تحویل موانع مربوط به & ناآرامی های مدنی خشونت آمیز& در هائیتی

اعتراضات سراسری که در ابتدا با افزایش تقریباً دو برابری قیمت بنزین آغاز شد، کشور کارائیب را به وضعیتی رساند که سازمان ملل متحد آن را «بنثی» توصیف کرده است

هائیتی با بحران های متعدد اقتصادی، سیاسی، امنیتی و انسانی دست و پنجه نرم می کند.

جوونل مویس، رئیس جمهور این کشور در ژوئیه سال گذشته ترور شد و در ماه اوت زمین لرزه ای منجر به مرگ و ویرانی گسترده در مناطق جنوبی این کشور جزیره ای کارائیب شد.

باندهای خشونت‌آمیز به شدت مسلح بخش‌های وسیعی از پایتخت، پورتو پرنس را تصرف کرده‌اند و مردم محلی را برای باج می‌ربایند. بر اساس گزارش های خبری، در طول هفته صدای تیراندازی در سراسر شهر شنیده شده است.

نگرانی های ایمنی

در بیانیه ای که به نمایندگی از آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد منتشر شد، آقای … دوجاریک، گفت که دبیرکل سازمان ملل “به ویژه درگیر امنیت همه هائیتی ها از جمله آسیب پذیرترین هاست و خواستار آرامش و حداکثر خویشتنداری است.

او از همه ذینفعان مربوطه می خواهد که اقدامات فوری برای کاهش تنش انجام دهید از خشونت اجتناب کنید و به پلیس ملی هائیتی اجازه دهید تا نقش خود را برای محافظت از مردم ایفا کند.”

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از همه ذینفعان خواست تا از اختلافات خود فراتر رفته و بدون تاخیر بیشتر در یک گفت و گوی مسالمت آمیز و فراگیر در مسیری سازنده رو به جلو“.

او هشدار داد که اگر شرایط فعلی ادامه یابد، “وضعیت انسانی وخیم که آسیب پذیرترین مردم هائیتی با آن روبرو هستند، حتی بیشتر بدتر خواهد شد.”

پس از آنکه طوفان استوایی ژان هائیتی را درنوردید، بسیاری از مناطق اطراف شهر گونایوس زیر آب سیل و گل و لای پوشانده شد.  (فیله)

پس از آنکه طوفان استوایی ژان هائیتی را درنوردید، بسیاری از مناطق اطراف شهر گونایوس زیر آب سیل و گل و لای پوشانده شد. (فیله)

انبار سازمان ملل غارت شد

روز پنجشنبه، یک انبار مورد استفاده برنامه جهانی غذای سازمان ملل (WFP) در گونایوس در شمال این کشور غارت شد و سپس توسط آشوبگران به آتش کشیده شد.

ژان مارتین بائر، مدیر کشور آژانس کمک های غذایی اضطراری، این حادثه را “به سادگی غیرقابل قبول” توصیف کرد. را غذای غارت شده برای تغذیه حدود 100000 دانش آموز تا پایان سال و ارائه کمک های اضطراری به آسیب پذیرترین خانواده های هائیتی در نظر گرفته شده بود.“، وی در بیانیه ای گفت.

WFP در هائیتی است تا از جوامع آسیب‌پذیری که نیاز فوری دارند حمایت کند و در عین حال تولیدات و معیشت محلی را از طریق طرح‌های تاب‌آوری بلندمدت تقویت کند.

کارکنان آماده هستند

سازمان ملل گفت که کارکنان و شرکای آن در محل باقی می مانند و آماده کمک به افراد نیازمند در سراسر کشور هستند.

با این حال، کمبود بودجه و تدارکات دشوار کمک – از جمله خطرات برای تدارکات در زمین – به این معنی است که WFP گفته است که احتمالاً در تامین کمک در روزهای آینده با مشکل مواجه خواهد شد.

در همین حال، طوفان استوایی فیونا در دریای کارائیب شکل گرفته است و ممکن است روز دوشنبه هائیتی را تحت تاثیر قرار دهد.

Serena Wells

معتاد عمومی رسانه های اجتماعی. متعصب افراطی سفر. فریلنسر متعصب وب. مستعد حملات بی تفاوتی. زیاد می افتد