خطر مسمومیت صدها دختر دانش آموز در ایران افزایش یافته استCNN

پس از انتشار گزارش هایی مبنی بر مسمومیت صدها دختر دانش آموز در سراسر کشور در ماه های اخیر، نگرانی در ایران افزایش یافته است.

روز چهارشنبه، مهر نیوز نیمه رسمی ایران گزارش داد که شهریار حیدری، نماینده مجلس، به نقل از یک «منبع موثق» ناشناس گفته است که تاکنون «نزدیک به ۹۰۰ دانش‌آموز» از سراسر کشور مسموم شده‌اند.

به گزارش رسانه دولتی ایران، اولین مسمومیت گزارش شده در شهر قم در 9 آبان ماه رخ داد که 18 دانش آموز دختر یک دبیرستان در بیمارستان بستری شدند. در حادثه دیگری در قم در 23 بهمن، بیش از 100 دانش آموز از 13 مدرسه در پی آنچه خبرگزاری تسنیم وابسته به دولت آن را «مسمومیت های زنجیره ای» توصیف کرد، به بیمارستان منتقل شدند.

به گزارش خبرگزاري فارس، همچنين گزارش‌هايي مبني بر مسموم شدن دانش‌آموزان دختر در تهران، پايتخت تهران – كه روز سه‌شنبه 35 نفر در آن بستري شدند، گزارش شده است. به گزارش فارس، وضعیت آنها “خوب” بود و بسیاری از آنها بعدا آزاد شدند. رسانه های دولتی همچنین از مسمومیت دانش آموزان در ماه های اخیر در شهرستان بروجرد و در استان چهارمحال و بختیاری خبر داده اند.

بسیاری از گزارش‌ها مربوط به دانش‌آموزان مدارس دخترانه است، اما رسانه‌های دولتی همچنین حداقل یک مورد مسمومیت در مدرسه پسرانه را در 4 فوریه در شهر گوم گزارش کرده‌اند.

سی‌ان‌ان با یکی از مدارسی که رسانه‌های دولتی آن‌ها را مسموم کرده‌اند، هنرستان نور یزدان‌شهر قم و همچنین معلمان فردی تماس گرفته است، اما پاسخی دریافت نکرده است.

تیم پزشکی یک بیمار را در آمبولانس در مدرسه دخترانه حلبان ذاکر در شهر اردبیل سوار کرد.

بهرام عین‌اللهی، وزیر بهداشت ایران که از دانش‌آموزان مبتلا در قم بازدید کرد، در 24 بهمن گفت که علائم شامل ضعف عضلانی، حالت تهوع و خستگی است، اما بر اساس گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران، “مسمومیت” خفیف است. .

به گزارش ایسنا، عین‌اللهی گفت که تیم او نمونه‌های زیادی از بیماران بستری در یکی از بیمارستان‌های قم برای آزمایش‌های بیشتر در انستیتو پاستور معروف ایران گرفته‌اند که گزارش داده‌اند هیچ میکروب یا ویروسی در نمونه‌ها شناسایی نشده است.

مشخص نیست که آیا این رویدادها به هم مرتبط هستند و آیا دانشجویان هدف قرار گرفته اند یا خیر. به گزارش ایرنا، اما یونس پناهی، معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت، در 5 بهمن ماه گفت که این مسمومیت ها ماهیت «شیمیایی» دارند، اما مواد شیمیایی مرکب مورد استفاده در جنگ نیستند و علائم آن مسری نیست.

به گزارش ایرنا، پناهی افزود: به نظر می رسد این مسمومیت ها تلاش عمدی برای هدف قرار دادن و تعطیلی مدارس دخترانه بوده است.

به گزارش خبرگزاری ایرنا، یونس پناهی در نشست خبری روز یکشنبه خود گفت: پس از مسمومیت چند دانش آموز در قم… مشخص شد که عده ای خواستار تعطیلی مدارس به ویژه مدارس دخترانه هستند. به گزارش خبرگزاري فارس، وي بعداً اين اظهار نظر را پس گرفت و گفت اشتباه نقل شده است.

اما یک مادر دو دختر در قم به سی‌ان‌ان گفت که هر دو دخترش در دو مدرسه مختلف مسموم شده‌اند و یکی از آنها پس از مسمومیت هفته گذشته دچار مشکلات سلامتی شده است. او به دلیل حساسیت گزارش‌ها و نگرانی از امنیت خانواده‌اش، نخواست نامش فاش شود.

این مادر روز سه شنبه به CNN گفت: «یکی از دخترانم هفته گذشته در مدرسه مسموم شد. او گفت که دو روز را به همراه چند دانش‌آموز و پرسنل دیگر در بیمارستان شهید بهشتی قم گذراندند. او گفت که دخترش حالت تهوع، تنگی نفس و بی حسی در پای چپ و دست راست خود داشت.

مادر می گوید: «حالا پای راستش مشکل دارد و در راه رفتن مشکل دارد.

فعالان محلی و شخصیت های سیاسی ملی از دولت خواسته اند تا در بررسی مسمومیت ها اقدامات بیشتری انجام دهد.

محمد حبیبی، سخنگوی انجمن صنفی معلمان ایران در 6 بهمن ماه در توییتی نوشت: «مسمومیت دانش‌آموزان در مدارس دخترانه که به عنوان اقدامات عمدی تأیید شده است، نه خودسرانه بوده و نه تصادفی».

حبیبی از جمله تعداد فزاینده‌ای است که معتقدند این مسمومیت‌ها ممکن است به اعتراضات اخیر تحت جنبش “زنان، زندگی، آزادی” مرتبط باشد. مشخصه این جنبش، خشم زنان و دختران جوان نسبت به موضوعاتی از آزادی در جمهوری اسلامی تا وضعیت فلج کننده اقتصاد است.

او در توییتی نوشت: «برای از بین بردن دستاوردهای آزادی لباس، (مقامات) باید ترس عمومی را افزایش دهند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه ایالات متحده، گزارش های مربوط به مسمومیت دختران دانش آموز را “بسیار نگران کننده” خواند.

پرایس گفت: «ما این گزارش‌ها را دیده‌ایم، این‌ها بسیار نگران‌کننده هستند، این گزارش‌ها بسیار نگران‌کننده هستند. مسموم کردن دخترانی که صرفاً سعی در یادگیری دارند، صرفاً یک عمل نفرت انگیز است.»

پرایس از “مقامات ایران خواست تا این مسمومیت های گزارش شده را به طور کامل بررسی کنند و هر کاری که می توانند برای جلوگیری از آنها و پاسخگویی عاملان انجام دهند.”

در اواسط فوریه، تسنیم گزارش داد که یوسف نوری، وزیر آموزش و پرورش ایران، گفته بود «بیشتر» شرایط دانش‌آموزان ناشی از «شایعاتی است که مردم را ترسانده است» و «هیچ مشکلی» وجود ندارد. به گزارش تسنیم، وی گفت که برخی از دانش آموزان به دلیل “شرایط زمینه ای” در بیمارستان بستری شده اند.

دن کازیتا، متخصص دفاعی مستقر در لندن و همکار در موسسه Royal United Services، با CNN در مورد مشکلاتی که مقامات ممکن است در تأیید گزارش هایی مانند این با آن مواجه شوند، صحبت کرد.

متأسفانه، بررسی چنین حوادثی می تواند بسیار دشوار باشد. غالباً تنها راه برای کشف عامل ایجاد کننده، جمع آوری نمونه در زمان انتشار است و این معمولاً دشوار یا غیرممکن است.

وی افزود: “این حوادث کنونی در ایران به طور قابل ملاحظه ای مشابه ده ها حادثه در مدارس افغانستان از حدود سال 2009 است. در چند مورد از این حوادث به شدت به آفت کش ها مشکوک شد، اما بیشتر بیماری ها بدون توضیح باقی مانده است.”

Kaszeta در ادامه توضیح داد که استفاده از بوها به عنوان شاخص دشوار است. “برخی چیزها بو به آنها اضافه شده است زیرا ماده شیمیایی خطرناک زمینه ای ممکن است بی بو باشد.”

جمیله کدیور، سیاستمدار برجسته ایرانی و نماینده سابق مجلس نیز معتقد است که در پس این مسمومیت ها نیت بدی وجود دارد. وی در مقاله‌ای نوشت: تداوم و فراوانی مسمومیت‌ها در مدارس طی سه ماه گذشته ثابت می‌کند که این حوادث نمی‌تواند تصادفی باشد و به احتمال زیاد نتیجه اقدامات گروهی سازمان‌دهی شده توسط اتاق‌های فکر و با هدف اهداف خاص است. روزنامه دولتی اطلاعات ایران.

به گزارش تسنیم، یوسف نوری وزیر آموزش و پرورش ایران در دیدار با تعدادی از دانش آموزانی که پس از رشته مسمومیت های مدارس در نیمه بهمن ماه در بیمارستان های قم بستری شده بودند، گفت: تیم ویژه ای در تهران برای پیگیری این موضوع تشکیل شده است. ، یک رسانه وابسته به دولت.

به گزارش ایرنا، احمدرضا رادان، رئیس پلیس کشور ایران، روز 28 فوریه گفت که در حال بررسی علت این “مسمومیت‌ها” هستند و هنوز کسی دستگیر نشده است و مقامات همچنان در تلاش برای تعیین عمدی بودن یا نبودن مسمومیت‌های ادعایی هستند.

Cornelius Mcgrath

درونگرا. قهوه خور. کاوشگر. متخصص تلویزیون بشارت بیکن لاعلاج. طرفدار فرهنگ پاپ

تماس با ما