شورای امنیت می شنود که داعش و گروه های وابسته همچنان تهدیدی «جهانی و در حال تحول» هستند

ولادیمیر ورونکوف، رئیس ستاد مبارزه با تروریسم سازمان ملل متحد، با ارائه پانزدهمین گزارش دبیرکل گفت: «داعش و گروه های وابسته به آن همچنان از پویایی درگیری، شکنندگی حاکمیت و نابرابری برای تحریک، برنامه ریزی و سازماندهی حملات تروریستی بهره می برند».

آنها همچنین از محدودیت های همه گیر سوء استفاده می کنند، از فضاهای دیجیتال برای جذب هواداران سوء استفاده می کنند و استفاده از سیستم های هوایی بدون سرنشین را به میزان قابل توجهی افزایش داده اند، همانطور که در شمال عراق گزارش شده است.

ساختار غیرمتمرکز، روش ها

در ترسیم گسترش داعش در سراسر عراق، سوریه و از طریق مناطقی از آفریقا که تا همین اواخر تا حد زیادی از حملات در امان بودند. ورونکوف موفقیت خود را تا حدی به ساختار غیرمتمرکز متمرکز بر “اداره کل استان ها” و “دفاتر” مرتبط نسبت داد.

این نیروها هم در عراق و سوریه و هم در خارج از منطقه اصلی درگیری – به ویژه در افغانستان، سومالی و حوضه دریاچه چاد – عمل می کنند.

درک و نظارت بهتر، از جمله از طریق همکاری های جهانی و منطقه ای، برای مقابله با تهدید حیاتی است.

آسیب پذیری در سراسر جهان

با ارائه یک بررسی کلی، آقای ورونکوف گفت که مرز بین عراق و سوریه همچنان بسیار آسیب پذیر است و تخمین زده می شود که 10000 جنگجو در این منطقه فعالیت می کنند.

در ماه آوریل، این گروه یک کمپین جهانی را برای انتقام از رهبران ارشد کشته شده در عملیات های ضد تروریستی راه اندازی کرد.

در حالی که تعداد حملاتی که ادعا یا نسبت داده شده به گروه محلی داعش در افغانستان کاهش یافته است، از زمانی که طالبان کنترل سال گذشته را به دست گرفتند، حضور این گروه در شمال شرق و شرق کشور گسترش یافته است.

در اروپا، داعش از هواداران خود خواسته است تا با سوء استفاده از کاهش محدودیت های همه گیر و درگیری در اوکراین، حملاتی را انجام دهند.

آفریقا در تلاقی

در همین حال، این مقام ارشد سازمان ملل در آفریقا، گسترش داعش در مناطق مرکزی، جنوبی و غربی این قاره را تشریح کرد.

از اوگاندا، یکی از شرکت‌های وابسته عملیات خود را به جمهوری دموکراتیک کنگو گسترش داد، در حالی که یکی دیگر – پس از شکست در عملیات نظامی در سال 2021 – حملات در مقیاس کوچک را در استان کابو دلگادو موزامبیک تشدید کرد.

این گسترش حتی کشورهای ساحلی در خلیج گینه را که قبلاً از خشونت در امان بودند، تحت تأثیر قرار داده است.

مدیریت میلیون ها

از نظر تامین مالی آقای ورونکوف گفت که رهبران داعش بین 25 تا 50 میلیون دلار دارایی دارند که به میزان قابل توجهی کمتر از برآوردهای سه سال پیش است.

با این حال، تنوع منابع قانونی و غیرقانونی بر اهمیت تلاش های مستمر برای کاهش بودجه تروریسم تأکید می کند.

در حالی که وی از بازگرداندن اخیر عراق، تاجیکستان و فرانسه استقبال کرد، اما ابراز نگرانی کرد که پیشرفت محدودی که تاکنون در بازگرداندن جنگجویان تروریست خارجی و اعضای خانواده آنها به دست آمده است “بسیار تحت الشعاع تعداد افرادی است که هنوز با وضعیت نامطمئن و رو به وخامت روبرو هستند”.

تروریسم در خلاء وجود ندارد — مسئول مبارزه با تروریسم سازمان ملل

فراخوان برای بازگرداندن جنگجویان خارجی

ده‌ها هزار نفر – از جمله بیش از 27000 کودک – از عراق و حدود 60 کشور دیگر همچنان در معرض چالش‌های امنیتی عظیم و مشکلات بشردوستانه هستند.

رئیس مبارزه با تروریسم درخواست دبیرکل سازمان ملل را از کشورهای عضو برای ادامه تلاش‌های خود برای تسهیل بازگرداندن امن، داوطلبانه و با عزت همه افرادی که در کمپ‌ها و سایر تأسیسات گیر افتاده‌اند، تکرار کرد.

ویشیونگ چن، سرپرست مدیر اجرایی کمیته مبارزه با تروریسم که در سال 2001 پس از حملات تروریستی 11 سپتامبر در ایالات متحده تأسیس شد، گفت: «تروریسم در خلاء وجود ندارد.

وی در تشریح دستاوردها، گفت که اداره اجرایی که یک ماموریت سیاسی ویژه است، پس از دو سال فرمت های مجازی و ترکیبی ناشی از همه گیری کووید-19، توانست بازدیدهای ارزیابی در محل خود را از سر بگیرد.

در میان تلاش‌های دیگر، تیم او گزارشی را منتشر کرد که در آن رایزنی‌های گسترده خود با گروه‌های جامعه مدنی آفریقایی در مورد روندهای مرتبط با داعش در آفریقا و همچنین مطالعه‌ای در مورد پیوندهای بین چارچوب‌های مبارزه با تروریسم و ​​حقوق بشردوستانه بین‌المللی انجام داد.

وی در پایان خواستار یک رویکرد جامع و هماهنگ “تمام سازمان ملل متحد” متناسب با سن و جنسیت و منطبق با حقوق بشر به عنوان تنها راه مقابله با تهدید تروریستی جهانی مانند داعش شد.

Damion Young

تحلیلگر. متخصص تلویزیون به طرز خشمگینی فروتن. علاقه مندان به فرهنگ پاپ طرفدار معمولی توییتر