله کنند. Jasper، یک استارت‌آپ مولد هوش مصنوعی که در سال 2021 تأسیس شد، در اکتبر 125 میلیون دلار جمع‌آوری کرد که ارزش آن را به 1.5 میلیارد دلار رساند. Stability AI، یک شرکت تولید کننده تصویر که در سال 2020 تأسیس شد، در همان ماه 101 میلیون دلار جمع‌آوری کرد و ارزش آن را به یک میلیارد دلار رساند. شرکت‌های کوچک‌تر هوش مصنوعی از جمله Character.AI، Replika و You.com نیز غرق علاقه سرمایه‌گذاران شده‌اند.

بر اساس داده‌های PitchBook که فعالیت‌های مالی در صنعت را دنبال می‌کند، در سال 2022، سرمایه‌گذاران حداقل 1.37 میلیارد دلار را در 78 معامله به شرکت‌های هوش مصنوعی مولد تزریق کردند، تقریباً به اندازه سرمایه‌گذاری آنها در پنج سال گذشته.

ارزش 29 میلیارد دلاری OpenAI قبلا توسط وال استریت ژورنال گزارش شده بود. دو نفر گفتند که شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر Thrive Capital و Founders Fund ممکن است سهام پیشنهاد مناقصه را خریداری کنند. از آنجایی که OpenAI به عنوان یک شرکت غیرانتفاعی شروع به کار کرد، تعیین دقیق ارزیابی دقیق آن دشوار است.

OpenAI، Thrive Capital و Founders Fund نظری در مورد سرمایه گذاری پیشنهادی ارائه نکردند.

شرکت‌ها برای سال‌ها هوش مصنوعی تولید کرده‌اند، از جمله غول‌های فناوری مانند گوگل و متا و همچنین استارت‌آپ‌های بلندپروازانه مانند OpenAI. اما این فناوری تا بهار گذشته توجه عموم را به خود جلب نکرد، زمانی که OpenAI از سیستمی به نام DALL-E رونمایی کرد که به افراد اجازه می داد تصاویر واقعی واقعی را به سادگی با توصیف آنچه می خواهند ببینند تولید کنند.

این الهام بخش کارآفرینان شد تا با ایده‌های جدید و سرمایه‌گذاران وارد شوند تا اعلامیه‌های گسترده‌ای مبنی بر اختلال ایجاد کنند. شور و شوق آنها در دسامبر پس از انتشار ChatGPT توسط OpenAI به اوج رسید و طرفداران از این فناوری برای ایجاد نامه های عاشقانه و برنامه های تجاری استفاده کردند.

نیکو بوناتسوس، سرمایه گذار در شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر جنرال کاتالیست، گفت: «این تغییر پارادایم نوع «موبایل» جدیدی است که همه ما منتظر آن بودیم. “شاید هم بزرگتر.”

سرمایه گذاران در Sequoia Capital نوشتند که هوش مصنوعی مولد “پتانسیل تولید تریلیون ها دلار ارزش اقتصادی” را دارد. و Lonne Jaffe، سرمایه گذار در Insight Partners، گفت: “قطعاً عنصری در این وجود دارد که شبیه راه اندازی اولیه اینترنت است.”

گوگل، متا و سایر غول‌های فناوری تمایلی به انتشار فناوری‌های مولد برای عموم مردم ندارند، زیرا این سیستم‌ها اغلب محتوای سمی، از جمله اطلاعات نادرست، سخنان نفرت‌انگیز و تصاویری که علیه زنان و رنگین پوستان تعصب دارند تولید می‌کنند. اما شرکت‌های جدیدتر و کوچک‌تر مانند OpenAI – که کمتر نگران محافظت از یک برند شرکتی تثبیت شده هستند – تمایل بیشتری به ارائه این فناوری به صورت عمومی داشته‌اند.

تکنیک های مورد نیاز برای ساخت هوش مصنوعی مولد به طور گسترده ای شناخته شده و به طور رایگان از طریق مقالات تحقیقاتی دانشگاهی و نرم افزار منبع باز در دسترس هستند. گوگل و OpenAI مزیت دارند زیرا به جیب های عمیق و قدرت محاسباتی خام دسترسی دارند که بلوک های سازنده این فناوری هستند.

با این حال، بسیاری از محققان برجسته از Google، OpenAI و دیگر آزمایشگاه‌های پیشرو هوش مصنوعی در ماه‌های اخیر به‌تنهایی دست به کار شده‌اند تا استارت‌آپ‌های جدیدی در این زمینه ایجاد کنند. این استارت‌آپ‌ها برخی از بزرگ‌ترین دورهای تأمین مالی را دریافت کرده‌اند، با هیجانی که در ChatGPT و DALL-E وجود دارد، شرکت‌های سرمایه‌گذاری خطرپذیر را به سرمایه‌گذاری در شرکت‌های جوان تر ترغیب کرده است.

بیش از 450 استارت آپ در حال حاضر بر اساس تعداد یک شرکت سرمایه گذاری خطرپذیر، روی هوش مصنوعی مولد کار می کنند. و این دیوانگی با اشتیاق سرمایه گذاران برای یافتن چیز بزرگ بعدی در یک محیط غم انگیز ترکیب شده است.

مایکل دمپسی، سرمایه‌گذار در شرکت سرمایه‌گذاری کامپوند، گفت رکود فناوری – که سال گذشته شامل سقوط کریپتو، عملکرد ضعیف سهام و اخراج در بسیاری از شرکت‌ها بود – باعث ایجاد آرامش در بین سرمایه‌گذاران شد.

سپس او گفت: «همه در مورد هوش مصنوعی هیجان زده شدند. “مردم به چیزی نیاز دارند که صادقانه به سرمایه گذاران یا خودشان بگویند که چیز بعدی وجود دارد که باید در مورد آن هیجان زده شوند.”

برخی نگران هستند که تبلیغات در مورد هوش مصنوعی مولد از واقعیت جلوتر باشد. این فناوری سوالات اخلاقی سختی را در مورد اینکه چگونه هوش مصنوعی مولد ممکن است بر حق چاپ اثر بگذارد و اینکه آیا شرکت‌ها برای استفاده از داده‌هایی که الگوریتم‌هایشان را آموزش می‌دهند، نیاز دارند یا خیر، ایجاد کرده است. برخی دیگر بر این باورند که شرکت های بزرگ فناوری مانند گوگل به سرعت جوانان تازه کار را شکست خواهند داد و برخی از شرکت های جدید مزیت رقابتی کمی دارند.

“تیم های زیادی وجود دارند که هیچ گونه صلاحیت هوش مصنوعی ندارند و خود را به عنوان شرکت های هوش مصنوعی معرفی می کنند.” دمپسی گفت.

این نگرانی‌ها به ویژه پس از ورود Stability AI در ماه اکتبر، موج هیجان را کاهش نداده است.

این استارت‌آپ به تامین مالی یک پروژه نرم‌افزاری منبع باز کمک کرده بود که به سرعت فناوری تولید تصویر را ساخت که بسیار شبیه به DALL-E عمل می‌کرد. تفاوت این بود که در حالی که OpenAI فقط DALL-E را با تعداد کمی آزمایش کننده به اشتراک گذاشته بود، نسخه منبع باز Stability AI – Stable Diffusion – می توانست توسط هر کسی استفاده شود. مردم به سرعت از این ابزار برای ایجاد تصاویر واقعی از همه چیز استفاده کردند، از یک شوالیه قرون وسطایی که زیر باران گریه می کرد تا دیزنی لند که توسط ون گوگ نقاشی شده بود.

در هیجان بعدی، یوجنیا کویدا، بنیانگذار و مدیر اجرایی استارت آپ ربات چت Replika، در مصاحبه ای گفت که “هر شرکت VC در سیلیکون ولی” یا بیش از 30 شرکت با او تماس گرفته است. او تماس‌های آن‌ها را پذیرفت، اما تصمیم گرفت از بودجه اضافی جلوگیری کند، زیرا شرکت او که در سال 2014 تأسیس شد، سودآور است.

او گفت: «احساس می‌کنم فردی که یک هفته زودتر برای پرواز به فرودگاه رسیده است – و اکنون پرواز در حال سوار شدن است.

به گفته این شرکت‌ها، Character.AI، یکی دیگر از شرکت‌های ربات چت، و You.com، که فناوری چت را به موتور جستجوی اینترنتی خود اضافه می‌کند، نیز مورد توجه سرمایه‌گذاران خطرپذیر قرار گرفته‌اند.

شریف شامیم، کارآفرینی که یک پایگاه داده قابل جستجو برای تصاویر ایجاد شده توسط Stable Diffusion در ماه آگوست به نام Lexica ایجاد کرد، گفت که ابزار او به سرعت به یک میلیون کاربر رسید – نشانه ای که او باید از راه اندازی فعلی خود به تمرکز روی Lexica تغییر مکان دهد. او ظرف چند هفته 5 میلیون دلار بودجه برای این پروژه جمع آوری کرد.

آقای. Shameem لحظه ای را که در مورد هوش مصنوعی مولد بود با ظهور آیفون و اپلیکیشن های موبایل مقایسه کرد. او گفت: «به نظر می رسد یکی از آن فرصت های نادر است.

آقای. Jaffe از Insight Partners گفت که شرکت او از آن زمان بسیاری از شرکت‌های نمونه کار خود را تشویق کرده است که فناوری هوش مصنوعی مولد را در پیشنهادات خود بگنجانند. او گفت: «به سختی می توان به شرکتی فکر کرد که نتواند به نحوی از آن استفاده کند.

Radical Ventures، یک شرکت سرمایه گذاری در تورنتو، یکی از مراکز جهانی تحقیقات هوش مصنوعی، پنج سال پیش به طور خاص برای سرمایه گذاری در این نوع فناوری ایجاد شد. اخیراً یک صندوق جدید 550 میلیون دلاری اختصاص داده شده به هوش مصنوعی راه اندازی کرده است که بیش از نیمی از سرمایه گذاری های خود را در شرکت های هوش مصنوعی مولد انجام داده است. اکنون آن شرط بندی ها حتی بهتر به نظر می رسند.

جردن جاکوبز، یکی از شرکای رادیکال، می گوید: «به مدت چهار سال و نیم، مردم فکر می کردند که ما دیوانه هستیم. اکنون، در شش ماه گذشته، آنها فکر می‌کنند که ما نابغه هستیم.»

Sadie Kirk

کارشناس فرهنگ پاپ. موسیقی نینجا. عاشق غذا. نویسنده. دوست حیوانات در همه جا. گورو معمولی بیکن.

Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین سالن زیبایی تبریزخبربهترین مشاور کنکوردانشگاهdigital currency channelGuide to buying household appliancesdigital currency tutorialبهترین سالن زیبایی اصفهان
تماس با ما
این وب‌سایت محتوا را با استفاده از هوش مصنوعی و داده‌های اینترنتی تولید می‌کند و از صحت محتوای ارائه شده مبرا است و از استفاده از آن تشویق نمی‌کنیم.