تشدید تنش ها در خاورمیانه با تاکید سازمان ملل متحد برای & حداکثر خویشتن داری&

بر اساس گزارش‌های خبری، ستیزه‌جویان ناشناس رگباری از راکت‌ها را به آن سوی مرز شلیک کردند که غیرنظامیان اسرائیلی را مجبور به سرپناهی کردند و حداقل دو نفر را زخمی کردند.

از اقدامات یک جانبه خودداری کنید

در مورد وضعیت بین لبنان و اسرائیل می توانم به شما بگویم ما موشک های متعددی که امروز از لبنان به سمت شمال اسرائیل شلیک می شود را محکوم می کنیماستفان دوجاریک، سخنگوی سازمان ملل متحد، در جمع خبرنگاران در مقر سازمان ملل در نیویورک گفت.

وی گفت که نیروی موقت سازمان ملل در لبنان یونیفل،همچنان با مقامات هر دو طرف در تماس استخط آبی – مرزی که سازمان ملل در سال 2000 برای تایید عقب نشینی اسرائیل پس از حمله به جنوب لبنان تعیین کرد.

آقای. دوجاریک از طرفین می‌خواهد که با نیروهای حافظ صلح سازمان ملل ارتباط برقرار کنند از هرگونه اقدام یکجانبه ای که می تواند اوضاع را تشدید کند، اجتناب کنید

“باید از تشدید تنش اجتناب شود”

تور ونسلند، هماهنگ‌کننده ویژه سازمان ملل متحد برای روند صلح خاورمیانه نیز در توئیتی پرتاب موشک‌های بدون تبعیض از لبنان را محکوم کرد که به گفته او بزرگترین حمله راکتی از سال 2006 تاکنون است.

غیرقابل قبول است و باید متوقف شود. باید از تشدید گسترده تر اجتناب شود“، او اضافه کرد.

آخرین تحولات در شمال، بر تنش بین اسرائیلی‌ها و فلسطینی‌ها بر سر امنیت و دسترسی به مکانی مقدس هم برای یهودیان و هم برای مسلمانان، مجتمع مسجد الاقصی – که سومین مکان مورد احترام در اسلام است و محل استقرار مسجد الاقصی است، افزود. مسجد مرکزی که در میان فلسطینی ها با نام القبلی نیز شناخته می شود.

روز چهارشنبه، آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد گفت که از تصاویر خشونت بین نیروهای امنیتی اسرائیل و نمازگزاران فلسطینی در داخل مسجد در آن روز “شوک و وحشت زده” شده است.

نیروهای اسرائیلی شب گذشته به مسجد القبلی یورش بردند و صدها نفر را در میان صحنه های آشفته ضرب و شتم و آتش بازی دستگیر کردند.

مسجد الاقصی در بیت المقدس.

مسجد الاقصی در بیت المقدس.

استفاده “بیش از حد” از زور – کارشناس مستقل

روز پنجشنبه، کارشناس مستقل منصوب شده توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد در مورد وضعیت حقوق بشر در اراضی اشغالی فلسطین، آنچه را “تجاوزات خشونت آمیز” نیروهای اسرائیلی به کلیت محوطه و حملات به نمازگزاران داخل مسجد خواند، محکوم کرد.

«فرانچسکا آلبانیز» گزارشگر ویژه گفت: «در حالی که مسلمانان فلسطینی برای عبادت در مسجد الاقصی برای عبادت در مسجد الاقصی گرد هم آمده بودند، مقامات اسرائیلی به طور آشکار از زور بیش از حد و ناموجه علیه آنها استفاده کردند.

فرانچسکا آلبانیز، گزارشگر ویژه برای وضعیت حقوق بشر در کشور از سال 1967.

فرانچسکا آلبانیز، گزارشگر ویژه برای وضعیت حقوق بشر در کشور از سال 1967.

او گفت که حداقل 31 فلسطینی در حمله روز چهارشنبه مجروح شده اند و افزود که گفته می شود امدادگران از ارائه خدمات پزشکی به مجروحان ممانعت به عمل آورده اند.

وی در یک بیانیه مطبوعاتی گفت که نیروهای اسرائیلی بر اساس گزارش های اولیه به خشونت وارد مسجد شده اند، از نارنجک های شوکر و گاز اشک آور استفاده کرده، گلوله هایی با نوک اسفنجی شلیک کرده اند و نمازگزاران مسلمان را بی رویه با باتوم و قنداق تفنگ مورد ضرب و شتم قرار داده اند.

او گفت که حداقل 450 مرد فلسطینی بنا به گزارش ها دستگیر شدند و برخی از آنها توسط سربازان اسکورت هنگام بیرون راندن آنها مورد لگد و سیلی قرار گرفتند.

“بی پروا و غیرقانونی”

ام‌اس. آلبانیز از اقدامات “بی پروا و غیرقانونی” نیروهای اسرائیل که بنا به گزارش ها به حدود 165 اسرائیلی یهودی اجازه ورود به محوطه را دادند، ناقض توافقنامه وضعیت موجود است، ابراز تاسف کرد.

او گفت: «میل معروف شهرک نشینان اسرائیلی برای تخریب مسجد یا تبدیل اجباری تمام یا بخشی از محوطه به کنیسه، همان طور که در مسجد ابراهیمی در الخلیل اتفاق افتاد، منبع نگرانی عمیق فلسطینی ها است.

وی افزود که “ضروری است که همه طرف ها از قوانین بین المللی تبعیت کنند، بدون استثنا… کوتاهی در انجام این کار به فرهنگ بی عدالتی و معافیت از مجازات دامن می زند و تداوم می بخشد.”

گزارشگران ویژه مانند خانم آلبانیز و سایر کارشناسان مستقل منصوب شده توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد موظف به نظارت و گزارش در مورد موضوعات موضوعی خاص یا موقعیت های کشور هستند. آنها کارکنان سازمان ملل نیستند و هیچ غرامتی برای کار خود دریافت نمی کنند.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما