سومالی با افزایش خطر قحطی، مجمع عالی بشردوستانه سازمان ملل درباره & نقطه اوج& هشدار داد

در بیانیه ای که روز دوشنبه منتشر شد، مدیران کمیته دائمی بین سازمانی (IASC) خواستار افزایش حمایت و دسترسی بشردوستانه برای نجات جان افراد.

قحطی در حال حاضر در مناطق بیدوآ و برهاکابا در جنوب مرکزی سومالی در حال گسترش است و آنها گفتند که این وضعیت احتمالا تا ماه مارس ادامه خواهد داشت. اگر مرتبط باشد به طور قابل توجهی و بلافاصله افزایش می یابد.

بحران گرسنگی “غیرقابل قبول”

در همین حال، میلیون ها سومالیایی دیگر با سطوح شدید گرسنگی حاد روبرو هستند. زنان، به‌ویژه زنان باردار و شیرده، و همچنین کودکان زیر پنج سال، از آسیب‌پذیرترین افراد هستند و اکنون برای جلوگیری از بدترین سناریو به کمک فوری نیاز دارند.

“گرسنگی و مرگ احتمالا در حال حاضر رخ داده است. در طول قحطی سال 2011، حدود 50 درصد از بیش از 250000 نفری که جان خود را از دست دادند، قبل از اعلام رسمی این کار را انجام دادند. حداقل نیمی از آنها کودک بودند.

IASC سران 18 سازمان، یعنی آژانس های کلیدی سازمان ملل متحد و شرکای آنها را گرد هم می آورد تا بهتر برای بحران های بشردوستانه آماده شوند و به آنها پاسخ دهند.

هشدار به عنوان برخی می آید 20.5 میلیون نفر در سراسر شاخ آفریقا در چنگال آن چیزی هستند که روسای آن نامیده اند “یک بحران گرسنگی وخیم و کاملاً قابل اجتناب”، اضافه كردن “این غیر قابل قبول است”.

آنها گفتند که اعلام قحطی نباید تنها محرک برای اقدام معنادار باشد.

با این حال، اگرچه مقامات محلی، دولت‌ها، آژانس‌های سازمان ملل متحد و سازمان‌های غیردولتی (NGO) بیش از یک سال است که هشدارهایی را درباره گرسنگی فاجعه‌بار صادر کرده‌اند، به گفته آنها این هشدارها عمدتا نادیده گرفته شده است.

“انفجار در نیاز”

علاوه بر این، علیرغم تعهدات جهانی برای پیش‌بینی بحران‌ها، بودجه به مقیاس مورد نیاز نرسیده است.

اگرچه افزایش سریع کمک های بشردوستانه از اوایل سال بدون شک جان بسیاری را نجات داده است، “انفجار در نیازها” به سرعت از منابع پیشی گرفته است.

«ما با هم قبلاً از قحطی جلوگیری کرده‌ایم. ما می توانیم و باید دوباره این کار را انجام دهیم.”

“در دنیای ثروت خیره کننده،این غیرقابل قبول است که مردم از گرسنگی می میرند. ما باید همین الان اقدام کنیم.”

تسهیل دسترسی، تامین بودجه

در این بیانیه از همه طرف ها خواسته شده است که دسترسی فوری و ایمن را برای عملیات های بشردوستانه تسهیل کنند.

شرکا همچنین از اهداکنندگان درخواست کردند که بودجه فوری و منعطف را فراهم کنند تا آژانس های بشردوستانه در محل، به ویژه سازمان های غیر دولتی محلی و بین المللی، بتوانندافزایش سریع و جلوگیری از مرگ و میر بیشتر، محافظت از معیشت، و جلوگیری از یک فاجعه عمیق.

آنها افزودند که تعلق گرفتن به جوامع روستایی قبل از اینکه مجبور شوند خانه های خود را در جستجوی غذا ترک کنند بسیار مهم است.

“اخطار نهایی”

مارتین گریفیتس، هماهنگ کننده امور بشردوستانه سازمان ملل متحد، رئیس IASC، روز دوشنبه سفر پنج روزه خود را از سومالی به پایان رساند که اولین سفر وی به این کشور بود.

“من بوده امتا قلبم شوکه شد او به خبرنگاران در موگادیشو، پایتخت این کشور گفت: در چند روز گذشته، با توجه به میزان درد و رنج، شاهد این هستیم که بسیاری از سومالیایی‌ها تحمل می‌کنند.

وی گفت: قحطی در راه است و امروز آخرین هشدار را دریافت می کنیم.

Charlie Ray

نرد سفر. علاقه مند به موسیقی. بشارت دهنده توییتر. متعصب بیکن کاوشگر Wannabe. دانشجو. گیک وب دوستانه. تمرین کننده آبجو آماتور. ارتباط دهنده.

تماس با ما