جمعه 8 اردیبهشت روز طالع بینی جهانی در ایران

روز نجوم یک حرکت مردمی است که با هدف جلب توجه عموم به رصد ستارگان و اشتراک در لذت تماشای آسمان طراحی شده است. در روز نجوم هزاران نفر که هرگز با تلسکوپ به آسمان نگاه نکرده اند برای اولین بار این حس هیجان انگیز را تجربه می کنند.

باشگاه‌های نجوم، موزه‌های علمی، رصدخانه‌ها، دانشگاه‌ها، رصدخانه‌ها و کتابخانه‌ها میزبان رویدادهایی هستند تا مردم را با نجوم، فضا و فعالیت‌ها، تجهیزات و امکانات محلی برای رفع این علاقه آشنا کنند. بسیاری از این رویدادها در مکان های غیر مرتبط با نجوم مانند مراکز خرید، پارک ها و مراکز شهر برگزار می شوند تا نجوم را به قلب جامعه بیاورند. روز نجوم یک رویداد تبلیغاتی است که به عموم مردم کمک می کند تا با روش های مطالعه نجوم آشنا شوند یا حداقل پاسخ سوالات خود را در مورد کیهان بیابند.

ایده برگزاری روز نجوم برای اولین بار در سال 1973 توسط داگلاس برگر، رئیس وقت انجمن نجوم کالیفرنیای شمالی مطرح شد. وی پیشنهاد کرد: اعضای انجمن به جای تشویق مردم به پیاده روی طولانی برای شرکت در برنامه های رصدخانه عمومی، تلسکوپ های خود را در محلی که مردم هستند، یعنی در مناطق دارای ترافیک شهری، مراکز خرید، پارک ها و … قرار دهند. این موفقیت قابل توجهی بود که منجر به گسترش و جهانی شدن این روز شد.

روز طالع بینی هر سال در نزدیکترین تعطیلات آخر هفته به ربع چهارم ماه اول (هفتمین روز ماه) بین 15 آوریل (26 فوریه) و 15 می (25 آوریل) برگزار می شود. هفته نجوم نیز از قبل از آن تا یکشنبه بعد از هفته برگزار می شود تا فرصت بیشتری برای اجرای برنامه های ترویج علم فراهم شود.

روز نجوم 1402 در ایران

روز طالع بینی امسال برابر با جمعه 8 فروردین خواهد بود. انجمن نجوم ایران شعار “ستاره ایران، افق هزار و چهارصد و دوازده” برای امسال توصیه می شود. هدف از این نامگذاری جلب توجه علاقه مندان به نجوم به خورشید گرفتگی کامل سال 1412 و فرصت هایی است که این رویداد برای گسترش دانش در بین مردم ایجاد می کند.

برنامه های فال از روز دوشنبه 13 فروردین آغاز شده و تا یکشنبه 19 فروردین ادامه دارد.

علاقه مندان به نجوم در قالب انجمن های نجومی، موسسات نجومی و رصدخانه ها در این هفته برنامه های مختلفی را برگزار می کنند.

آنچه در بخش بعدی می خوانید، دریافت کننده همه وقایع روز طالع بینی امسال نیست. برخی موسسات و انجمن ها برنامه های خود را به صورت جداگانه در شبکه های اجتماعی پخش کرده اند و مراکزی مانند کانون های پرورش فکری کودکان و نوجوانان، رصدخانه ها و دانشگاه های شهرهای مختلف نیز در این هفته برنامه برگزار می کنند اما در طالع بینی هفتگی نیز می توانید به این مراکز مراجعه کنید.

در ادامه به معرفی برنامه هایی که کشف کرده ایم می پردازیم.

آذربایجان شرقی

انجمن طالع بینی ایاز تبریز

انجمن آیاز امسال به مناسبت نجوم جهانی از ساعت 18 الی 21 در تاریخ 15 فروردین 1397 در شمس تبریزی به نشانی خیابان امام، میدان گونگا، روبروی بیمارستان شفا برگزار می شود. ، بخش غربی باغ گلستان (فجر) و میزبان تبریزی خواهد بود.

همچنین برنامه های دیگری نیز در طول هفته تدارک دیده شده است که متعاقبا اعلام خواهد شد.

نجوم نجوم ابوریحان تبریز

این انجمن به مناسبت هفته نجوم، برنامه رصد ماه و سیارات با تلسکوپ را همراه با آموزش صورت های فلکی برای عموم مردم برگزار می کند. دوستداران آسمان شب می توانند پنجشنبه 7 اردیبهشت از ساعت 20 الی 24 با حضور در بالای شهر تبریز در این برنامه شرکت کنند.

انجمن طالع بینی اردبیل

گروه های نجومی در هفته جهانی نجوم برنامه های مختلفی را در اردبیل تدارک دیده اند. برنامه رصد عمومی جمعه 8 فروردین از ساعت 19 الی 21 در پیاده رو علیقاپو (اسفریس) یکی از این برنامه هاست.

مرکز نجوم و ادبیات

برنامه های ستارگان کانون امسال همزمان با هفته فرهنگی اصفهان با شعار “اصفهان به رنگ ستاره ها” 7 اردیبهشت از ساعت 17 الی 21 در ساختمان شاد و ساختمان شاد برگزار می شود. .

از جمله این برنامه ها رصد آسمان و نمایش شهاب هاست.

عسمان سرای سُها اصفهان

عسمان سرای سوها که سال گذشته به میزبانی مارتین مسیه جستجوی سال را پشت سر گذاشت، روز نجوم را در سال 1402 در پژوهشگاه صائب اصفهان برگزار می کند.

علاقه مندان به آسمان شب اصفهان می توانند از ساعت 18 تا 21 جمعه 8 اردیبهشت از برنامه های آسمان شب اصفهان استفاده کنند.

مرکز طالع بینی آواستار

کانون ستاره شناسی رویداد روز جهانی نجوم را در ساختمان مسعودیه تهران برگزار می کند و روز جمعه 17 فروردین 1402 از ساعت 14 الی 20 میزبان علاقه مندان به دنیای نجوم و آسمان است.

در این رویداد علاقه‌مندان می‌توانند برای آشنایی با مقیاس جهانی، صورت‌های فلکی، فناوری‌های فضایی، رصد آسمان و… از ایستگاه‌ها بازدید کنند.

انجمن طالع بینی مشهد

اعضای این انجمن برنامه های روز نجوم عمومی خود را روزهای پنجشنبه و جمعه از ساعت 16 الی 22 در بوستان بهمن ترگبه جنب باغ پونا برای علاقمندان برگزار می کنند.

دانشگاه نجوم کانون فردوسی مشهد

کانون نجوم این دانشگاه در روز یکشنبه 10 فروردین ماه در حوزه علوم دانشگاه (سردس فردوسی) برنامه رصد آسمان را برای عموم شهروندان برگزار می کند. مشهدی ها می توانند از ساعت 18 الی 20 از این برنامه استفاده کنند.

انجمن طالع بینی نیشابور

شهروندان نیشابوری می توانند در روز نجوم (8 فروردین) از ساعت 16 تا 19 با مراجعه به سالن همایش های دانشگاه هنر این شهرستان از سخنرانی کارشناسان این انجمن استفاده کرده و آسمان را نیز رصد کنند.

نجوم نجوم هفت عسمان بجنورد

اعضای این انجمن روز جمعه 8 اردیبهشت ماه از ساعت 19 الی 23 در مرکز کانون پروش فکری مرکز شهر به نشانی میدان خرمشهر، خیابان ولیعصر و علاقه مندان حضور خواهند داشت. ستارگان میزبان خواهد بود. در صورت نامساعد بودن شرایط جوی، این رویداد با هدف ترویج علم نجوم برگزار می شود.

مرکز علم و رصد ستارگان سمنان

به مناسبت هفته جهانی نجوم مرکز علوم و نجوم سمنان با همکاری انجمن نجوم آسمان کویر، پنجشنبه 7 فروردین ماه از ساعت 19:30 الی 21:30 در ساختمان مرکز علوم و نجوم. در سمنان (گنبد گیتا) به آدرس میدان امام حسین (علیه السلام) به سمت شهید دریادار جنب دادگستری استان سمنان برنامه رصد عمومی با توضیح منجم برگزار می شود.

یکی دیگر از برنامه های نظارت مردمی روز جمعه 17 فروردین ماه از ساعت 19 الی 21 در میدان جهادیه به سمت بلوار.

سیستان و بلوچستان

انجمن طالع بینی خیام زهدان

اعضای این انجمن روز جمعه 8 اردیبهشت از ساعت 17 الی 20 در باغ خانواده زهدان واقع در بلوار معلم این شهر منتظر علاقمندان به طالع بینی هستند. رصد آسمان تلسکوپی، آشنایی با مشاهیر، غرفه های مختلف ویژه کودکان، آشنایی با صورت های فلکی زیر چتر آسمان و پخش فیلم و تصاویر از برنامه های انجمن خیام برای این روز است.

بمب انجمن طالع بینی

انجمن نجوم شنبه 18 فروردین ماه از ساعت 19 تا 21 برنامه رصد عمومی را برگزار می کند.

انجمن نجوم ثاقب

انجمن ثاقب گیلان روز جمعه 8 فروردین ماه از ساعت 10 الی 22 در بوستان ملت با برپایی کارگاه های آموزشی، نمایشگاهی و در صورت همراهی با آسمان، رصد آسمان با ابزارهای نجومی پذیرای خواهد بود. روز طالع بینی

همچنین این انجمن در روزهای پنج شنبه 7 اردیبهشت ماه در بوستان ملت و شنبه 9 اردیبهشت در محل پیاده روی شهر فرهنگی رشت از ساعت 19 الی 21 برنامه رصد مردمی برگزار می کند.

مرکز طالع بینی لونا

به مناسبت هفته نجوم، این مرکز در تاریخ 19 فروردین ماه از ساعت 20 الی 22 در ورودی اصلی پارک ملی ساری برنامه رصد همگانی برگزار می کند. از نهم تا یازدهم اردیبهشت ماه جنب پارکینگ استان بستان این شهرستان، آموزش نجوم، پرسش و پاسخ و نمایشگاه محصولات نجومی برپاست.

Markus Bennett

مشکل ساز هیپستر پسند. متعصب غذا موزیکال. علاقه مندان به سفر. طرفدار زامبی برنده جایزه

تماس با ما