رمزکشی از یک تنسابِ منانادار در عربستان سعودی

در رفتنملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی اخیرا «محمد بن سلمان» ولیعهد این کشور (و پسرش) را به عنوان رئیس شورای وزیران یا نخست وزیر عربستان منصوب کرده است. این در حالی است که منصب نخست وزیری عربستان همواره در دست پادشاهان سعودی بوده است.

در این زمینه بسیاری از ناظران و تحلیلگران معتقدند که این اقدام ملک سلمان در واقع راهی برای تقویت جایگاه پسرش به عنوان پادشاه آینده عربستان و البته تضعیف جایگاه و جایگاه منتقدان این موضوع است.

با این وجود هنوز گمانه‌زنی‌ها و گمانه‌زنی‌های مختلفی درباره ریشه‌ها و انگیزه‌های این اقدام پادشاه عربستان و پیامدهای احتمالی آن در عرصه معادلات سیاست داخلی و خارجی عربستان و در عین حال اقدامات بازیگران خارجی وجود دارد. همانطور که ایالات متحده آمریکا در ایجاد وضعیت فعلی مطرح می شود.

از این رو، فرار در گفتگو با «سید صباح زنگنه» کارشناس مسائل شبه جزیرهوی به بررسی برخی از ابعاد مهم انتصاب اخیر محمد بن سلمان به عنوان رئیس شورای وزیران عربستان پرداخت.
مشروح گفتگو با سید صباح زنگنه را در ادامه بخوانید.

انتصاب اخیر بن سلمان به عنوان نخست وزیر عربستان، او را معادل کل کشور سعودی کرد.

نقش دولت باید در لجیت باکشی به پداشی محمد بن سلمان بی چون و چرا است

رمزکشایی از یک تنسابِ منانادار در العربیه عربستان سعودی/ در کریںسید صباح زنگنه با اشاره به انتصاب «محمد بن سلمان» به عنوان رئیس شورای وزیران یا نخست وزیر عربستان گفت: امنیت داخلی، منطقه ای و همچنین سیستمی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و به طور کلی. تمامی فعالیت های اجرایی که نهادها و وزارتخانه های سعودی متولی آن هستند. در این میان باید توجه داشت که ریاست بن سلمان بر شورای وزیران عربستان و نفوذ وی بر وزارت دادگستری این کشور که خود بخشی از دولت عربستان است، اما قدرت مدیریت دستگاه قضایی را نیز دارد. سیستم به طور کلی به طور قابل توجهی افزایش می یابد.

این کارشناس مسائل شبه جزیره افزود: از این جهت منطقاً باید گفت که نخست وزیری محمد بن سلمان در عربستان در واقع یک گام در خور توجه به سمت پادشاهی کامل خود در این کشور است. جدای از این، انتصاب «خالد بن سلمان» به عنوان برادر محمد بن سلمان به عنوان وزیر دفاع عربستان به نوعی تکمیل این پازل و تثبیت جایگاه محمد بن سلمان به عنوان پادشاه عربستان تلقی می شود.

سید صباح زنگنه توضیح داد: از این منظر به نظر می رسد پادشاه عربستان که مدت هاست از مشکلات بیماری رنج می برد در تلاش است تا جایگاه ولیعهد و پسرش را در قدرت سیاسی تقویت کند. عربستان در زمان حیاتش مسائلی که البته می تواند با افزایش برخی نارضایتی ها در میان طیف فعالان سیاسی در عربستان سعودی همراه باشد.

سید صباح زنگنه همچنین درباره نقش اقدامات دولت بایدن در تسهیل پیشرفت محمد بن سلمان در عرصه قدرت سیاسی در عربستان گفت: قتل جمال خاشقجی روزنامه نگار مشهور سعودی باید مجازات شود. در استانبول ترکیه وی حتی تاکید کرد که هرگز با حاکمان این امر دیدار نخواهد کرد و دولت و شخص بن سلمان را به بازیگرانی «رانده شده» در عرصه بین المللی تبدیل خواهد کرد.

اما وی با سفر اخیر خود به شهر جده عربستان، تمامی ادعاهای خود را زیر سوال برد و نه تنها با محمد بن سلمان دیدار کرد، بلکه جایگاه خود را در قدرت سیاسی عربستان تقویت کرد و حتی پیشرفت بیشتر در این زمینه جسورانه است. ساخت و ساز. در واقع دیدار وی با بن سلمان نوعی مشروعیت به ولیعهد سعودی داد. در این میان هرگونه بحث محاکمه و مجازات بن سلمان نیز کنار گذاشته شد.

این کارشناس حوزه سیاست خارجی گفت: در این فضای محمد بن سلمان طبیعتاً این احساس را داشت و دارد که قدرت جهانی مانند آمریکا که به طور سنتی تأثیر بسزایی در معادلات سیاسی عربستان داشته و دارد. عربستان از حمایت قوی برخوردار است، این امکان وجود دارد و این موضوع در واقع قدرت مانور بیشتری را در اختیار محمد بن سلمان قرار می دهد و موقعیت او را پایدارتر می کند.

از سوی دیگر، نباید فراموش کرد که سفر اخیر بایدن به شهر جده عربستان نیز مستقیماً از سرزمین های اشغالی به عربستان سعودی انجام شد و به این ترتیب، رژیم سعودی برای اولین بار پذیرفت که یک خارجی برای بازدید از این کشور مستقیماً از سرزمین های اشغالی پرواز کنید.

زنگنه افزود: این موضوع از سوی عربستان به عنوان خودکذایی تلقی شد و از منظر طایفه به نظر می رسد این دو موضوع مصونیت از مجازات و فشار بیشتر دولت آمریکا به بن سلمان است. پرواز مستقیم رئیس جمهور آمریکا از فلسطین اشغالی.» رفتن به عربستان و عادت به پروازهای دو طرف، نوعی دیدار با یکدیگر ایجاد کرده است و بهتر است بگوییم درباره آنها معامله شده است. معادله ای که جایگاه محمد بن سلمان را به طور قابل توجهی تقویت کرد و عملاً باعث شد بعد از آن در عرصه قدرت سیاسی در عربستان پیشرفت چشمگیری داشته باشد.

سید صباح زنگنه در پاسخ به این سوال که چگونه عربستان تحت کنترل بن سلمان خواهد بود؟ وی گفت: به نظر من پس از چند سال آزمایش سیاست داخلی و خارجی از طریق محمد بن سلمان، او به مرحله بلوغ بیشتری رسیده است و در برخورد با مسائل داخلی گام های معقول تری (به ویژه در زمینه اقتصادی) برداشته است. و ابعاد ساختمانی) (عربستان) رویکردهای مدرن و منطقی تری را در مسائل منطقه ای و فرامنطقه ای نشان می دهد و به نمایش می گذارد.

این کارشناس مسائل عربستان خاطرنشان کرد: در این زمینه به ویژه می توان به موضوع جنگ یمن اشاره کرد که اخیرا شاهد آن بوده ایم. ما شاهد روندهای مشابه در موضوعات دیگر مانند تعهد به کاهش تنش با ایران بوده ایم. در این میان، اقدام بن سلمان برای توسعه روابط با آمریکا، چین و روسیه به طور همزمان نشان می دهد که وی به شدت علاقه مند به ایجاد «تعادل» در حوزه سیاست خارجی در عربستان است.

سید صباح زنگنه در پایان گفت: در این چارچوب این سه قوه هر دو در عربستان سرمایه گذاری می کنند و در عین حال از ارائه فناوری، تسلیحات و مسائل دیگر به عربستان ابایی ندارند. البته این موضوع تا حد زیادی به دلیل جایگاه ویژه عربستان در زمینه معادلات انرژی جهانی است که به ویژه با تشکیل سازمان «اوپک پلاس» جایگاه بهتری را نیز ایجاد کرده است. بنابراین، انتظار می‌رود که عربستان همچنان شاهد دوره‌های شکوفایی و شکوفایی اقتصادی بیشتر باشد.»

Erica Ferrell

نینجا موسیقی غرور آفرین. حل کننده مشکل متخصص حرفه ای سفر. دردسر ساز. ارتباط گر مشتاق

تماس با ما