تلاش رهبر طرفدار اروپا در مولداوی برای خنثی کردن نفوذ روسیه

این مقاله بخشی از گزارش ویژه زنان و رهبری ما است که زنان پیشرو در آب و هوا، سیاست، تجارت و موارد دیگر را نشان می‌دهد.


زمانی که مایا ساندو، رئیس جمهور مولداوی، در سال 2010 از مدرسه کندی هاروارد فارغ التحصیل شد، قصد داشت مانند سایر افراد کلاس خود از سیاست دوری کند.

این اقتصاددان 50 ساله که در ماه مه در کمبریج، ماساچوست، برای فارغ التحصیلان مدرسه کندی در سال 2022 صحبت می کرد، گفت: «تا یک نقطه». “تا زمانی که تصمیم گرفتم نمی خواهم در کشوری زندگی کنم که توسط افراد فاسد رهبری می شود.”

بنابراین در سال 2012، پس از مدتی در واشنگتن دی سی، در بانک جهانی، خانم. ساندو برای مبارزه با فسادی که کشور را فلج می کرد، به مولداوی، یک جمهوری شوروی سابق که هم مرز با اوکراین است، بازگشت. او پس از اولین شغل به عنوان وزیر آموزش، در سال 2015 خود را وارد معارضه کرد و حزب خود را راه اندازی کرد که در ادامه از چالش های الیگارشی سیاسی ریشه دار جان سالم به در برد.

او در سخنرانی کمبریج یادآور شد: «من فکر می‌کنم آنها ما را تهدیدی برای حکومت خود نمی‌دانستند، بلکه به ما به‌عنوان دسته‌ای از ادم‌ها نگاه می‌کردند که نمی‌توانستند تهدیدی برای رژیم کج‌روشان باشند.» “اما آنها اشتباه کردند.”

اکنون که وارد سومین سال ریاست جمهوری خود شده است، خانم. ساندو موفق شده است که سیاست مولداوی را متزلزل کند. چندین تن از بدنام ترین سیاستمداران فاسد در حال فرار و تحت تحریم های ایالات متحده هستند.

حالا جنگ همسایه روسیه آمده است تا خانم را تعریف کند. رهبری ساندو، جامعه، اقتصاد و امنیت انرژی مولداوی را در معرض آزمایش قرار داد. مولداوی پیش از این یکی از فقیرترین کشورهای اروپا بود، با جمعیتی که مدام در حال کاهش است – از 2.9 میلیون نفر در سال 1992 به 2.6 میلیون نفر در سال 2021. انفجارهای گزارش شده در بهار گذشته در ترنسنیستریا، منطقه جدایی طلبی که از سال 1992 توسط نیروهای روسی اشغال شده بود، به عنوان اقدامات تحریک آمیز محکوم شد. روسیه، اوکراین و مولداوی.

دنیس سینوسا، محقق مرکز مطالعات اروپای شرقی در ویلنیوس، لیتوانی، می گوید: «همه اتفاقاتی که در اوکراین رخ می دهد، تأثیر آبشاری بر مولداوی داشته است.

روسیه در ماه اکتبر جریان گاز طبیعی به مولداوی را 30 درصد کاهش داد. قیمت انرژی افزایش یافت و باعث تورم 30 درصدی در کشوری شد که میانگین حقوق بازنشستگی آن 128 یورو (135 دلار) در ماه است.

نارضایتی مردم افزایش یافت و معترضان خیابان ها را پر کردند که اغلب توسط احزاب مخالف تحت حمایت روسیه رهبری می شد. ادعاهایی مبنی بر توطئه روسیه برای بی ثبات کردن مولداوی که اولین بار توسط ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در ماه گذشته به رهبران اتحادیه اروپا در بروکسل گزارش شد، بعداً توسط خانم خانم تایید شد. سندو، که گفت سرویس‌های امنیتی مولداوی دریافته‌اند که “خرابکاران” برای حمله به ساختمان‌های دولتی و گروگان‌گیری آموزش دیده‌اند.

نیکو پوپسکو، وزیر امور خارجه مولداوی در یک مصاحبه تلفنی گفت: “هیچ کس و هیچ چیز شما را برای قرار گرفتن در کنار بزرگترین جنگ بزرگ اروپا از زمان جنگ جهانی دوم آماده نمی کند.”

در تمام این دوران ناپایدار، خانم. ساندو، که شدیداً طرفدار غرب است، کشورش را در مسیری که او خانه واقعی خود، “خانواده کشورهای اروپایی” می نامد، حفظ کرده است. در ماه ژوئن، مولداوی به عنوان نامزد عضویت در اتحادیه اروپا وضعیت مطلوب را دریافت کرد. پس از بحران انرژی در پاییز، مولداوی موفق به یافتن منابع جایگزین گاز طبیعی شد و وابستگی خود را به روسیه کاهش داد.

ناظران شماره خانم ساندو شبکه ای از مخاطبین و حامیان خود را در بروکسل و واشنگتن ایجاد کرده است که در هر فرصتی به پرونده هر کشور فشار می آورد. ماه گذشته، پس از شرکت در کنفرانس امنیتی مونیخ، او با رئیس جمهور بایدن در ورشو دیدار کرد. سایت خبری پولیتیکو او را به عنوان یکی از 28 سیاستمدار اروپایی برای تماشا در سال 2022 فهرست کرده و او را «طناب‌باز» نامیده است.

ام‌اس. ساندو، دختر یک معلم مدرسه و یک دامپزشک، در روستایی در شمال مولداوی بزرگ شد. او یک دانشجوی ممتاز بود و در بخش اقتصاد دانشگاه دولتی مولداوی در کیشیناو، پایتخت، جا گرفت. از آن زمان، او هاله مدل-دانشجوی خود را حفظ کرده و کلمات و ظاهر خود را به دقت کنترل می کند.

استفان مورار، دکترای دکترا، گفت: “او به معنای خوب یک فرد سرسخت است و در شرایط فعلی، این خوب است.” دانشجوی دانشگاه مونترال که در حال نوشتن پایان نامه خود در مورد مولداوی است. او در تلاش است تا هر کاری که ممکن است برای حفظ کنترل بر نهادهای دولتی انجام دهد.

ام‌اس. ساندو با کسب 58 درصد آرا در سال 2020، از جمله اکثریت آرا توسط مهاجران مولداوی، برنده شد و به شدت از رئیس جمهور طرفدار روسیه، ایگور دودون، شکست خورد.

آلینا رادو، خبرنگار روزنامه تحقیقاتی مستقل زیارول د گاردا، گفت: “او بهترین رئیس جمهور ما بوده است، نه به این دلیل که یک زن است، بلکه به این دلیل که قبلاً بسیاری از افراد فاسد و مرتبط با روسیه بودند.”

ام‌اس. مهارت های سیاسی ساندو به توانایی حزب او برای به دست آوردن اکثریت راحت در پارلمان در سال 2021 کمک کرد. و او توانست بحران دولتی ماه گذشته ناشی از استعفای ناگهانی نخست وزیر ناتالیا گاوریلیتا را مدیریت کند. ام‌اس. ساندو به سرعت مشاور دفاعی خود، دورین ریسین را به عنوان نخست وزیر جدید منصوب کرد که وظیفه آن تقویت بخش امنیتی و احیای اقتصاد است.

“دو مولفه کلیدی مایا ساندو، پشتکار، اصرار و توانایی او برای پیشروی و حرکت به جلو در برابر همه شانس ها، و این توانایی واقعا مهم برای اختراع مجدد خود برای غلبه بر چالش سیاسی بعدی است.” پوپسکو گفت.

با این حال، مولداوی هنوز تقسیم شده است، درست مانند زمانی که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی در سال 1991 مستقل شد. تقریباً نیمی از کشور طرفدار ادغام با اتحادیه اروپا هستند (بسیاری از رومانی، یکی از اعضای اتحادیه اروپا با روابط تاریخی با مولداوی، پاسپورت دارند. و نیمی دیگر همچنان به سمت شرق به سمت مسکو می نگرند و امیدوارند که روابط خوب تامین انرژی و بالاتر از همه امنیت را تضمین کند.

این اختلافات در سه دهه گذشته بارها و بارها ظاهر شده است، زیرا دولت‌های متوالی بین سیاست‌های طرفدار روسیه و اروپا حرکت می‌کنند.

وقتی خانم ساندو اولین بار در سال 2016 نامزد ریاست جمهوری شد، او به عنوان یک زن مجرد با تبعیض آشکار روبرو شد. او مورد حمله ولادیمیر ورونین، رئیس جمهور سابق، قرار گرفت که او را به خیانت به “ارزش های خانوادگی” متهم کرد و گفت که او “مایه خنده، گناه و ننگ ملی مولداوی” است.

ام‌اس. ساندو در مصاحبه ای با زیارول دی گاردا پاسخ داد: «هیچ وقت فکر نمی کردم مجرد بودن مایه شرمساری باشد. شاید حتی زن بودن هم گناه است؟»

ام‌اس. رادو، گزارشگر زیارول د گاردا، گفت که آنچه باعث شد خانم. ساندو جدای از یک سیاستمدار مولداوی صداقت او بود. او گفت: “او شغل خوبی داشت که به او دانش و تجربه می داد، اما اگر ریشه صداقت از خانواده اش نداشت، این کار به این خوبی کار نمی کرد.”

جو سیاسی مسموم مولداوی به توقف رشد اقتصادی آن کمک کرده است و به مهاجرت اکثراً جوان، که بیش از 1.2 میلیون نفر تخمین زده می‌شود، کمک کرده است که در جستجوی کار عمدتاً در اتحادیه اروپا و همچنین روسیه را ترک کرده‌اند.

جمعیت باقیمانده مسن‌تر هستند، تحصیلات کمتری دارند و احتمال بیشتری برای دریافت اطلاعات از رسانه‌های روسی دارند که بازتابی از عادات دوران شوروی است. این مولداوی ها تمایل دارند اصلاح طلبان طرفدار اروپا مانند خانم خانم را مقصر بدانند. سندو برای بحران کشور.

خانم “بسیاری معتقدند که دموکراسی مقصر فساد و مهاجرت است.” ساندو پیش از انتخابات 2020 خود به روزنامه نگار اوکراینی دیمیتری گوردون گفت. این مدل نیست که مقصر است، بلکه سیاستمداران فاسد هستند.»

Patrick Hodges

کاوشگر دوستانه استاد موسیقی مغرور. درونگرای افراطی کارشناس سفر. نویسنده. متعصب غذای بی عذرخواهی

پاربرگ سایت


تمامی اخبار به صورت تصادفی و رندومایز شده پس از بازنویسی رباتیک در این سایت منتشر شده و هیچ مسئولتی در قبال صحت آنها نداریم تماس با ما
Digital currencyبهترین اکستنشن مژه اصفهانبهترین مشاور کنکوربهترین سالن زیبایی تبریزخبرGuide to buying household appliancesdigital currency channeldigital currency tutorialدانشگاهبهترین سالن زیبایی اصفهان