بدون خبری از تایید نمایندگان مجلس

روز گذشته و در پی انتشار توییتی، گمانه زنی ها درباره تصویب و اجرای طرح حفاظتی مطرح شد. این در حالی است که نمایندگان مجلس در این باره اظهار بی اطلاعی کردند و البته تاکید کردند که پیشنهاد مجلس همچنان در هیات رئیسه است و تصمیمی در این باره گرفته نشده است.

به گزارش همشهری آنلینی، روز گذشته محمد کیشوری، کارشناس فناوری اطلاعات در توییتی اعلام کرد که بخشی از برنامه به اصطلاح تعمیر و نگهداری (بر اساس نسخه 9 سال 2018 به نام سیستم رگولاتوری) که شامل اعضا و اختيارات كميسيون عالي تنظيم مقررات براي تصويب به شوراي عالي فضا تقديم شد و ارجاع مجازي به تصويب اين شورا رسيد و براي اجرا ابلاغ شد.

بدون تایید نمایندگان طرح نگهداری

از سوی دیگر در چهارمین جلسه کارگروه راهبردی و تدوین الگوی عملیاتی و آیین نامه کلی حمایت از کودکان و نوجوانان در فضای مجازی در راستای اجرای بند الف ماده 4_1 سند حمایت کودکان و نوجوانان در فضای مجازی که در جلسه شورای عالی فضای مجازی کیشور ارائه شد، دیروز به میزبانی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات برگزار شد. در این جلسه اینترنت توسط وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات به کودک معرفی شد.

با انتشار این خبر روز گذشته گمانه زنی هایی مبنی بر تصویب طرح حفاظت از فضای مجازی مطرح شد. این پیشنهاد ابتدا در شورای اسلامی شورای اسلامی پیگیری شد اما اکنون در شورای عالی فضای اسلامی در حال تصویب است.

در همین راستا با مجمع 15 نفره تماس گرفتیم، اما متاسفانه به جز 2 نماینده که از جزئیات موضوع اطلاعی نداشتند، هیچکس پاسخگو نبود.

حال آیا آنچه در شورای عالی اینترنت تصویب شده ارتباطی با طرح اولیه شورا دارد؟ با توجه به مرخصی بودن نمایندگان و تعطیلی مجمع به نظر می رسد این شورا عملاً پیشنهاد نمایندگان را مستقل از مجمع و طرح اولیه تصویب کرده است.

طرح تعمیر و نگهداری تایید نشده است

در همین راستا نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در گفتگوی آنلاین با همشهریان از این خبر بی اطلاع بود و از عدم تصویب طرح نگهداری خبر داد.

وی در ادامه درباره تصمیم شورای عالی فضایی تصریح کرد: شورای عالی فضایی بر اساس آیین نامه سیاست گذاری می کند و اقدامات شورای عالی فضایی ربطی به آن ندارد. آنها قوانین خاص خود را دارند. این نماینده تاکید کرد: این پروژه حفاظت از قانون است و مصوبه شورا هیچ ربطی به این پروژه ندارد. سیاهکلی البته تصریح کرد که در تهران حضور ندارد و جزئیات این روزنامه به روز نیست.

ما از تصمیم هیئت مدیره مطلع نیستیم

همچنین مهرداد ویس کرمی عضو کمیسیون مشترک بررسی طرح حمایت از حقوق کاربران فضای مجازی نیز در این خصوص به همشهریان آنلاین گفت: اقدامی ویژه برای صیانت از فضای مجازی صورت گرفته است. در مجمع انجام نشده است. پس از رای گیری در اختیار رئیس شورا قرار گرفت.

آخرین حرکتی که این خبر منتشر شده مصوبات شورای عالی فضایی است که از جزئیات آن اطلاعی نداریم. اما بحث حفظ فضای مجازی همچنان در دست هیات مدیره است و ما از تصمیم آنها مطلع نیستیم و نمی دانیم دقیقا چه می خواهند بکنند.

از تصویب طرح صیانت از فضای مجازی در مجمع خبری نیست

ویس کرمی افزود: اینترنت با توجه به سخنان وزیر، قابلیت جدیدی برای کودکان است که برای والدین اختیاری است.

والدین می توانند برای محافظت از کودکان در بحث های اخلاقی و پیشگیری از آسیب های اجتماعی اقداماتی انجام دهند. این هم مصوبه شورای عالی فضاست که ربطی به شورا ندارد.

تا الان هیچ خبری از تصویب پروژه حفاظت از فضای مجازی در مجمع نیست و من هم چیزی نشنیده ام.

این نماینده ادامه داد: طبق آنچه می دانیم قاعدتا تشخیص مشکل برای هیات مدیره مشکل بود. یعنی به دادگاه کشیده شود و علنی شود که آیا کمیسیون مشترک برمی گردد و در دادگاه رسیدگی می شود یا خیر.

این بهترین راه برای بررسی جلسه است

زمانی که ما از صیانت از فضای مجازی دفاع می کردیم که باید قانونی شود، شورا بهترین جایی بود که می شد به این شکل بررسی کرد.

وی افزود: همچنان معتقدم شورای عالی مجازی به همه مسائل مربوط به فضای مجازی رسیدگی نمی کند، بنابراین بهتر است شورا برای تعیین این موضوع زحمت بکشد. کسانی که معتقدند قانون برای فضای مجازی مضر است بدانند که اینطور نیست. فضای مجازی نیاز به قانون دارد اما متاسفانه با فضایی که ایجاد شد این فرصت از مجمع گرفته شد. بنابراین طبیعتا شورای عالی فضایی به وظایف خود عمل می کند. این شورا بر اساس وظایف محوله و غیردولتی است و وظایف خود را انجام می دهد. مونتاژ نباید در هیچ زمینه ای شکست بخورد.

Ainsley Murphy

بشارت دهنده آبجو Wannabe. نویسنده فداکار جنرال الکل نینجا. دانشجو. متخصص زامبی خالق مستقل متعصب سفر

تماس با ما