فرارو غرور همیشه در ریاست است!

اگر بپرسید بیشترین کلمه جستجو شده روی دیوار چیست، پاسخ شما چیست؟ کلمات زیادی روی دیوار دنیا وجود دارد که هر روز به دنبال آنها می گردند. هر جستجوی کلمه توسط نیازی از شهروند پاسخ داده می شود. اما در بین همه حرف ها، پراید در سال 1400 محبوب ترین بود. گویی غرور پاسخگوی بزرگترین نیاز شهروندان ایران بوده است. البته این فراوانی به معنای برابری عرضه و تقاضای پراید نیست، بلکه به این معناست که با وجود توقف تولید پراید، مردم همچنان تقاضای زیادی برای خرید این خودرو در سال گذشته داشتند. در واقع تعداد جستجوی کلمات کلیدی پراید حدود 9.5 برابر تعداد پرایدهای تبلیغ شده است. پراید در سال گذشته بیش از 2.5 میلیون بار تبلیغ شد و این کلمه 24.6 میلیون بار در نوار جستجو تکرار شد.

চার্য়্য়্যানি স্বুব্বা শ্দাদ

حال اگر بخواهیم جستجوهای دیوار را کمی دقیقتر بررسی کنیم، باید به سراغ پربازدیدترین دسته دیوار واقعی برویم. بله، در این بخش، دسته خودروهای واقعی بازدید و جستجو شده است و از مجموع این دسته، پراید با بیش از 24 میلیون جستجو، موتور با 11 میلیون، پژو پارس با حدود 9 میلیون، کلمه “خودرو” با بیشتر از 7 میلیون، پژو 206 با حدود 7 میلیون، سمند تیبا و نیسان نیز با حدود 6 میلیون جستجو در نوار جستجوی سایت دیوار، در ردیف بیست کلمه، روی دیوار جستجو شدند. سال 1400

سوال اینجاست که چرا این همه علاقه و علاقه به این نوع خودروها وجود داشته است؟ دلیل این امر تبدیل خودرو به سرمایه تجاری است. شاید مهمترین دلیل این باشد که خودرو در سال گذشته مکان مناسبی برای سرمایه گذاری بود. در واقع در سال های اخیر خودرو از حالت مصرف خارج شده و به کالایی برای سرمایه گذاری تبدیل شده است و این موضوع در سال 1400 به اوج خود رسید که خودروسازان با قرعه کشی و فروش محدود خودروهای داخلی را اختراع کردند. رشد نسبی بازار خودرو نسبت به سایر بازارهای موازی باعث شده تا مردم به خرید هر نوع خودرویی علاقه مند شوند. در این میان به پایین بودن قیمت و البته لقب محبوب ترین خودروی حال حاضر بازار افتخار می کند. همین قانون برای سایر کلمات تکراری این دسته نیز وجود دارد. افزایش قیمت خودروها در سال گذشته باعث شده تا به این مقوله توجه شود. تبدیل پول به وسیله نقلیه منجر به حفظ ارزش پول مردم در طول زمان می شود.

خرید و فروش حیوانات و چالش های دیوار

بعد از کلمه “پراید” و کل گروه ماشین ها که محبوب ترین گروه روی دیوار در سال 1400 بود، گروه بعدی که پرطرفدار بود حیوانات بودند. البته باید گفت که دیوار قوانین سختگیرانه ای در زمینه خرید و فروش حیوانات خانگی دارد. با این حال کلمات مربوط به حیوانات بسیار جستجو شده است. برای مثال کلمه کبوتر 15.7 میلیون بار جستجو شده است. پس از آن سگ با 14.3 میلیون جستجو در رتبه دوم قرار گرفت. در واقع کاربران بدون توجه به اینکه چنین محصولی روی دیوار وجود داشته یا نه، این کلمات را جستجو می کردند. پرنده، گاو و قناری نیز در رتبه های بعدی این دسته قرار دارند.

کمپین حمایت از حقوق حیوانات

اما محل قرارگیری دیوار در رابطه با خرید و فروش حیوانات طی سالیان متمادی به حدی تکامل یافته که از ابتدای سال 1401 حتی اجازه انتشار آگهی با موضوع گاوبازی را نمی دهد. سال گذشته نیز مدیران به دنبال دیوار بودند تا به این موضوع توجه کنند که حیوان گربه نیست و به جای خرید و فروش از آن مراقبت شود. در حال حاضر این شرکت برای ممنوعیت خرید و فروش حیوانات خانگی روی دیوار نیز این پلتفرم را راه اندازی کرده است. البته باید زندگی ایرانیان با حیوانات اهلی و اهلی را در طول سالیان متمادی بپذیریم اما دیوار برای حمایت از حقوق حیوانات این موضوع را پذیرفته است که خرید و فروش حیوانات اهلی از طریق این سایت ممنوع است. همزمان قوانین جدیدی برای محدود کردن این مقوله در دیوار سایت در حال اجراست.

با بررسی پرتکرارترین کلمات می توان به این نتیجه رسید که نوار جستجوی سایت آینه ای است که اتفاقاتی که در جامعه و البته اقتصاد رخ می دهد خیلی زود دیوار سایت را در جستجوها نشان می دهد. همانطور که وسایل نقلیه و حیوانات دو موضوع مهم در سال گذشته بودند، آنها نیز خود را در جستجوهای دیوار نشان دادند.

برای اطلاع از جزئیات «گزارش دیوار سال 1400» اینجا را ببینید.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما