حمید صفت دوباره محاکمه می شود

پرونده حمید صفت خواننده تبرئه شده از قتل ناپدری اش بار دیگر به دادگاه کیفری ارسال می شود تا به جرم عمومی محاکمه شود.

به گزارش همشهری، این حادثه در حالی رخ داد که حکم تبرئه خواننده مشهور رپ از سوی دادگاه عالی کیشور تایید شده بود، اما با ارسال پرونده به دادسرای امور جنایی تهران مشخص شد که ایرادی در پرونده وجود دارد. رفع آن حمید صفت باید بر دیر شود.

بر اساس این گزارش، پرونده حمید صفت که پیچ و خم های زیادی را پشت سر گذاشته است، از اسفند 96 ادامه دارد. آن روز حمید بعد از اینکه متوجه شد مادرش با شوهرش دعوا کرده به خانه آنها رفت. او قصد داشت میان مادر و پدرخوانده اش وساطت کند اما درگیری بین آنها پیش آمد و در نهایت مرد 66 ساله که از بیماری های زمینه ای نیز رنج می برد به بیمارستان منتقل شد و چند روز بعد جان باخت. . فرزندان حمید متوفی مقصر مرگ پدرشان بودند و به همین دلیل او را به قتل متهم کردند.

این خواننده جوان دستگیر و زندانی شد اما در تمامی مراحل تحقیقات مدعی شد که در مرگ متوفی نقشی نداشته است. وی برای اولین بار در شعبه دهم دادگاه کیفری یک استان تهران محاکمه شد و در دفاع از خود گفت: اتهام قتل را نمی پذیرم. حاج آقا (متوفی) و مادرم 10 سال بود که ازدواج کردند. در این سال ها من و حاج آقا علاقه زیادی به هم پیدا کرده بودیم. او برای من مثل یک پدر بود. با این رابطه دلیل خوبی برای بوسیدن او وجود نداشت. از طرف خودم قبل از حادثه اطلاعات دقیقی از بیماری های او نداشتم.

اگرچه او اصرار داشت که در مرگ ناپدری‌اش نقشی نداشته است، اما پس از پایان جلسه قضات دادگاه او را به قصاص محکوم کردند، اما این پایان ماجرا نبود. به دلیل اعتراض متهم و وکلای مدافع وی، این نظر در دیوان عالی کشور نقض و مجددا محاکمه شد.

دور دوم دادگاه که در دادگاه هشتم و به ریاست قاضی رحمانی برگزار شد، به شکل دیگری برگزار شد. در این دیدار حمید بار دیگر به دفاع از خود پرداخت و گفت که از بیماری متوفی و ​​داروهای مصرفی وی اطلاع دقیقی ندارد و به جراحات خودش که باعث مرگش شده نزدیک نیست. با این حال وی قبل از حادثه از رابطه خوب خود با متوفی گفت و از خانواده وی طلب بخشش کرد.

در این شرایط بود که قضات دادگاه وارد غوغا شدند و بر اساس محتویات پرونده، حمید را از اتهام قتل عمد تبرئه و نوع جرم را قتل عمد تشخیص دادند. به آن صوره او به رفاد دیه شد سوبه پس از صدور این حکم، اولیای دم به رای دادگاه اعتراض کردند و پرونده به دادگاه بالاتر یعنی دیوان عالی کشور ارسال شد.

قضات شعبه 51 دادگاه عالی کیشور تحقیقات خود را در این پرونده آغاز کردند تا در نهایت حکم دادگاه کیفری یعنی متهم قتل عمد را تبرئه کردند. به این ترتیب حمید راپر معروف دستگیر شده در مخمسه از مجازات فرار کرد و به اتهام قتل عمد محکوم شد.

اعتراض تازه است

پرونده حمید صفت سرانجام به دست خان رسید و به دادسرای امور جنایی تهران ارسال شد، اما پس از تحقیقات مشخص شد که ایراد در پرونده وجود دارد؛ مجازات قتل عمد در نظر گرفته نشد.

یعنی طبق قانون جرم معروف عمومی هم برای محاکمه و مجازات در نظر گرفته شود. اما چنین مجازاتی در پرونده در نظر گرفته نشد و مشخص شد که این پرونده جدیدترین نقص پرونده جنجالی است و باید پرونده مجدداً باز شود و نقص آن برطرف شود. به همین دلیل به زودی پرونده به دادگاه کیفری ارسال می شود و حمید صفت مجددا به جرم عمومی برای محاکمه احضار می شود.

اما آیا می توان نسبت به پرونده هایی که پس از قطعیت رای برای اجرا به دیوان عالی کشور ارسال شد اعتراض کرد تا پرونده در دادگاه مجددا رسیدگی شود؟ پاسخ این سوال را مجتبی حسین پور بازپرس سابق دادسرای امور جنایی و وکیل دادگستری تهران می گوید و می گوید: طبق قانون قاضی زیر نظر دادستان است در حالی که اجرای حکم بر عهده اوست. حكم و همچنين نظارت بر دادرسي و در صورتي كه تشخيص او اين باشد كه در دادرسي يا قرار صادره ايراد و اشكال وجود دارد.

حسین پور ادامه می دهد: از جمله این موارد، امکان صدور حکم بر اساس مجازات غیرقانونی وجود دارد و دادستان حق اعتراض به این گونه موارد و یا گزارش آن را به مراجع ذی صلاح دارد و اکنون به سراغ قتل عمد می رویم. .

حسین پور می گوید: قانونگذار طبق ماده 616 قانون مجازات اسلامی به قتل عمد متهم است که ناشی از بی احتیاطی یا بی احتیاطی و در نهایت به تقصیر مرتکب است، با توجه به اینکه در اثر تقصیر یک نفر یا یک نفر باشد. شخص، جان شخص دیگری تهدید می شود و کشته می شود. به همین دلیل افراد باید مراقب اعمال و رفتار خود باشند و در برخورد با سایر افراد جامعه دقت بیشتری داشته باشند. در این مورد مجازات حبس از یک تا 3 سال است و در صورت صدور این مجازات، دادستان می تواند طبق قانون مجدداً نظر کلی در مورد مجازات را از دادگاه بخواهد.

این وکیل دادگستری می گوید: در مورد حمید صفت چون تصمیمی در خصوص مجازات حبس صادر نشده است، مجدداً پرونده برای رسیدگی به دادگاه کیفری ارسال می شود تا مجدداً در برابر قضات محاکمه شود. ممکن است در مورد مجازات حبس تصمیم گیری شود. پس از صدور حکم، زمانی که در زندان بوده جزء مجازات وی محسوب می شود. یعنی مدت مجازات نیز اجرا شود و در صورت عدم اعتراض به دستور جدید، پرونده به اجرای تعقیب کیفری ارجاع می شود، اما در صورت اعتراض پرونده به دیوان عالی کشور ارسال می شود. کیشور

Nick Webster

مزاحم عمومی فن غذا. حلال مشکل بدون عذرخواهی کارآفرین. خواننده.

تماس با ما