در مکزیک، پاسخ به آدم ربایی مرگبار آمریکایی ها پرسش هایی را برانگیخته است

ماتاموروس، مکزیک – حدود ساعت 11:30 صبح روز جمعه، کلودیا گفت که در دفتر خود مشغول به کار است که صدایی از ترک های تیز را شنید – پاپ-پاپ-پاپ. او به بیرون نگاه کرد و مردانی به شدت مسلح را دید که به یک مینی ون سفید تیراندازی می کردند.

او جسدی را دید که در امتداد خیابان کشیده می شد و برای دوری از پنجره ها اردک می انداخت. کلودیا، که در آن منطقه بزرگ شده بود، اصرار داشت که از ترس انتقام فقط با نام کوچکش نام برده شود.

شاهد دیگری گفت که در یک مدرسه ابتدایی در آن نزدیکی، معلمان که به صدای گلوله های بیرون عادت کرده بودند، سر دانش آموزان فریاد زدند که به زمین بخورند.

هرج و مرج که در تقاطع شلوغ و سه طرفه در مرکز شهر ماتاموروس، مکزیک رخ داد، ممکن است به عنوان یک اقدام خشونت آمیز معمولی در یک شهر مرزی پر از خشونت به یاد بیاید – به جز این بار، قربانیان آمریکایی بودند.

پس از اینکه ملیت افرادی که در آن روز مورد حمله و ربوده شدن افراد مسلح قرار گرفتند، به طور گسترده مشخص شد، رئیس جمهور مکزیک قول داد که نیروی کل دولت خود را پشت سر تلاش مذبوحانه برای یافتن آنها بگذارد.

یک کارگروه متشکل از پلیس، نیروهای مسلح و مقامات محلی چندین مکان را جستجو کردند و از تصاویر دوربین های امنیتی برای ردیابی چندین خودرو استفاده کردند. همچنین از کمک مقامات مجری قانون آمریکا برخوردار شد.

فشار هماهنگ منجر به نتیجه‌ای شد که در مکزیک فوق‌العاده به حساب می‌آید: تا صبح روز سه‌شنبه، تنها چهار روز پس از ربودن، مقامات مکزیکی قربانیان را که دو مرده و دو نفر زنده بودند، پیدا کردند و یک مظنون را بازداشت کردند.

سرعت نجات خشم بسیاری از مکزیکی‌ها را برانگیخت، آنها از اینکه رهبرانشان پس از سال‌ها تلاش کمی برای یافتن بیش از 100000 نفر مفقود شده در کشوری که اکثریت قریب به اتفاق جنایات حل‌نشده باقی مانده‌اند، شوکه شدند.

دلیا کیروآ که نزدیک به یک دهه است که در جستجوی برادر گمشده خود بوده است، در ویدئویی که در توییتر منتشر کرده است، گفت: “کاش دولت ما همان نیرو و دقت لازم را برای جستجوی ناپدید شدگان ما در مکزیک اعمال کند.”

آدم ربایی و قتل آمریکایی ها ضربه بزرگی را در ایالات متحده برانگیخت که در سال های اخیر روابط امنیتی خود با مکزیک را آزمایش کرده است. برخی از جمهوری‌خواهان کنگره از این ماجرای خشونت‌آمیز استفاده کردند و دولت بایدن را متهم کردند که به اندازه کافی برای مقابله با کارتل‌ها در مکزیک عمل نمی‌کند.

امنیت مرزی در طول دوران ریاست جمهوری بایدن یکی از آشکارترین آسیب پذیری های سیاسی دولت او بوده است.

مارک گرین، نماینده جمهوری‌خواه تنسی و رئیس کمیته امنیت داخلی مجلس نمایندگان آمریکا گفت: «این یک نگاه اجمالی وحشتناک است به اینکه چگونه آمریکایی‌ها می‌توانند به سرعت قربانی خشونت کارتل شوند و کارتل‌ها در دولت بایدن چقدر جسور شده‌اند». کارتل ها همچنان از موضع ضعیفی که دولت بایدن با سیاست های خطرناک امنیت مرزی خود اتخاذ کرده است، استفاده می کنند.»

سناتور لیندسی گراهام، جمهوری‌خواه کارولینای جنوبی، این هفته گفت که قصد دارد قانونی را برای دسته‌بندی کارتل‌های مکزیکی در زمره سازمان‌های تروریستی ارائه کند و به ایالات متحده اجازه دهد تا از نیروی نظامی علیه آنها استفاده کند، پیشنهادی که به طور کلی توسط رئیس‌جمهور مکزیک مورد انتقاد قرار گرفته است.

چهار آمریکایی که مورد حمله قرار گرفتند، لتاویا واشنگتن مک گی، 33 ساله; سعید وودارد، 33; زیندل براون، 28 ساله; و اریک جیمز ویلیامز، 38 ساله، یک گروه نزدیک از دوستان، هفته گذشته از کارولینای جنوبی به مکزیک سفر کردند.

آنها خانم را همراهی می کردند. به گفته اعضای خانواده مک گی که قصد داشت در کلینیکی در ماتاموروس در ایالت تاماولیپاس عمل جراحی شکم انجام دهد و این سفر را در میان آمریکایی هایی که برای انجام اقدامات پزشکی وارد مکزیک می شوند، محبوب کرد.

ساعاتی پس از آن که آنها روز جمعه وارد مکزیک شدند، هدف افراد مسلحی قرار گرفتند که بازرسان مکزیکی معتقدند هویت اشتباهی بود.

به گفته دو نفر از افراد آشنا به تحقیقات که مجاز به صحبت علنی نبودند، مقامات مکزیکی در حال بررسی این احتمال هستند که قبل از شروع تیراندازی، مردان مسلح به آمریکایی ها گفته بودند که ماشین خود را متوقف کنند اما راننده در عوض سرعت خود را افزایش داد.

دو تن از قربانیان، خانم مک گی و آقای ویلیامز، زنده پیدا شدند و روز سه شنبه به خاک ایالات متحده بازگشتند. اجساد آقای وودارد و آقای براون در مکزیک باقی مانده است.

لاتونیا ویلیامز، آقای. نامزد وودارد در مصاحبه‌ای گفت که او معمولاً دور از خانه سفر نمی‌کرد، اما تصمیم گرفت برای حمایت از خانم وودارد به مکزیک برود. مک گی، پسر عمویش، و برای جشن تولدش، در 9 مارس.

او می گفت: «تولد من نزدیک بود. این یک سفر برای تولد من خواهد بود.» ویلیامز گفت. او گفت که نامزدش هرگز از پیشنهاد کمک به دیگران دریغ نکرد. او گفت: “او پیراهن پشتش را به تو می داد.” او آخرین دلار خود را اگر به آن نیاز داشتید به شما می داد.

این قتل ها فشار بر دولت بایدن را به دلیل رویکردش در قبال خشونت های جاری در جنوب مرزهای ایالات متحده افزایش داده است. مقامات سابق گفتند بخشی از مشکل این است که همکاری امنیتی با مکزیک در دوران ریاست جمهوری آندرس مانوئل لوپز اوبرادور مکزیک با چالش هایی مواجه شده است.

پس از دستگیری سالوادور سینفوئگوس وزیر دفاع سابق مکزیک در سال 2020 توسط مقامات آمریکایی، مکزیک تهدید کرد که ماموران اداره مبارزه با مواد مخدر را از این کشور بیرون خواهد کرد.

گیل کرلیکوسکه، کمیسر سابق گمرکات و حفاظت از مرزهای ایالات متحده در دولت اوباما، گفت که او اغلب از همتایان خود در DEA می شنود که «فقط هیچ تبادل اطلاعات حیاتی و به موقع وجود ندارد، و شما هیچ کس را به جز رئیس جمهور لوپز اوبرادور مقصر ندارید. “

دولت بایدن تمایلی به انتقاد آشکار از آقای بایدن نداشته است. لوپز اوبرادور، از ترس این که تحریک رهبر مکزیک می تواند همکاری او را برای متوقف کردن جریان مهاجران به مرز ایالات متحده به خطر بیندازد.

اما بسیاری در واشنگتن که نگران خشونت و تهدیدهای بالقوه برای دموکراسی در مکزیک هستند، استدلال می کنند که زمان آن فرا رسیده است که دولت ایالات متحده به طور علنی درباره اختلافات خود با آقای دکتر صحبت کند. لوپز اوبرادور

جان فیلی، معاون سابق ماموریت در مکزیک در دولت اوباما گفت: «ایالات متحده باید کمی صادقانه‌تر در مورد روابط خود با مکزیک صحبت کند. اوضاع خوب پیش نمی رود».

آقای. لوپز اوبرادور گفته است که دولت او به همکاری نزدیک در زمینه امنیت با دولت آمریکا ادامه می دهد.

کاخ سفید روز چهارشنبه اعلام کرد که طبقه بندی این کارتل ها به عنوان تروریست ها را تایید نمی کند. کارین ژان پیر، سخنگوی کاخ سفید، گفت که این طبقه بندی به ایالات متحده هیچ اختیاری را که قبلاً نداشته است، نمی دهد و خاطرنشان کرد که دولت قبلاً از تحریم هایی که برای مبارزه با سازمان های مواد مخدر طراحی شده بود استفاده کرده است.

ام‌اس. ژان پیر همچنین روز چهارشنبه گفت که دولت با خانواده های چهار آمریکایی در تماس است.

خانم “ما تمام توان خود را برای شناسایی، یافتن و پاسخگویی به افراد مسئول این حمله انجام خواهیم داد.” ژان پیر گفت.

تاماولیپاس یکی از شش ایالتی است که وزارت امور خارجه به آمریکایی‌ها هشدار می‌دهد که به دلیل جنایت از آن بازدید نکنند، اگرچه خشونت‌ها در سال‌های اخیر کاهش یافته است. آمارهای دولتی نشان می دهد که قتل از حدود 1500 در سال 2012 به حدود 730 در سال 2021 کاهش یافته است.

جناح های مختلف کارتل قدرتمند خلیج فارس بر ایالت تسلط دارند و کارشناسان می گویند که درگیری بین گروه های جنایتکار محلی ممکن است در این حمله نقش داشته باشد.

رابرت جی. بونکر، کارشناس مسائل، گفت: «به نظر می‌رسد که شما یک جناح محلی داشتید که اساساً اشتباه کرده بود، و آنها فکر می‌کردند که احتمالاً جناح دیگری در داخل شهر است یا شاید گروهی که از خارج از شهر وارد می‌شود.» جرایم سازمان یافته مکزیکی و مدیر تحقیق و تحلیل در یک شرکت مشاوره امنیتی، C/O Futures، در کالیفرنیا. این توریست های بیچاره آمریکایی به نوعی در وسط گیر افتادند.»

در کلینیکی که خانم مک گی قرار بود روز جمعه تحت عمل جراحی قرار گیرد، پرستاری که فقط نام کوچکش ورونیکا را می‌گفت، زیرا از امنیت خود می‌ترسید، گفت که حدود نیمی از بیمارانی که مراجعه می‌کنند آمریکایی هستند. او گفت که این کلینیک با تبلیغات هدفمند در اینستاگرام که شامل فیلم ها و عکس های قبل و بعد از بیمارانشان است، به مشتریان بالقوه آمریکایی دسترسی پیدا می کند.

ورونیکا گفت که خانم را به خاطر می آورد. مک گی از حدود دو سال پیش، زمانی که دکتر را استخدام کرد. روبرتو چاوز برای انجام یک جراحی پلاستیک دیگر.

از آنجایی که بسیاری از مراجعان نسبت به شهرت ماتاموروس به عنوان یک مکان خشن و بی قانون محتاط هستند، این کلینیک عمداً در فاصله چهار دقیقه پیاده روی از گذرگاه به براونزویل، تگزاس قرار داشت. با این حال، خانم مک گی هرگز به قرار ملاقاتش در ساعت 7 صبح نرسید.

ماریا ابی حبیب گزارش از Matamoros، مکزیک؛ ناتالی کیتروف سوگند اسکار لوپز از مکزیکوسیتی؛ سوگند زولان کنو یانگز از واشنگتن جیسی فورتین از نیویورک، و دیلان اورتونو از لیک سیتی، SC، گزارش ارائه کردند

Walker Jimenez

طرفدار تلویزیون آزاد. علاقه مندان به سفر نرد وب. گیمر. علاقه مندان به الکل ارتباط دهنده. نینجا غذا. پیشگام آبجو.

تماس با ما