رئیس WTA درباره پول، چین و اینکه چرا تنیس به مربیان زن بیشتری نیاز دارد صحبت می کند

فورت ورث – فینال WTA، مسابقات نخبگان پایان فصل تنیس زنان، قرار بود به مدت 10 سال در شنژن چین برگزار شود و خزانه WTA را پر کند.

طبق برنامه ریزی انجام نشده است.

سیاست “صفر کووید” چین همچنان تقریباً تمام رویدادهای ورزشی بین المللی را از این کشور دور نگه می دارد. حتی اگر چین بازگشایی شود، تنیس زنان تمام مسابقات این کشور را که زمانی یکی از بازارهای کلیدی آن بود، به دلیل نگرانی‌های حل‌نشده درباره ستاره تنیس چینی پنگ شوآی که سال گذشته یکی از مقامات ارشد سابق دولت چین را به تجاوز جنسی متهم کرد، به حالت تعلیق درآورده است.

استیو سیمون، رئیس و مدیر اجرایی WTA در مصاحبه ای گفت: “ما موضع محکمی اتخاذ کرده ایم و پشت این موضع ایستاده ایم و قرار نیست اصول خود را به خطر بیاندازیم.” واضح است که وقتی این کار را انجام دادیم، با چشمانی باز فهمیدیم که چه معنایی می تواند داشته باشد.

فینال WTA سال گذشته به گوادالاخارا، مکزیک منتقل شد. رویداد امسال، که قرار بود دوشنبه شب به پایان برسد، در مدت کوتاهی در ورزشگاه 14000 نفری Dickies Arena در فورت ورث با حضور تماشاگرانی که در اوایل تورنمنت بسیار اندک بود، اما مشتاق جمعیتی نزدیک به 6000 نفر برگزار شد. در برخی از جلسات بعدی

برخی از مربیان و بازیکنان از جمله نه. 1 ایگا سویاتک، گفت که آنها چالش ها را درک می کنند اما از مشارکت ناامید شده اند. سویاتک که روز یکشنبه در نیمه نهایی توسط آرینا سابالنکا رتبه هفتم شکست خورد، همچنین به شکاف بزرگ در جوایز بین فینال WTA که 5 میلیون دلار ارائه می دهد و تورنمنت معادل مردان یعنی فینال ATP که از یکشنبه در سال 2017 آغاز می شود اشاره کرد. تورین، ایتالیا، و یک رکورد 14.75 میلیون دلاری را ارائه خواهد کرد.

فینال WTA 2019، تنها زمانی که این مسابقات تا کنون در شنژن برگزار شد، مبلغ 14 میلیون دلار جایزه ارائه کرد که 5 میلیون دلار بیشتر از مسابقات مردان در لندن در سال 2019 بود.

سویاتک گفت: «این بسیار غم انگیز است که نوع WTA توسط کووید و به دلیل نداشتن مکانی برای بازی و سازماندهی مناسب همه چیز، آسیب دیده است. اما از سوی دیگر، شما در ATP مثالی دارید که آنها توانستند همه کارها را انجام دهند و حتی مبلغ جایزه را افزایش دهند. بنابراین، امیدوارم برای دفعه بعد، ما آمادگی بیشتری داشته باشیم.”

اما ATP به این اندازه روی چین سرمایه گذاری نکرد و در این مرحله بعید به نظر می رسد WTA به زودی به کشوری بازگردد که در آن 9 تورنمنت در سال 2019 برگزار کرد. رهبر چین، شی جین پینگ، آخرین بار سیاست “کووید صفر” را دو چندان کرد. ماه، و سیمون در فورت ورث مجدداً تأیید کرد که تعلیق تورنمنت‌ها در چین تا زمانی که یک تحقیق معتبر و شفاف در مورد اتهامات پنگ که در نوامبر 2021 در حساب رسانه‌های اجتماعی چینی او مطرح شده بود، برداشته نخواهد شد. تا مقامات تور به طور مستقل با او ارتباط برقرار کنند.

سیمون گفت: «ما هنوز در همان مکان هستیم. “اگر آنها با چیز دیگری مطرح می کنند که ما باید به آن نگاه کنیم، البته ما پذیرای آن هستیم. اما ما تا الان ندیده ایم. امیدوارم راه حلی پیدا کنیم. این هدف، یافتن رزولوشن مناسب است. حقیقت چیست؟ آن وقت می توانیم جلو برویم.”

پنگ، بازیکن نیمه نهایی انفرادی اوپن آمریکا در سال 2014 که در ماه فوریه در بازی های المپیک زمستانی پکن در انظار عمومی ظاهر شد، از آن زمان به دلیل سوء تفاهم، اتهامات مربوط به حمله را رد کرد. او که اکنون 36 سال دارد، اوایل سال جاری اعلام بازنشستگی کرد. اما WTA متقاعد نشده است که او می تواند آزادانه عمل کند و صحبت کند و هنوز هم نتوانسته است با او تماس مستقیم برقرار کند.

سیمون گفت: “ما می دانیم که او در امنیت است و او در پکن است و حالش خوب است.” ما مستقیماً با او صحبت نکرده‌ایم.»

اگر این بن بست ادامه یابد، سیمون گفت که این تور به دنبال راه حلی بلندمدت برای فینال است، که به طور سنتی یک جریان درآمد کلیدی بوده است. در عوض، WTA موظف شد 5 میلیون دلار جایزه را در گوادالاخارا و بار دیگر در فورت ورث ارائه کند: یک رکود کاملاً از شنژن که همه آن را در سال 2019 ارائه کرد.

سیمون گفت که به دلیل اقتصاد، علاقه بیشتری از سوی شهرهای آینده برای برگزاری این رویداد به صورت چند ساله وجود دارد. او گفت که ایمن سازی سایت ها برای یک سال با وجود ورود به بازار در ماه مارس امسال یک چالش بوده است. اگرچه فورت ورث و عرصه مدرن آن مورد استقبال قرار گرفت، اما اعلام آن در اواخر فصل، تبلیغ آن را دشوار کرد (مانند فصل فوتبال در تگزاس).

سایمون گفت: “ما به این تصمیمات یک ساله ادامه نمی دهیم.” “این پایدار نیست. اگر به نظر می‌رسد که نمی‌توانیم به چین برگردیم یا آماده بازگشت نیستیم، فکر می‌کنم شرایطی چند ساله را ایجاد کنیم، زیرا برای تجارت به این کار نیاز داریم.»

WTA در سال 2022 یک اسپانسر جدید به نام Hologic امضا کرد که بودجه بسیار مهمی را فراهم کرد، برخی از آن در ابتدا، اما این تور همچنان به دنبال سرمایه‌گذاران دیگر است و اکنون در حال مذاکره انحصاری و پیشرفته با CVC Capital Partners، یک شرکت سهام خصوصی مستقر در لوکزامبورگ که می تواند سهمی در این تور داشته باشد و به رفع شکاف جایزه-پول که سویاتک از آن شکایت کرد کمک کند.

سیمون، با تاکید بر اینکه این قرارداد، در صورت منعقد شدن، مدیریت ورزشی را که در حال حاضر در هیئت های حاکمه غرق شده است، پیچیده تر نخواهد کرد، گفت: “این فقط یک تصمیم تجاری بسیار پیچیده است و باید روی آن کار کنیم.”

اگرچه چهار تورنمنت گرند اسلم و چندین رویداد ترکیبی سطح بالا، مانند BNP Paribas Open در ایندین ولز، کالیفرنیا، جوایز مساوی را به مردان و زنان ارائه می‌کنند، فاصله بین بسیاری از رویدادهای مستقل مردان و زنان افزایش یافته است.

“چه زمانی قرار است مردم شروع به پیشرفت کنند و عملاً ادامه دهند؟” سیمون گفت. آنها یک چیز در مورد حمایت از زنان ورزشکار و ورزش و لیگ ها و نیاز به سرمایه گذاری می گویند، اما وقتی صحبت از این است که واقعاً به آن توجه شود و با آن برخورد شود و سرمایه گذاری شود، این اتفاق نمی افتد.

اگرچه ادغام با ATP، ایده‌ای که اخیراً در خلال وقفه تنیس در سال 2020 با شروع همه‌گیری ویروس کرونا مطرح شد، محقق نشد، همکاری افزایش یافته است که نماد آن جام یونایتد، رویداد جدید تیمی مردان و زنان در استرالیا است. در ژانویه که قبلاً تنها جام ATP مردان بود و به مسابقات آزاد استرالیا راه یافت.

اما مسائل عمده برابری، از جمله کمبود مداوم زنان در مربیگری، همچنان باقی است. WTA گفت که تنها شش نفر به صورت تمام وقت با 100 بازیکن برتر انفرادی WTA و 50 بازیکن دونفره برتر کار می کنند. موضوع پیچیده است. زنان به طور سنتی در برابر سفرهای سالیانه مقاومت بیشتری نشان می‌دهند، و مربیان مرد اغلب هنوز به عنوان شریک ضربتی برای زنان حرفه‌ای عمل می‌کنند، بنابراین دو نقش را ایفا می‌کنند و در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کنند. اما سیمون نیز تعصب می بیند و WTA هفته گذشته ابتکاری را برای افزایش این اعداد ناچیز آغاز کرد و یک دوره صدور گواهینامه آنلاین و فرصت هایی را برای سایه زدن مربیان و بازیکنان در طول مسابقات ارائه کرد.

سایمون گفت: «فکر می‌کنم شما دوباره با یکی از آن انگها سروکار دارید. “امیدواریم که بتوانیم زنان بیشتری را پس از پایان بازی یا گذراندن رده های مربیگری جذب و جذب کنیم تا به صعود ادامه دهند و بخشی از تور شوند.”

سیمون گفت که WTA همچنین به زودی یک مدیر جدید حفاظت را منصوب خواهد کرد: موضوعی که در خط مقدم ورزش زنان با گزارش تحقیقی ماه گذشته در لیگ ملی فوتبال زنان که سوءرفتار جنسی گسترده و اجبار مربیان را فاش می کند.

در تنیس، پیر بوتیره، مربی سابق تنیسور برجسته فرانسوی فیونا فرو، اوایل سال جاری در فرانسه به تجاوز جنسی و تجاوز جنسی علیه فرو در زمانی که او نوجوان بود متهم شد.

سیمون در مورد محافظت از بازیکنان در برابر سوء استفاده گفت: «این یک مسئله حیاتی برای تور است و بسیار فراتر از ورزش است.

WTA برنامه های موجودی دارد که بر آموزش بازیکنان و بررسی سابقه و اعتبارسنجی مربیان متمرکز است. اما سیمون و دیگر رهبران تنیس بر این باورند که این ورزش باید خیلی بیشتر به صورت جمعی انجام شود. او گفت که آژانس بین المللی یکپارچگی تنیس، نهاد مستقلی که دوپینگ و فساد در این بازی را بررسی می کند، می تواند حفاظت را به مجموعه خود اضافه کند.

سایمون، که گفت مشارکت آژانس اجازه می دهد تا نظارت هماهنگ در سراسر “کل ورزش” از سطح نوجوانان تا تور حرفه ای، در حال حاضر اکتشافی است، اما جدی است.

سایمون گفت: “الان اینطور نیست، هرکس به بهترین شکل ممکن کار خودش را انجام می دهد.” «یکی از قطعات آموزش این است که ما باید به خودمان کمک کنیم. اگر آن را می بینید، باید آن را گزارش کنید، تا ما بتوانیم به آن واکنش نشان دهیم و صرفاً با شایعات برخورد کنیم، زیرا این موضوع بسیار حساسی است و به سختی می توان مردم را وادار کرد که مطرح کنند.”

Kendrick Patel

پیشگام مادام العمر الکل. پزشک بیکن. گورو معمولی تلویزیون نرد قهوه. عاشق توییتر. کاوشگر آماتور