بلومبرگ ایران و آمریکا بر سر جزئیات کلیدی اختلاف نظر دارند

رسانه آمریکایی بلومبرگ نوشت: به گفته منابع آگاه از مذاکرات، ایالات متحده و ایران همچنان بر سر جزئیات توافق کلیدی برای احیای برجام اختلاف نظر دارند و ممکن است چندین هفته طول بکشد تا اختلافات آنها حل شود.

به گزارش بی بی سی، در ادامه این مقاله، انتظارات برای پیشرفت کوتاه مدت با واکنش واشنگتن و تهران به پیشنهاد «نهایی» اتحادیه اروپا افزایش یافته است. یکی از مکان های کشورهای اروپایی بلندمرتبه گفت که طرفین هرگز تا این حد به احیای این معامله نزدیک نبوده اند.

با این حال، دو منبع دیگر که از مذاکرات مطلع بودند، گفتند که اختلافات بین ایران و ایالات متحده بر سر بررسی تحقیقات آژانس در مورد فعالیت‌های هسته‌ای گذشته تهران و تعیین غرامت برای خسارات اقتصادی از سوی تهران در صورت خروج آینده از ایران وجود دارد. ایالات متحده از برجام ادامه دارد.

تحقیقات آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در هفته‌های اخیر به‌عنوان یک نقطه اختلاف و مانع بزرگ برای پیشرفت در احیای توافق ظاهر شده است. اما مدیر کل آژانس، رافائل ماریانو گروسی، این هفته در مصاحبه با PBS پیشنهاد کرد که امکان حل این تحقیقات وجود دارد.

ایران می خواهد ببیند که هیئت مدیره آژانس در نشست یک هفته ای که در 12 سپتامبر در وین برگزار شد، چگونه با این پرونده برخورد خواهد کرد. منابع گفتند اگرچه بعید است آژانس به طور کامل این پرونده را رها کند، اما بازرسان ممکن است بتوانند کار خود را در چارچوب توافق هسته ای به پایان برسانند.

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.