بلایای طبیعی در هیماچال پرادش چگونه دانش آموزان می توانند به بهبود سناریو کمک کنند & نکاتی از Aarna Wadhawan اخبار اکتشافات

هیماچال پرادش، ایالتی که به خاطر زیبایی های طبیعی، هیمالیاهای پوشیده از برف و مناظر بدیع خود شناخته شده است، سالانه میلیون ها گردشگر ملی و بین المللی را به خود جذب می کند. با این حال، این ایالت تپه‌ای در حال حاضر در یک چرخه مداوم از رانش زمین، انفجار ابرها و سیلاب‌های ناگهانی گرفتار شده است. بر اساس برنامه مدیریت بلایای ایالت هیماچال پرادش، الگوهای دما و بارندگی در این ایالت در حال تغییر است و این موارد باعث افزایش فراوانی و شدت رویدادهای شدید آب و هوایی، مانند سیل رودخانه ها و ناگهانی، بهمن، انفجار ابرها، رانش زمین و آتش سوزی در جنگل ها شده است. وقوع مکرر زمین لغزش یکی از مسائلی است که در اثر فرسایش لایه بالایی خاک با آن مواجه می شود. همچنین آسیب به آبزیان دریایی در اثر پروژه های آبی و کارخانه های سیمان هیماچال از مشکلات جدی است.

بر اثر رانش زمین در بزرگراهی در نزدیکی نیگولساری در کیناور هیماچال، دست کم ده نفر از جمله پنج زن و یک دختر دو ساله کشته شدند و 60 نفر دیگر در زیر آوار محبوس شدند. مقامات هیماچال پرادش گفتند که منطقه در اوت 2021.

آرنا وداوان، کارشناس محیط زیست می گوید: «انسان موجوداتی هستند که جهان را آلوده کرده اند و این آنها هستند که باید آن را نجات دهند، راه دیگری وجود ندارد. دیروز او از مدرسه Pinegrove، Kasauli بازدید کرد تا آنها را تشویق کند تا در برابر فرسایش خاک اقدام کنند. آرنا به کودکان هشدار داد که به عنوان نیروی جوان کشور اگر برای جلوگیری از فاجعه در برابر جنگل زدایی اقدامی نکنند، زمین باید عواقب آن را متحمل شود و از این رو مسئولیت بحران آب و هوا را بر عهده خواهند داشت. او به جوانان تراژدی Kinnaur ناشی از بارندگی شدید را یادآوری کرد.

هیماچال بهای نادیده گرفتن تهدیدات تغییرات آب و هوایی را می پردازد. Aarna Wadhawan دانش آموزان مدرسه Pinegrove در هیماچال را با روش های جلوگیری از فرسایش خاک با کاشت درخت آشنا کرد. او اهمیت کاشت گیاهان را برای آنها توضیح داد.

پوشش برف هیمالیا در هیماچال پرادش که چهار سیستم رودخانه اصلی را تغذیه می کند در یک سال 18 درصد کاهش یافته است که نشان دهنده تغییرات آب و هوایی است. اگر تغییری در الگوی بارش برف وجود داشته باشد، همانطور که در چند سال گذشته مشاهده شده است، پیامدهای بلندمدت بر دسترسی به آب در حوضه‌های رودخانه خواهد بود زیرا پوشش فصلی برف به تخلیه رودخانه در طول فصل کم‌چرب کمک می‌کند. اگر چنین روندهای نوسانی برای مدت طولانی ادامه پیدا کند، بر چرخه آب و هوا تأثیر می گذارد و در نتیجه باران، بارش برف و گرما و در نهایت دسترسی به آب را به همراه خواهد داشت.

پیش از این بارندگی دلپذیر به مدت یک هفته ادامه داشت، اما اکنون روزهای بارندگی کاهش یافته و بر شدت بارندگی افزوده شده است.

یخچال های طبیعی نیز در حال حاضر با سرعتی سریع در حال ذوب شدن هستند. آب یخچال‌ها با باران شدید به هم می‌پیوندد و باعث سیل‌های ناگهانی در منطقه می‌شود. بادهای گرم افزایش یافته اند که با ابرهای سرد بزرگ برخورد می کنند. بنابراین، رطوبت به شدت به شکل انفجار ابر کاهش می یابد. حوادث ابری پس از آن منجر به سیل و رانش زمین می شود که باعث آسیب جدی به زیرساخت های ایالت می شود.

Heidi Avery

پنکه تی وی جنرال. کارآفرین. پیشگام زامبی مغرور. تحلیلگر. خالق شیطانی متعصب توییتر.

تماس با ما