فصل پر هیاهو و پیروزمند داریا کاساتکینا

فورت ورث – از آنجایی که مسابقه داریا کاساتکینا با کوکو گاوف، نوجوان آمریکایی، در پنجشنبه شب تغییرات زیادی به خود گرفت، افکار کاساتکینا به سختی قابل خواندن بود: بیان خنثی و عمیقاً متمرکز او تا زمانی که دور خود را بسته بود، اشاره کمی به امتیاز داشت. پیروزی رابین، 7-6 (6)، 6-3، در فینال WTA با غرش و مشت گره کرده.

کاساتکینا، 25 ساله روسی که روز شنبه برای حضور در نیمه نهایی به مصاف کارولین گارسیا خواهد رفت، در اولین حضور خود در این رویداد نخبگان پایان سال، که برای هشت نفر برتر زنان در نظر گرفته شده است، در لحظه و بازگشت در مسیر است. بازیکنان انفرادی و هشت تیم برتر دونفره.

اما این یک فصل پرآشوب و در نهایت پیروزمندانه برای کاساتکینا بوده است. در ماه ژوئیه، در مصاحبه ای با ویتیا کراوچنکو، وبلاگ نویس روسی، او به عنوان همجنس گرا ظاهر شد و رابطه خود را با ناتالیا زابیاکو، اسکیت باز سابق المپیک، علنی کرد. در همان مصاحبه، کاساتکینا همچنین اولین ستاره تنیس روسی شد که به طور عمیق علیه جنگ با اوکراین صحبت کرد.

هر دوی این اقدامات در روسیه خطرناک هستند، جایی که دولت به رهبری رئیس جمهور ولادیمیر وی. پوتین قوانینی را برای محدود کردن مخالفت ها علیه جنگ وضع کرده و نمایش روابط همجنس گرایان در کتاب ها، فیلم ها و رسانه ها را ممنوع کرده است.

کاساتکینا که جنگ را “کابوسی تمام عیار” خواند و با بازیکنان اوکراینی ابراز همدردی کرد، مدت‌هاست در اسپانیا با مربی خود کارلوس مارتینز تمرین کرده و اکنون در دبی مستقر است. او پس از بازدید از سنت پترزبورگ به روسیه بازنگشته است، جایی که هنوز خانواده دارد. پترزبورگ در فوریه، اندکی قبل از حمله روسیه به اوکراین.

آیا این هر سال شجاعت بوده است؟

او در مصاحبه ای در فورت ورث گفت: “شاید بله.” «این چیزها را گفتم نه برای اینکه شجاع به نظر برسم، بلکه برای اینکه دیدگاه و احساساتم را به مردم بدهم. بنابراین، اگر ببینند که این شجاع بود، خوب است، اما این شجاعت نبود، کاملاً نه.»

برخی از بازیکنان اوکراینی، از جمله اولگا ساوچوک، کاپیتان سابق جام بیلی ژان کینگ اوکراین، شخصا از کاساتکینا تشکر کردند.

ساوچوک روز جمعه در پیامی نوشت: «حداقل او تلاش کرد و کاری کرد و می‌تواند با روحی پاک زندگی کند. من به راحتی می‌توانم وقتی او را ملاقات می‌کنم به چهره او نگاه کنم، زیرا می‌دانم او چه فکر می‌کند.»

کاساتکینا در پاسخ به این سوال که بازخوردها در روسیه چگونه بوده است. او گفت: “بیایید در مورد آن صحبت نکنیم.”

اما او گفت که از سطح حمایت بین‌المللی برای تصمیمش برای بیان مسائل جنسی و زندگی آشکار با زابیاکو، یک المپیکی ۲۰۱۸ روسیه که با او و مارتینز در فورت ورث است، تحت تأثیر قرار گرفته است.

کاساتکینا گفت: “من نمی دانستم چه انتظاری داشته باشم و فکر می کنم همه چیز عالی پیش رفت.” “و من واقعا از همه کسانی که به من پیام دادند و از من حمایت کردند، سپاسگزارم. البته قسمت های منفی هم داشت ولی من اصلا حسش نکردم. فقط افرادی که در اینترنت هستند، بنابراین برای من اصلا مهم نبود.”

کاساتکینا گفت که زندگی روزمره او به اندازه خلق و خوی او تغییر نکرده است.

کاساتکینا گفت: «من تازه شروع به احساس خیلی بهتر کردم. «فقط خودم باشم و برای انجام کارهایی که می خواهم انجام دهم، احساس آزادی بیشتری می کنم، کارهایی که احساس می کنم باید انجام دهم. این شگفت انگیز است. زندگی با احساس آزادی، احساس خوبی است.”

او در سال 2022 دوباره به جمع 10 تیم برتر صعود کرده است و هشتمین و آخرین جایگاه انفرادی را برای فینال WTA پس از خدمت به عنوان جایگزین در سال 2018 در سنگاپور بدون انجام مسابقه به دست آورده است.

کاساتکینا گفت: «حدس می‌زنم می‌توانیم بگوییم آخرین قطاری را گرفتم که اینجا بودم. من در مسابقه خیلی استرس داشتم، چون خیلی فشرده بود. اما حضور در اینجا احساس خوبی دارد.”

کاساتکینا که به همراه همه بازیکنان روسیه و متحدش بلاروس از ویمبلدون محروم شده بود، ممکن بود به فورت ورث واجد شرایط نمی شد، اگر تورها به تلافی محرومیت روسیه، امتیاز ویمبلدون را از دست نمی دادند.

النا ریباکینا، بازیکن روسی الاصل که اکنون نماینده قزاقستان است، عنوان قهرمانی انفرادی زنان ویمبلدون را به دست آورد، اما بدون 2000 امتیازی که معمولاً با یک عنوان گرند اسلم همراه است، به فینال WTA راه یافت.

کاساتکینا و ستاره بلاروسی آرینا سابالنکا هر دو در جمع هشت تیم برتر به پایان رسیدند و به دلیل تصمیم تورها برای اجازه دادن به افراد از روسیه و بلاروس، هر چند بدون پرچم یا هویت ملی، توانسته اند یک فصل تقریبا کامل را بازی کنند.

کاساتکینا گفت: «البته ما قدردانی می کنیم که می توانیم شغل خود را حفظ کنیم و بازی کنیم. ما خوش شانس هستیم و از این بابت بسیار سپاسگزاریم.»

هر فصل تجدید حیات مدت زیادی است که در راه است. اگرچه کاساتکینا می تواند قدرت پایه را احضار کند، اما بازی او بیش از هر چیز بر اساس مهارت و چرخش، ریتم و تغییرات تاکتیکی است.

مربی سابقش فیلیپ دهاس او را “نابغه تنیس” نامید و با کمک او به رتبه اول رسید. 10 در سال 2018، رسیدن به فینال مسابقات آزاد BNP Paribas در ایندین ولز، کالیفرنیا، قبل از باخت به نائومی اوزاکا در مسابقاتی که برای هر دو استعداد جوان موفقیت‌آمیز بود.

اما کاساتکینا نتوانست آن شتاب را حفظ کند، و در سال 2019 از دهاس جدا شد و به حساب خودش به افسردگی و بحران اعتماد به نفس تبدیل شد که او را به طور جدی به ترک ورزش فکر کرد.

اما او با کمک یک روانشناس و همچنین برادرش الکساندر و مارتینز، بازیکن سابق ماهواره ای اسپانیایی که مدت ها مربی هموطن روسی کاساتکینا، سوتلانا کوزنتسوا، بود، این کار را انجام داد.

کاساتکینا گفت: «کارلوس وقتی کاملاً شکسته بودم، مرا از ته گرفت. “ما با هم کار بسیار خوبی انجام دادیم و به 10 تیم برتر بازگشتیم. خوشحالم و سپاسگزارم که او این صبر را داشت.”

مارتینز که مربیگری او را در ژوئن 2019 آغاز کرد، به استعداد کاساتکینا اعتقاد داشت اما باید به او کمک کند تا اعتماد به نفس خود را بازیابی کند.

مارتینز روز پنجشنبه گفت: «او از لحظات سختی آمد که انتظارات اطرافش بسیار زیاد بود و در سال 2018 به 10 تیم برتر رسید. در ابتدا، فقط ساختن یک پایگاه، ساختن بازیکنی بود که بتواند در هر سطحی بازی کند و بتواند خود را با بازی‌های مختلف وفق دهد.»

همه‌گیری به آنها زمان بیشتری داد تا در باشگاه مارتینز کار کنند و آنها بیشتر بر بهبود تاکتیک‌ها و نگرش تمرکز کردند تا تنظیمات فنی.

مارتینز گفت: “دو یا سه سال پیش، در این مسابقه با کوکو، او باید 6-2، 6-2 می باخت.” “شانسی وجود ندارد. نا امیدی را می دیدی، اما حالا نه. او می داند که می تواند روند مسابقه را در هر امتیاز تغییر دهد.”

سازگاری همچنان یک مسئله است. کاساتکینا در یکی از دو دور اول خود در 11 رویداد امسال شکست خورده است، اما او همچنین به اولین نیمه نهایی گرند اسلم خود در اوپن فرانسه رسید و دو عنوان انفرادی را به دست آورد و رکورد 40-20 را در تمام سفرها و هیاهوها به دست آورد.

مقابل گارسیا در روز شنبه، او می تواند بهترین فصل خود را حداقل برای یک بازی دیگر تمدید کند و سپس با Zabiiako برای آفتاب، آرامش و تعطیلات راهی مالدیو شود.

برای بازگشت به روسیه باید صبر کرد.

او گفت: “شاید زمانی که جنگ تمام شود.”

Aron Trujillo

نرد اینترنتی. ارتباط دوستانه مبشر قهوه. متخصص موسیقی بسیار متواضعانه. مدافع تلویزیون آماتور