جزئیات پرداخت حقوق بازنشستگان با احکام جدید

فرارو- میرهاشم موسوی، مدیرعامل سازمان بیمه‌های جمعی درباره پرداخت بدون محدودیت حقوق بازنشستگان بر اساس قوانین جدید گفت: براساس قولی که قبلا داده‌ایم و برنامه‌ریزی‌هایی که برای نرم‌افزار و اجرای قوانین انجام شد. و قوانین را نیز آپلود کردیم، از یکشنبه هر ماه، پرداخت حقوق از 20 شروع می شود و تا پایان ماه ادامه دارد، حقوق طبق قوانین جدید و اصلاح شده پرداخت می شود.

لطفا فرار کنید مدیرعامل سازمان حراست جمعی افزود: حقوق از این پس با 38 درصد افزایش و مبلغ ثابت 515 هزار تومان پرداخت می شود. و در پاسخ به آن حداقل و حداکثر چقدر است؟ گفت: متفاوت است و حداقل مزد برابر است و نسبت همان افزایش است.

موسوی همچنین گفت: در مرحله برنامه ریزی هستیم، جلساتی نیز با مستمری بگیران برگزار کرده ایم تا ترتیب پرداخت معوقات مشخص شود. به نظر می رسد دولت پس از کش و قوس های فراوان با افزایش مستمری بازنشستگان به میزان مصوب شورای عالی کار موافقت کرده است و در مجموع تا پایان سال مطالبات مستمری بگیران به صورت جمعی پرداخت می شود.

دولت در نهایت تسلیم شد.  مستمری بازنشستگان در نیمه دوم سال چگونه با افزایش مواجه خواهد شد؟تأمین جمعی سازمان باید به تعهدات خود عمل کند

حمید حاجی اسماعیلی نماینده کارگران سابق در شورای عالی کار است گفتگو با فرارو، وی با اشاره به اینکه پس از کش و قوس های فراوان دولت و سازمان امنیت جمعی حداقل حقوق بازنشستگی را 38 درصد افزایش دادند، گفت: 38 درصد با 516 هزار نفر دیگر مواجه می شوند اما به دلایل مختلف دولت و سازمان این وظیفه را به شرح زیر انجام ندادند. بار جمعی ارائه

وی افزود: اما با توجه به مطالبات نمایندگان مجلس و فشار بازنشستگان، در نهایت دولت اعلام کرد که از شهریور ماه مستمری افزایش می یابد، در چنین شرایطی بخشی از قدرت خرید بازنشستگان و مستمری بگیران ترمیم می شوند، از طرفی مشکلی وجود دارد در اجرای این مصوبه شورا کار بزرگی انجام شد که به نظر می رسد دولت حل شده است.

حاجی اسماعیلی گفت: در حالی که روال کار بر این اساس است که ابتدا احکام صادر شود و سپس به مستمری بگیران گواهی حقوق داده شود، ابتدا قرار بر این بود که برگه حقوق افزایش یابد، اما این موضوع با مشکل مواجه شد، اما با توجه به با توجه به اینکه دولت در ابتدا احکامی را صادر کرد، این موضوع نیز حل شده است، بنابراین از نظر قانونی همه چیز برای افزایش مستمری بازنشستگان فراهم شده است.

این نماینده کارگران سابق در شورای عالی کار همچنین با اشاره به اینکه دولت معوقه بازنشستگان را در شش ماهه دوم سال پرداخت می کند، ادامه داد: حقوق بازنشستگان پرداخت نشد، قرار است در ماه های آینده مابه التفاوت به حساب مستمری بگیران واریز می شود تا این کار در نیمه دوم سال و پایان هر ماه انجام شود و تا پایان سال دولت بدهی خود را به بازنشستگان پرداخت کند. او گفت که این موضوع بسیار مهم است.»

وی در ادامه با اشاره به اینکه صندوق های بازنشستگی جوانان و لشکری ​​در شرایط بسیار بحرانی قرار دارند، افزود: در حال حاضر با توجه به اینکه صندوق های بازنشستگی در معرض ورشکستگی قرار دارند، اگر دولت بودجه عمومی را به این صندوق ها تخصیص ندهد، از این امر خودداری می کنند. بتوانند به تعهدات خود عمل کنند، این وضعیت نیز نتیجه مشکلات این صندوق ها طی سال های گذشته است و همچنین سوء مدیریت گذشته در صندوق ها امروزی به چشم می خورد.

حاجی اسماعیلی خاطرنشان کرد: صندوق ها برای برون رفت از این وضعیت باید با اصلاحات ساختاری مواجه شوند چرا که با توجه به اینکه در سال های آینده تعداد جوانان بازنشسته افزایش می یابد، منابع این صندوق ها برای تامین این جمعیت کافی است. بنابراین در این زمینه دولت باید هرچه سریعتر اقدامات اصلاحی را در دستور کار خود قرار دهد، در غیر این صورت صندوق های بازنشستگی جوانان و لشکری ​​در سال های آینده اکثریت بودجه جاری را به خود اختصاص خواهند داد که این بودجه بسیار زیاد خواهد بود. عواقب آن با نارسایی همراه نخواهد بود.»

این فعال اقتصادی با اشاره به اینکه دولت باید از دخالت در مدیریت صندوق تامین جمعی دست بردارد، خاطرنشان کرد: دولت در حالی که بودجه ای برای این سازمان در نظر نمی گیرد، در صورتی که این کارگران و مستمری بگیران باشند، در مدیریت و عملکرد آن دخالت می کند. کسانی که منابع مالی این صندوق را با پرداخت حق بیمه تامین می کنند، بنابراین کارگران باید با مدیریت دائمی صندوق، مدیریت جمعی صندوق را بر عهده بگیرند.

وی تصریح کرد: در سال های گذشته دولت در بیمه های دسته جمعی هزینه های زیادی را بر دوش کارگران و مستمری بگیران گذاشته است، زیرا با توجه به اینکه بسیاری از شرکت ها جزء بیمه های دسته جمعی هستند، این گروه ها تا حدودی به دلیل اینکه امکانات زیادی دارند، آیا مدیریتی که وجود دارد، این موضوع پول زیادی به صندوق تامین جمعی وارد کرده است، بنابراین دولت باید پول خود را از امنیت جمعی خارج کند و مدیریت این صندوق را به کارگران و بازنشستگان بسپارد. صاحبان واقعی امنیت جمعی».

Charlie Owens

تحلیلگر هاردکور طرفدار عمومی فرهنگ پاپ. خالق مادام العمر تنظیم کننده. اهل سفر. متخصص وب متعهد

تماس با ما