فرارو «آزادی» ایران braй cheniй

روزنامه شرق نوشت: تیم ملی بسکتبال ایران در پنجمین دوره رقابت های انتخابی جام جهانی در ورزشگاه آزادی به مصاف تیم چین رفت و در نهایت با شکست ۷۲ بر ۸۱ به کار خود پایان داد. این نیز بدان معناست که تیم ملی ایران برای راهیابی به جام جهانی 2023 با مشکلات زیادی روبرو خواهد شد. آنها باید در دو دیدار خارج از خانه مقابل چین و ژاپن به میدان بروند و برای صعود به مرحله نهایی مبارزه کنند.

البته بازی برگزار شده در ورزشگاه آزادی برای تیم ملی بسکتبال ایران تفاوت چندانی با دیدار خارج از خانه نداشت! ماجرا از این قرار است که در آخرین بازی که روز جمعه برگزار شد، تماشاگران ایرانی اجازه حضور در سالن را نداشتند. اما در مقابل فضایی برای حضور تماشاگران چینی فراهم شد تا بتوانند سالن بدنسازی را آزاد کنند. ورزشگاه های ایران از زمانی که اعتراضات به مرگ شکل جدی تری به خود گرفته است به روی تماشاگران بسته شده و بیشتر بازی ها پشت درهای بسته برگزار می شود.

در شرایطی که مسئولان فدراسیون بسکتبال ابراز امیدواری کردند که بتوانند از تیم های چین و استرالیا که به ایران سفر نکرده اند میزبانی کنند و از حضور تماشاگران بهره ببرند. اما شورا چنین اجازه ای به آنها نداد. البته طبق قانون فدراسیون بسکتبال ایران باید زمینه را برای حضور تماشاگران چینی در ورزشگاه فراهم کند. این اتفاق افتاد که در همان ناباوری نزدیک به 300 تماشاگر چینی این تیم را مقابل ایران تشویق کردند و در نهایت توانستند تاثیرگذار باشند. چین احتمالا هرگز تصور نمی کرد در شرایطی در ورزشگاه آزادی به مصاف ایران برود که سالن و زمین در اختیارش باشد.

البته در عکس هایی که پخش شده مشخص است تعدادی از تماشاگران ایرانی نیز در ورزشگاه حضور دارند؛ اما این موضوع خالی از نکته نیست. تعداد تماشاگران ایرانی حاضر در این بازی تقریبا یک سوم تماشاگران چینی بود. البته به صورت انتخابی هم در ورزشگاه پذیرفته شدند. برخی از آنها خانواده بازیکنان بودند و برخی دیگر توسط رهبر به ورزشگاه آورده شدند. همانطور که مشخص شد این گروه دوم اطلاعات زیادی از بازی بسکتبال نداشتند و ظاهراً برای پوشش بخشی از سالن به سالن آزادی آورده شده بودند.

فقر تیم ملی بسکتبال ایران در این بازی به حدی بود که در نهایت سرمربی این تیم پس از بازی صدای خود را درآورد. سعید ارمغانی با اشاره به تصرف ورزشگاه آزادی توسط چینی ها گفت: فقر را در زمین احساس کردیم و فکر می کنم بچه های ما با روحیه قهرمانی و جوانی به زمین آمدند. ما باید یاد بگیریم که بسکتبال برنده و خوش شانس است. مهم این است که کارمان را به خوبی انجام دهیم.

قرارداد آزادی در دست چینی ها فقط یک توافق حاشیه ای بود، بسکتبال ایران مقابل رقیب شرق آسیا نبود. از آنجایی که این بازی از ابتدای پخش سرود ملی ایران و با استعدادیابی بازیکنان تیم ملی همراه بود، به سرعت در فضای مجازی خبرساز شد. آیتمی که به تازگی در دستور کار تعدادی از ورزشکاران قرار گرفته و حتی صدای امام جمعه را درآورده است. امام جمعه ارومیه در روز جمعه خواستار برخورد با ورزشکارانی شد که چنین تصمیمی می گیرند. حجت الاسلام والمسلمین سید مهدی قریشی بیستم آبان ماه در خطبه های نماز جمعه این هفته که در مصلی امام خمینی (ره) شهر ارومه برگزار شد، هتک حرمت به سرود ملی و ملی دانست. پرچم غیرقابل قبول است و می گوید: ورزشکاران و کسانی که هویت ایرانی و اسلامی دارند، پرچم ملی و سرود ملی مقدس است. بنابراین مسئولان باید خودشان با چنین افرادی برخورد کنند».

علاوه بر این نشست خبری ترکیه ای بازیکنان و سرمربیان تیم ملی پس از بازی جنجالی شد. تعدادی از خبرنگاران ورزشی که یکی دو تن از آنها در عرصه بسکتبال نیز فعالیت داشتند به دلیل این دستگیری ها نشست خبری را ترک کردند.

آخرین مورد بسکتبال پرحاشیه نیز مربوط به غیبت استرالیا در تهران است. روز گذشته فیبا رسما اعلام کرد که تیم ملی ایران در این بازی با نتیجه 20 بر صفر پیروز شد. استرالیا با توجه به شرایط فعلی آمادگی سفر به تهران را ندارد و پیش از این درخواست کرده بود که این بازی توسط داور به کشور بیاید که با موافقت مسئولان فدراسیون بسکتبال ایران مواجه شد.

روز گذشته فدراسیون بسکتبال استرالیا نیز با صدور بیانیه ای علت عدم سفر به تهران را اینگونه تشریح کرد: «تیم ملی بسکتبال پس از بررسی شرایط با مراجع ذیربط و در نظر گرفتن مخاطرات موجود تصمیم گرفته است که به ایران سفر نکند. این شرایط.”

ژان واسیلیویچ یکی از بازیکنان تیم ملی نیز در خبری که روزنامه فرانسوی فیگارو درباره سفر نکردن تیم استرالیایی به تهران گفت: این روزها اعتراضات در ایران ادامه دارد و تعداد بازداشتی ها نیز افزایش یافته است. خارجی ها نیز افزایش یافته است. شرایط امنیتی ایران به اندازه کافی پایدار نبود و بنابراین باید تصمیم مهمی می گرفتیم. راستش با توجه به شرایطی که در ایران وجود دارد و مخالفت ها ادامه دارد، از اینکه به ایران سفر نکردیم، راضی هستم.

این صحبت ها در حالی مطرح می شود که سعید ارمغانی، سرمربی تیم ملی بسکتبال ایران، حضور تماشاگران در بازی با چین را نشان از حاکم شدن فضای امن دانست. وی درباره احتمال برگزاری بازی با استرالیا در زمین داوری و درخواستی که رقیب داشت، گفت: هر کاری که می کنیم باید طبق قوانین فیبا باشد. فیبا می گوید در ایران شرایط خاصی برای بازی با استرالیا در مسابقات نداریم. تماشاگران به چین آمدند و شرایط بسیار امنی داشتند. ما مشمول فیبا هستیم. بازیکنان استرالیایی بدون اطلاع به ایران نیامدند و برایشان سخت بود. ما آماده بازی با آنها بودیم و امیدوارم فیبا از قوانین خودش پیروی کند.”

هرچند در دیدار ایران و چین در ورزشگاه آزادی مسائلی وجود داشت اما ارمغانی همچنان معتقد است بازیکنان شانس صعود به جام جهانی را دارند. همه ما می دانیم که چین چه سرمایه و انرژی در بسکتبال دارد، می دانیم که آنها چقدر در بسکتبال برنامه ریزی می کنند. همه این موارد نشانه چین خوب است. می دانیم که بازی جدی داریم. اما امیدوار بودیم که برنده شویم که با این توافق فاصله زیادی نداشتیم اما نتیجه حاصل نشد. قزاقستان هم به استرالیا باخت و ما نامزد هستیم. بازی با استرالیا برگزار نمی شود و دو بازی سخت با چین و ژاپن در خانه آنها داریم. امیدوارم با بازی خوب مقابل ژاپن و چین دنیا را رها کنیم و به جام جهانی برسیم.

Roy Christensen

متخصص اینترنت دانشجو. نینجا فرهنگ پاپ. علاقه مندان پرشور توییتر.