فرارو اتهام علی دایی چیست؟

امروز دقیقا 9 روز از حادثه عجیبی که برای علی دایی در فرودگاه امام رخ داد می گذرد. اسطوره فوتبال ایران که در حال بازگشت از سفر خارجی بود به یکی از اتاق های فرودگاه منتقل شد و پس از ارائه توضیحات، پاسپورتش ضبط شد.

شایعاتی که از یک هفته قبل درباره ممنوع الخروج شدن علی دایی منتشر شده بود با ورود او به ایران به واقعیت تبدیل شد. توقیف گذرنامه علی دایی اگرچه در ایران به طور رسمی تایید نشده بود اما یک روز دو روز پیش با همراهی محمد دایی برادر علی چنین اتفاقی رخ داد. البته این موضوع باید مربوط به خبری باشد که اسنا روز گذشته گزارش داد و نوشت که پاسپورت علی دایی به او بازگردانده شد و ممنوعیت خروج اسطوره فوتبال ایران مختلط شد و تصمیم گرفته شد. در فاصله 40 روز تا شروع جام جهانی.

با این حال حتی با این یک هفته هم به دلیل اتفاق عجیبی که برای عموی علی رخ داد، 10 روز ممکن نیست. اتهام وی فعالیت در فضای مجازی و ارسال و ارسال استوری به منظور ضبط پاسپورتش بوده است. با مرور داستان هایی که علی دایی در مورد حوادث اخیر به ویژه درگذشت مهسا امین منتشر کرده است، مشخص می شود که او کسی را به شورش دعوت نکرده است، اما چند سوال بسیار ساده را مطرح کرده است که اگر پاسخ روشنی برای آنها وجود داشت. نیمی از مشکلات فعلی حل می شود آلی دایی یک بار بعد از مرگ مهسا امینی پرسید این سرزمین چه شد؟ … به كادمين غنا؟». در داستان دوم که اتفاقاً مربوط به یکی دو هفته پیش است، کشور را برای خود اینگونه تعریف کرده و نوشته است: «کشور من ایران است، یعنی ناموس من، پدر و مادرم، دخترانم و هموطنانم هستند. خواهران و برادرانم، من برای همیشه از آنها راضی هستم.” به‌جای داده با رودم ایران، را کندیشان را کندی. آنها که خواب می بینند، آیا می دانند که این خواب ها فقر و فساد و اختلاس نیست؟ خودمان را اصلاح کنیم».

با گذر از این دو داستان، این سوال مطرح می شود که آیا اتهامی که به شما وارد می شود به طور کلی برای سوال پرسیدن و دعوت مردم به حل مشکلات مردم و توصیه به خودسازی است؟ فرض بر این است که علی به وقایع اخیر اعتراض کرده و گلایه خود را بیان کرده است. اینجاست که باید به این موضوع پرداخت که اگر علی دایی بین المللی ترین بازیکن تاریخ فوتبال ایران با چند سوال و اظهارات ساده مخالفتی ندارد پس چه کسی حق دارد از مسئولان حل مشکلات مردم را بخواهد؟

این موضوع تنها یک روی سکه است چرا که هفته گذشته با اعلام ممنوعیت خروج علی در نشریات و رسانه های موثق مانند بیلد، آلمان و سوریه، این موضوع دنیا را نیز درگیر کرده است. حال اگر کس دیگری در دنیا نمی دانست که در ایران رفتار افسانه ها در حال خشونت آمیز شدن است، با انتشار این خبر و اخبار مشابه، رویکرد مسئولان نسبت به انتقادات موجود بیش از پیش برایشان سوال برانگیز می شود. حقیقت تلخ به این موضوع مربوط می شود که علی دایی به عنوان مشهورترین چهره فوتبال ایران همواره از سوی فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا به رویدادهای مختلف دعوت می شود و نماینده ایران در جمع سران فوتبال جهان است. اما اینکه تصور کنیم پاسپورت چنین فردی در ایران حتی برای چند روز توقیف شده و شایعه ممنوع الخروجی او به گوش می رسد نوعی بی احتیاطی است که با یک متر مخصوص قابل اندازه گیری نیست.

در کنار این موارد باید به آن نیز رسیدگی شود. او فردی است که نزدیک به سه دهه است که پرچم فوتبال ایران را در جهان برافراشته نگه داشته و هر کجا که نامش به میان می آید نام ایران نیز همراهش بوده است. تا آن زمان، چند ماه پیش، تیتر اول بسیاری از رسانه های جهان بود. کریستیانو رونالدو، برترین ستاره دنیای فوتبال پرتغال تلاش کرد تا رکورد گل های ملی را بشکند و به همین دلیل نام او و تیتر رسانه های ایران متفاوت بود. این کارنامه علی دایی از دید برخی از دولتمردان آنقدر مهم بود که حتی خیابانی در تهران را به نام علی دایی اختصاص دادند. اگرچه خیابانی که به نام او نامگذاری شده چندان محوری نیست، اما هر بار در میان همین مردم، مهم فهمیده می شود و واکنشی به وجود می آید. او با وجود شرایط بسیار خوب، هرگز از مهاجرت صحبتی نکرده و حتی در صحبت های زیادی که انجام داده، این موضوع را رد کرده و گفته است که ایران را دوست دارم. نقاشی عاشق شدن یکی از فارغ التحصیلان فوتبال ایران که اتفاقاً در دانشگاه شریف هم تحصیل کرده است، از آن نقاشی هایی است که پیدا نمی شود.

ای علی دایی کرم علی دایی اوم اوست موبابعیت زیاد اوست؟ تنها با بررسی یک مورد از رفتاری که مردم و تعدادی از مسئولان به آن پرداخته اند، می توان تا حدودی به این سوال پاسخ داد. در زمان وقوع زلزله شدید، علی دایی به وسط میدان کرمانشاه آمد و با اعلام شماره ای از مردم خواست تا کمک های مالی خود را به آن شماره پرداخت کنند. طولی نکشید که تعادل به اعداد عجیبی رسید. او با وجود اینکه هر از چند گاهی در صفحه اینستاگرامش گزارش هایش و نحوه خرج کردن پولش را گزارش می کرد، ناگهان با اتفاقی عجیب روبرو شد: حساب کاربریش مسدود شد و خودش برای توضیحات فراخوانده شد! مردی که با محبوبیت مثال زدنی خود به میدان آمد و مورد اعتماد مردم بود، حسابش را که برای زلزله زدگان در نظر گرفته بود مسدود کرد.

Kaia Lambert

گیمر. طرفدار رسانه های اجتماعی متخصص وب Wannabe. متعصب آبجو ارتباط دهنده. کارآفرین. گیک زامبی شیطانی. طرفدار پرشور تلویزیون عاشق بیکن غیرقابل درمان.