خزعلی دخترهای 16 و 17 ساله از بزرگترها حرف می زنند، چرا از بچه ها حرف می زنند؟

رئیس امور بانوان و خانواده رئیس جمهور در آخرین بازی استقلال و خانم کرمان از فیفا برای حضور بانوان در ورزشگاه فشار آورد و این حضور را تصمیم وزارت ورزش دانست.

به گزارش ایسنا، انسیه خزعلی در نشست با اصحاب رسانه به مناسبت هفته دولت در پاسخ به این سوال که حضور بانوان در ورزشگاه برای تماشای بازی استقلال و خانم کرمان چه مدت است که فیفا تحت فشار است. ? گرد کرد: حضور بانوان در سالن بدنسازی با تصمیم وزارت ورزش صورت گرفت. فشار فیفا در این تصمیم تاثیری نداشت و از وزارت ورزش پرسید که آیا این موضوع ادامه خواهد داشت یا خیر؟

شرایط حضور زنان در ورزشگاه حتی سالم تر از بازار و سینما به نظر می رسید

وی با بیان اینکه معاونت امور بانوان وظیفه دارد ابعاد مختلف حضور بانوان در ورزشگاه را بررسی کند، افزود: ارزیابی ابعاد مختلف حضور بانوان در ورزشگاه بر عهده وی است. بنابراین حضور پیدا کردم و کناره ها را بررسی کردم، شرایط بسیار عادی بود و حتی از برخی محیط ها مانند بازار و سینما سالم تر به نظر می رسید.

وی در پاسخ به اسنا، بر اساس گزارش مجمع جهانی اقتصاد درباره شکاف جنسیتی و رتبه 143 ایران در بین 146 جوان و اقدامات حمایتی از امور زنان و خانواده در دولت سیزدهم، گفت: شاخص های عدالت جنسیتی در سال گذشته سالهای دولت قبل از نهایی شدن

وی ادامه داد: وزارت امور زنان و خانواده دولت سیزدهم چندین بار از سازمان های حقیقی دارای ماموریت در این حوزه مانند مشاوران استاندارد درخواست کرد که گزارش ارائه کنند اما گزارش مناسبی پیدا نکردیم. این دستگاه ها اعلام کردند که به دلیل نبود شواهد، امکانات و قدرت و یا نبود شاخص های مشخص و یا عدم امکان برآورد و ارزیابی صحیح شاخص ها نمی توانند پاسخ مناسبی بدهند و به همین دلیل تصمیم گرفتیم این شاخص ها را اصلاح کنیم.

خزعلی با بیان اینکه شاخص ها در 25 حوزه و 177 زیرشاخص ساماندهی شده است، تصریح کرد: برخی از شاخص ها در این راستا بوده، برخی از شاخص ها با رونق، شرایط و قوانین سازگاری نداشته و برخی نیز قابل اجرا نبوده اند. و حتی برخی از شاخص ها فقط مختص بانوان بود و قابلیت مقایسه و ارزیابی بین زن و مرد را نداشت و جلسات متعددی برای این امر برگزار کردیم.

آخرین بررسی وضعیت لایحه «حفاظت از حیثیت و حمایت از زنان در برابر خشونت»

دستیار امور زنان و خانواده در پاسخ به سوالی درباره آخرین وضعیت لایحه «حفاظت از حیثیت و حمایت از زنان در برابر خشونت» توضیح داد: این لایحه به مجلس رفته است، جلساتی با نمایندگان داشتیم. مجلس در این زمینه و ظاهراً این لایحه اساسنامه مجلس بلافاصله قرار گرفته است. بله، روند بررسی آن طولانی شده است زیرا 10 سال از قانون اساسی رهبری برای ویرایش آن می گذرد.

ما هیچی نداریم

خزعلی در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر سرعت پیاده روی با زنان گفت: بسیاری از برخوردها ناخوشایند است. در مورد اسم حرفی نداریم چون ممکن است درصدی از فعالیت پلیس امنیت جمعی هم جرم باشد چون رعایت حجاب و عفاف در قانون لحاظ شده است. اختصاص یابد. نحوه انجام کار و نحوه اجرای آن باید مورد توجه قرار گیرد و نظرات کارشناسی اعمال شود.

دستیار رئیس جمهور در امور زنان و خانواده با اشاره به دیدار با سردار اشتری در رابطه با موضوع «گشت ارشاد» و استقبال سردار اشتری در خصوص استفاده از تحقیقات و نظرات کارشناسی در این زمینه، ادامه داد: باید صیانت و صیانت شود. محیط زیست جامعه باید به طور کامل محافظت شود. امنیت خانواده مهم است. 27 دستگاه متولی حجاب و عفاف هستند که اجرای این حوزه منوط به حمایت از بانوان نیست. معاونت امور بانوان بالاخره می تواند در بحث حجاب و سیاست عفاف که از سوی شورای عالی انقلاب فرهنگی در حال انجام است شرکت کند. اسم ارشاد به معنای بزرگ شدن است. وقتی در این زمینه تعارضی پیش می آید، البته دستگاه های اجرایی مانند نیروی اداری در این زمینه وظیفه دارند و نباید با دخالت هایی اقتدار نیروی اداری از بین برود. نیروی اداری نیز در تلاش است تا با کمترین هزینه و به بهترین نحو قانون را اجرا کند.

لایحه مددکاری زنان در دست بررسی است «گزینه‌های مسکن» و مشکلات «هویت» افراد

به گفته دستیار رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، این دفتر هم اکنون در حال بررسی 10، 15 لایحه، پیشنهاد و اصلاحیه از جمله لایحه «خیارات حضانت» و لایحه مسائل و مشکلات افراد «هویت» است.

الزام به پرداخت حقوق زنان در مرخصی زایمان از ماه های اولیه مرخصی

وی همچنین درباره اقدامات ویژه دفتر امور زنان و خانواده ریاست جمهوری در زمینه پرداخت حقوق زنان در مرخصی زایمان گفت: گاهی حقوق زنان در مرخصی زایمان به مدت شش تا نه ماه قطع و سپس پرداخت می شود. . پس از پیگیری هایی که در این زمینه انجام داده ایم، قول پرداخت حقوق زنان را از همان مدت مرخصی اول داده ایم.

مرور حذف نشده است، مدیریت می شود

خزعلی درباره محدودیت غربالگری در قانون جمعیت جوانان نیز توضیح داد: زور و اجبار در قانون جمعیت جوانان ذکر نشده است. غربالگری حذف نشده اما سیستم غیر فعال شده است. به عنوان مثال در انگلستان و بسیاری از کشورهای اروپایی غربالگری توسط پزشک در شرایطی که خطر وجود دارد توصیه می شود. مثلاً اگر زن بالای 35 سال سن داشته باشد یا بیماری خاصی در بستگان او وجود داشته باشد، توصیه به غربالگری بر عهده پزشک است. غربالگری ممنوع نیست و در صورت درخواست خود خانم پزشک می تواند غربالگری را تجویز کند.

باید از ازدواج «قبل از بلوغ» جلوگیری کرد. تاکید بر “همسر بالغ”

دستیار امور زنان و خانواده رئیس جمهور درباره آمار مربوط به ازدواج کودکان در کیشور توضیح داد: در حال حاضر در برخی از مناطق محروم که درگیر این موضوع هستند در حال بررسی هستیم. برای ازدواج دختران زیر 13 سال گواهی بلوغ و مجوز لازم است و در مورد ازدواج دختران زیر 13 سال باید مراحل بررسی شود که آیا دارای سند بلوغ هستند یا خیر. نه این موضوع مختص ایران نیست و حتی در کشورهایی مانند آمریکا نیز سن ازدواج متفاوت است.

وی تاکید کرد: باید از ازدواج «قبل از بلوغ» جلوگیری کرد. «همسر بالغ» برای ورود به زندگی از جنبه های مختلف فکری و اقتصادی لازم است و این امر باید مورد توجه قرار گیرد. باید جولید دونیم “نابالغ” دونیم. خیلی از دخترهای 16 و 17 ساله به من مراجعه می کنند و می گویند من بالغ هستم و تو چرا بچه ای؟ بنابراین باید بر «زن بالغ» تأکید کرد.

29 تا 32 سال؛ ازدواج میانسالی در ایران

خزعلی در عین حال افزود: در حال حاضر سن ازدواج بالا و میانگین سنی ازدواج 29 تا 32 سال است و این محدوده سنی برای زنان و مردان کمتر نیست. به طور کلی در ایران متوسط ​​فرزندان تحت سلطه همسرشان نیستند، اما ما وظیفه داریم به اندازه ظلم و بی عدالتی در حقوق کودکان بالا بیاوریم.

زنان خانه دار روستایی دارای 3 فرزند بیمه می شوند

وی در خصوص پوشش بیمه بانوان نیز با بیان اینکه این امر مستلزم بودجه است، تصریح کرد: در حال حاضر میزان پرداختی زنان زیاد و سهم دولت کم است و این امر باید فراگیرتر شود. طبق قانون جمعیت جوانان این دستور در روستاها اجرا می شود و زنان خانه دار روستایی دارای سه فرزند بیمه می شوند و سپس به شهرها سرایت می کند.

انتصاب مدیران زن در ایالت سیزدهم افزایش یافته است

رئیس امور زنان و خانواده ریاست جمهوری به ویژه بر اهمیت به کارگیری زنان توانمند در امور اجرایی و انتصاب زنان در مدیریت تاکید کرد. به عنوان مثال در سفر اخیر به استان ایلام مشخص شد که حدود 204 معاون، شهردار و… زن در ایلام منصوب شدند که این تعداد اکنون به 219 زن رسیده است.

وی افزود: ما از نخبگان زنان می خواهیم قدرت خود را نشان دهند. این تاکید رئیس جمهور است و رئیس جمهور برای اولین بار زنان را در شوراهای عالی منصوب کرد زیرا معتقدند باید از تخصص زنان استفاده شود. هر سه ماه یکبار گزارشی از مدیران ادارات در مورد وضعیت کار بانوان و وظایف آنها و … دریافت می کنیم. برخی ادارات در این زمینه خوب عمل کرده اند و برخی نقاط ضعف دارند. برخی موارد مانند ایجاد مهدکودک در موسسات نیز باید مورد توجه ویژه قرار گیرد تا انتصاب زنان تسهیل شود.

مجوز مراکزی که بیمه ناباروری را پوشش نمی دهند فاقد اعتبار است

خزعلی با اشاره به هزینه های بالای درمان ناباروری و لزوم حمایت از زوج های نابارور خاطرنشان کرد: درخواست زوج های نابارور این بود که در این درمان حمایت شوند. هزینه ها و هزینه های درمان ناباروری زیاد است و در جلسه قبلی هیات وزیران مصوب شد که بیمه ناباروری 100 درصد در تمامی مراکز دولتی و خصوصی اعمال شود و حتی برای تضمین این دستور مجوز قرار شد مراکزی که این بیمه نامه ناباروری را پوشش نمی دهند تمدید شود، نباید این گونه باشد زیرا اغلب از مراکز خصوصی این بیمه را قبول نمی کنند.

دستیار امور زنان و خانواده رئیس جمهور نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر مشکلات جوانان در زمینه وام مسکن ازدواج و طولانی بودن مراحل دریافت این وام، خاطرنشان کرد: نشد. مراجعه به شعبه از زمان درخواست بیش از 2 هفته طول می کشد.

«سیاسی شدن» و «تشریف گرایی» 2 آسیب به حمایت زنان

وی «سیاسی شدن» و «تشریف گرایی» را دو معضل تأثیرگذار بر امور زنان و خانواده در همه کشورها دانست و افزود: در سال گذشته تلاش کردیم تا حد امکان این موضوع را مطرح کنیم. در این راستا گام هایی برداشته ایم.

سیر تحول ساختار مشاوران امور بانوان در دستگاه

به گفته خزعلی، سیاست گذاری در حوزه تنظیم و اصلاح قوانین، برنامه ریزی برای توانمندسازی زنان به ویژه زنان سرپرست خانوار، برنامه ریزی، هماهنگی، نظارت و نظارت بر دستگاه ها برای بسیج و فعالیت آنان در حوزه زنان و نیز طراحی و تحول ساختار مشاوران امور زنان در نهادها از جمله زمینه های اصلی فعالیت حمایت از امور زنان و خانواده رئیس جمهور در یک سال گذشته بوده است.

وی به ویژه در مورد تحول ساختار مشاوران امور زنان در دستگاه ها توضیح داد: این تحول در یک ماده و شش بند انجام شد و مشاوران امور زنان در دستگاه ها به سمت معاون وزیر یا مدیر کل رسیدند. . مشاوران امور بانوان در سال 92 این سمت را بر عهده داشتند اما از آنها سلب شد و از آن زمان مشاوران به عنوان کارگر ساختمانی مشغول به کار شدند و ساختار آنها مستحکم نبود. از این پس شرح وظایف آنها لحاظ شده و گزینه های آنها گسترش یافته است.

اختراع “صندوق امانات” برای سرپرستان زن خانواده

دستیار امور زنان و خانواده رئیس جمهور همچنین به ایجاد «صندوق ضمانت» برای زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و گفت: زنان سرپرست خانوار به دلیل تقاضای ضمانت، فرصت استفاده از تسهیلات را نداشتند. و با این جعبه می توانستند برایشان تسهیلات بگیرند.

خزعلی همچنین به تدوین برنامه توانمندسازی همه جانبه زنان سرپرست خانوار از طریق این حمایت اشاره کرد و اظهار داشت: این برنامه در چهار بخش مددکاری، آموزش، اشتغال و حمایت های اجتماعی و قانونی به صورت جامع تدوین شده و در حال انجام است. مراحل خود کمیسیون و امیدواریم به تصویب برسد.

وی همچنین به طرح سخاوتمندانه «عملیاتی» حمایت از زنان از زنان سرپرست خانوار اشاره کرد و توضیح داد: در 15 استان اعتباراتی در نظر گرفته شده است تا زنان کارآفرین فرصت ها و امکاناتی در اختیار داشته باشند و بتوانند تحت پوشش زنان فعالیت کنند. سرپرست خانوارها این پوشش صفر تا 100 است یعنی کارآفرینان از زمان تولید تا تحویل کالا به بازار به مدت 4 سال در کنار زن سرپرست خانوار خواهند بود تا به شغلی پایدار دست یابند.

تقویت گروه های مردمی «پیشگیری از سقط جنین»

رئیس امور بانوان و خانواده درباره اقدامات معاونت امور بانوان در حوزه جامعه نیز توضیح داد: در این راستا معتقدیم گروه هایی که در حوزه اجتماع یا پیشگیری از سقط جنین فعال هستند باید تقویت شوند. چون معتقدیم در این منطقه فعال هستند، جامعه بیش از آن که بر حوزه اقتصادی متمرکز باشد، یک فعالیت فرهنگی است و مردم باید این فرهنگ را توسعه دهند.

طلاق 4 درصد افزایش یافت

خزعلی با اشاره به برنامه «نظام مشاوره زوجین تا 4 سال بعد از ازدواج»، گفت: طبق برنامه ششم توسعه باید میزان طلاق 20 درصد کاهش یابد اما اکنون طلاق 4 درصد افزایش یافته است و اینطور نیست. قابل قبول قبل، حین و بعد از ازدواج باید یک برنامه مشاوره داشته باشیم. در حال حاضر سیستم مشاوره زوجین تا 4 سال بعد از ازدواج ویرایش شده است. بر این اساس از روز ثبت قرارداد مشاور ویژه ای مانند پزشک خانواده در اختیار زوجین قرار می گیرد. این مشاوره تا سال اول ازدواج رایگان و از سال دوم تا چهارم به مدت یک تا پنج دهه می باشد. این برنامه در مراحل پایانی و در دست اقدام است و پس از نهایی شدن به صورت پایلوت در پنج استان اجرا و سپس گسترش خواهد یافت.

Adrienne Daniel

قهوه‌کار بسیار جذاب. دانشجو. محقق سفر. بت نوجوان آینده.

تماس با ما