فعالان زن ایرانی با تمجید از مذاکرات «پیشگامانه» ماکرون، خواهان اقدام هستند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

زنان ناراضی ایرانی که با امانوئل مکرون، رئیس جمهور این کشور دیدار کردند، مذاکرات روز شنبه را به عنوان یک حرکت تاریخی از پاریس ستودند و در عین حال از فرانسه خواستند که اقدامی ملموس علیه جمهوری اسلامی انجام دهد.

ماکرون روز جمعه در حالی که تظاهرات ضد رژیم ایران به دلیل کشته شدن مهسا امینی توسط پلیس اخلاق دستگیر شده بود، نشستی را که قبلاً منتشر نشده بود، با چهار فعال زن برجسته برگزار کرده بود.

این چهار نفر شامل مسیح علینژاد، فعال مقیم ایالات متحده بود که سال ها کمپینی را برای تشویق زنان ایرانی به برداشتن روسری اجباری خود رهبری کرده است.

شرکت کنندگان به خبرگزاری فرانسه گفتند که او قبل از اینکه سه مبارز دیگر به او ملحق شوند، با مکرون در کاخ الیزه ملاقاتی تک به تک برگزار کرد.

آنها شیما بابایی بودند که برای عدالت پدرش که در ایران ناپدید شده، لادن برومند، یکی از بنیانگذاران گروه حقوق بشری مستقر در واشنگتن مرکز عبدالرحمن برومند و رویا پیرایی که مادرش مینو مجیدی در ابتدا توسط نیروهای امنیتی کشته شد، مبارزه کرده است. از سرکوب اعتراضات

برومند به خبرگزاری فرانسه گفت: “این دیدار بسیار مهم بود. در 43 سال (از انقلاب اسلامی 1979) هیچ یک از ناراضیان ایرانی با رئیس جمهور فرانسه ملاقات رسمی نداشته است.”

او اضافه کرد: «این پیشگامانه بود.

آنچه در این نشست تاریخی مهم است، تأثیر روانی اعتراف به مشروعیت مبارزه جاری در داخل ایران است. اکنون باید دولت را به اقدام وادار کنیم».

بر اساس سند به دست آمده توسط خبرگزاری فرانسه، این چهار نفر فهرستی از خواسته‌های دولت فرانسه از جمله فراخواندن سفیر خود از تهران، کاهش روابط دیپلماتیک به حداقل و تحریم مقامات مسئول سرکوب معترضان را ارائه کردند.

“سمت راست تاریخ”

پس از این دیدار، مکرون روز جمعه در کنفرانسی در پاریس از “احترام و تحسین خود در زمینه انقلابی که آنها رهبری می کنند” گفت.

علی نژاد به خبرگزاری فرانسه اظهار داشت: رئیس جمهور مکرون انقلاب ایران را به رسمیت شناخت و این یک تصمیم واقعا تاریخی است.

مطمئن هستم که کار آسانی نبود، اما او به وضوح موضعی شجاعانه و اصولی اتخاذ کرده است.

مکرون ماه گذشته گفت فرانسه در کنار معترضان در ایران ایستاده است و تحسین خود را از زنان و جوانانی که در این کشور تظاهرات می کنند ابراز کرد.

وزارت امور خارجه ایران پاسخ داد که اظهارات وی «مداخله‌گرانه» بوده و برای تشویق «افراد خشن و قانون شکنان» بوده است.

رادیو فرانس اینتر روز دوشنبه مصاحبه ای با مکرون درباره موضوع ایران پخش خواهد کرد.

علینژاد و دیگر فعالان قبلاً به شدت از تصمیم مکرون برای دیدار با ابراهیم رئیسی، رئیس جمهور ایران در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل در سپتامبر در حالی که او به دنبال احیای توافق 2015 درباره برنامه هسته ای ایران بود، انتقاد کرده بودند.

بابایی که برای اطلاع از محل اختفای پدرش ابراهیم که از اواخر سال گذشته در ایران مفقود شده است، مبارزه می‌کند، گفت که به مکرون گفته است که جمهوری اسلامی “کشور من را اشغال کرده است” درست همانطور که روسیه با اوکراین انجام داده است.

او در توییتر خود نوشت: “پس همان کاری را که با (ولادیمیر رئیس جمهور) پوتین کردید، با جمهوری اسلامی انجام دهید. انقلاب مردم ایران را به رسمیت بشناسید.”

پیرایی اکنون پس از انتشار عکسی در فضای مجازی از او با موهای کوتاه و سر برهنه کنار مزار مادرش در ایران، ایران را ترک کرده است. او موهایی را که بریده بود به نشانه همبستگی با تظاهرات در دست گرفت.

بابایی عکسی از چهار زن را که در آغوشی محکم در کاخ الیزه قفل شده بودند، در توییتر منتشر کرد.

او گفت: «این لحظه ای است که ما تبلیغات جمهوری اسلامی را شکست دادیم و صدای مردم ایران در کاخ الیزه شدیم.

(AFP)

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.

تماس با ما