تاثیر نرخ دلار در هرات و سلمانیه بر بازار آزاد. دلار بالا میره؟

فرارو- قیمت دلار امروز دوشنبه 25 مهر در بورس سراسری 28 هزار و 925 تومان اعلام شد. صرافی ملی دیروز به همین میزان دلار فروخت. قیمت فروش یورو نیز با دلار 28 هزار و 925 تومان است و این اسکناس نیز بدون تغییر قیمت نسبت به دیروز به فروش می رسد.در این شرایط دلار در بازار آزاد طی این روزها مرز 32 هزار تومان را رد کرده است.

لطفا فرار کنید تجربه اقتصاد ایران در چند سال اخیر نشان می‌دهد که خروج سرمایه با شوک‌های قیمتی تشدید می‌شود، زیرا صاحبان دارایی‌ها (زمین، مسکن، سهام و…) افرادی که درآمدشان ریالی و هزینه‌هایشان ریالی است. ارزش اموال و درآمد آنها بیش از افزایش قیمت ارز افزایش می یابد.

روند صعودی خرید مسکن توسط ایرانیان در ترکیه نمونه ای از افزایش خروج سرمایه همراه با تکانه های قیمتی است. در سال 2021 تعداد 10056 واحد مسکونی توسط ایرانیان در ترکیه خریداری شد که 14 برابر بیشتر از قبل از تحریم ها (از سال 2015 تا 2107 با میانگین 700 واحد در سال) است. مقیاس خرید خانه توسط ایرانیان در ترکیه نشان دهنده همبستگی نزدیک با قیمت دلار است. شوک های قیمت ارز یکی از عوامل کلیدی در افزایش خروج سرمایه از جوانان در ده سال اخیر بوده است.

دولت محمدترین دوستین کینگ است

تاثیر نرخ دلار در هرات و سلمانیه بر بازار آزاد.  دلار بالا میره؟مسعود دانشمند دبيركل اسبق خانه ايران در گفتگو با فرارو وی با اشاره به اینکه در حال حاضر دولت با تزریق ارز به بازار از افزایش قیمت دلار جلوگیری کرده است، گفت: نوعی جهش قیمت دلار است. نوعی مدیریت بازار توسط دولت در این زمینه بسیار مهم است.

وی همچنین به تاثیراتی که دلارهای هرات، سلمانیه، دبی و… بر بازار آزاد ارز در ایران می گذارد اشاره کرد و گفت: شاید در گذشته این قیمت ها تاثیر بسزایی در بازار داشت اما در حال حاضر بازارهای دیگر تاثیر دارند. خاص و درشت را در بازار نمی گذارند و تفاوت آن فقط چند سنت است و یکسان است و در حال حاضر قیمتی که در بازار هر روز صبح توسط صرافی ملی تعیین می شود به نوعی راهنما است. در بازار است و در صورت تعیین قیمت 31000 تومان در بازار آزاد حدود 32 هزار تومان خواهد بود.

این دانشمند افزود: نرخ دلار در هرات و سلیمانیه نیز در همین محدوده خواهد بود. این در حالی است که در شرایط فعلی اگر دولت به پمپاژ ارز ادامه دهد، می توان بازار را کنترل کرد. از طرفی در این زمینه طرح احیاء اهمیت زیادی دارد. اگر توافق هسته ای پابرجا بماند، ایران می تواند به بیش از 100 میلیارد دلار از دارایی های بلوکه شده خود در سراسر جهان دسترسی پیدا کند که اقتصاد ایران را در وضعیت جدیدی قرار خواهد داد.

این کارشناس مسائل اقتصادی افزود: برخی از دارایی های ایران توسط آمریکا و سایر کشورها بلوکه شده و بخشی از منابع آن نیز در برخی از بانک های بین المللی مسدود شده است که البته اگر این میلیاردها دلار آزاد شود، بهای ارز در کشور کاهش خواهد یافت.» البته باید در نظر داشت که قیمت ارز کمتر از حدود 27 هزار تومان نخواهد بود، زیرا با توجه به قیمت ارز در بودجه و قیمت 27 هزار تومان ، دیگر نمی توان نیمی از آن را انتظار داشت.

وی ادامه داد: دولت نیز با توجه به سیاست هایی که در پیش گرفته، نرخ ارز را به نصف می رساند و بازار برای رفع این شکاف آزاد است، بنابراین در صورت ثبات شرایط و تداوم کنترل بازار کردستان توسط دولت، قیمت دلار بین 27 تا 32 هزار تومان در نوسان خواهد بود، اما اگر دولت به هر دلیلی نتواند بازار را مدیریت کند و ارز کافی در اختیار نداشته باشد یا برجام همچنان موثر باشد، نرخ ارز باید می دانم.»

این دانشمند با اشاره به اینکه نرخ ارز منبع فساد در نظام اقتصادی ایران است، گفت: تجربه بیش از دو دهه ثابت می کند که هر وقت نرخ ارز در ایران بوده، فساد و رانت بوده است. مصداق دقیق این موضوع اتلاف منابع ملی در مورد ارز 4200 تومانی است که در نهایت آن نیز جمع آوری شد. البته به این نکته نیز باید توجه داشت که در شرایطی که اقتصاد کشور ثبات ندارد و تحریم ها از هر سو کشور را تحت فشار قرار می دهد، تخریب نظام چند ارزی کار سخت و غیرممکنی است.

وی تصریح کرد: این کار باید در شرایطی انجام شود که منابع ارزی مناسب و عرضه برابر با تقاضا باشد تا عرضه و تقاضا یکسان باشد تا در یک نقطه تبادل بهینه و متعادل وجود داشته باشد. تا به ثبات برسد، اما در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد و این موضوع قابل اجرا نیست.

Braylon Mccoy

محقق حرفه ای وب. پیشگام الکل متعصب تلویزیون دوست حیوانات در همه جا.

تماس با ما