با وجود ریسک رکود، فدرال رزرو در بحبوحه تورم افسارگسیخته، نرخ بهره را افزایش می دهد

فدرال رزرو با تشدید مبارزه با تورم بالا، روز چهارشنبه نرخ بهره کلیدی خود را به میزان قابل توجهی سه چهارم واحد برای سومین بار متوالی افزایش داد و از افزایش بیشتر نرخ بهره خبر داد – سرعتی تهاجمی که خطر احتمالی را افزایش می دهد. رکود اقتصادی

حرکت فدرال رزرو نرخ کوتاه مدت معیار آن را که بر بسیاری از وام های مصرف کننده و تجاری تأثیر می گذارد، به محدوده 3 تا 3.25 درصد افزایش داد که بالاترین سطح از اوایل سال 2008 است.

مقامات همچنین پیش‌بینی می‌کنند که تا پایان سال نرخ معیار خود را به حدود 4.4 درصد افزایش خواهند داد که یک درصد کامل بالاتر از پیش‌بینی‌شان در ژوئن است. و آنها انتظار دارند که این نرخ را در سال آینده بیشتر به حدود 4.6 درصد افزایش دهند. این بالاترین سطح از سال 2007 خواهد بود.

در وال استریت، قیمت سهام کاهش یافت و بازده اوراق قرضه در واکنش به پیش بینی فدرال رزرو برای افزایش شدید نرخ بهره در آینده افزایش یافت.

اقدام بانک مرکزی در روز چهارشنبه به دنبال گزارش دولت در هفته گذشته بود که نشان داد هزینه‌های بالا به طور گسترده‌تری در اقتصاد گسترش می‌یابد، با افزایش قیمت‌ها برای اجاره‌بها و سایر خدمات حتی اگر برخی از محرک‌های قبلی تورم، مانند قیمت بنزین، کاهش یافته باشند. فدرال رزرو با افزایش نرخ استقراض، گرفتن وام مسکن یا وام خودرو یا کسب و کار را پرهزینه تر می کند. احتمالاً مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها وام می‌گیرند و کمتر خرج می‌کنند، که اقتصاد را خنک می‌کند و تورم را کاهش می‌دهد.

مقامات فدرال رزرو گفته اند که به دنبال یک “فرود نرم” هستند که به وسیله آن بتوانند رشد اقتصادی را به اندازه کافی کاهش دهند تا تورم را مهار کنند، اما نه آنقدر که باعث ایجاد رکود شود. با این حال، اقتصاددانان به طور فزاینده ای می گویند که فکر می کنند افزایش شدید نرخ بهره فدرال رزرو به مرور زمان منجر به کاهش مشاغل، افزایش بیکاری و رکود تمام عیار در اواخر امسال یا اوایل سال آینده خواهد شد.

سیاستگذاران فدرال رزرو در پیش بینی های اقتصادی به روز شده خود پیش بینی می کنند که رشد اقتصادی در چند سال آینده با افزایش بیکاری ضعیف باقی خواهد ماند. پیش بینی می شود نرخ بیکاری تا پایان سال 2023 به 4.4 درصد برسد که نسبت به سطح فعلی 3.7 درصد افزایش یافته است. اقتصاددانان می گویند که از نظر تاریخی، هر زمان که نرخ بیکاری در طول چند ماه نیم واحد افزایش یافته باشد، رکود همواره به دنبال داشته است.

مقامات فدرال رزرو اکنون رشد اقتصادی را تنها 0.2 درصد در سال جاری می بینند که به شدت کمتر از پیش بینی رشد 1.7 درصدی آن در سه ماه پیش است. و رشد کند زیر 2 درصد از سال 2023 تا 2025 را پیش بینی می کند.

و حتی با وجود افزایش شدید نرخ بهره که فدرال رزرو پیش بینی کرده است، همچنان انتظار دارد که تورم اصلی – که دسته های مواد غذایی و گاز را در نوسان ندارد – در پایان سال آینده به 3.1 درصد برسد که بسیار بالاتر از هدف 2 درصدی خود است.

رئیس جروم پاول ماه گذشته در یک سخنرانی اذعان کرد که اقدامات فدرال رزرو “مقداری درد” را برای خانوارها و مشاغل به همراه خواهد داشت. وی افزود: تعهد بانک مرکزی برای بازگرداندن تورم به هدف 2 درصدی “بدون قید و شرط” است.

کاهش قیمت بنزین اندکی تورم اصلی را کاهش داده است که در ماه اوت نسبت به سال گذشته همچنان دردناک 8.3 درصد بود. کاهش قیمت بنزین ممکن است به افزایش اخیر محبوبیت عمومی جو بایدن، رئیس جمهور جو بایدن کمک کرده باشد، که دموکرات ها امیدوارند چشم انداز آنها را در انتخابات میان دوره ای نوامبر افزایش دهد.

نرخ های کوتاه مدت در سطحی که فدرال رزرو اکنون متصور است با افزایش شدید هزینه های وام مسکن، وام خودرو و وام های تجاری، احتمال رکود اقتصادی را در سال آینده افزایش می دهد. اقتصاد از قبل از بحران مالی سال 2008، نرخ‌هایی به اندازه پیش‌بینی فدرال رزرو مشاهده نکرده است. هفته گذشته، متوسط ​​نرخ ثابت وام مسکن به بالای 6 درصد رسید که بالاترین میزان در 14 سال گذشته بود. بر اساس گزارش Bankrate.com، هزینه های استقراض کارت اعتباری به بالاترین سطح خود از سال 1996 رسیده است.

اکنون به نظر می رسد که تورم به طور فزاینده ای توسط دستمزدهای بالاتر و تمایل مداوم مصرف کنندگان به خرج کردن و کمتر ناشی از کمبود عرضه که اقتصاد را در طول رکود همه گیر آسیب زده است، تقویت می کند. با این حال، بایدن روز یکشنبه در برنامه «60 دقیقه» شبکه سی‌بی‌اس گفت که معتقد است فرود نرم برای اقتصاد همچنان امکان‌پذیر است، و نشان می‌دهد که قوانین اخیر انرژی و مراقبت‌های بهداشتی دولت او قیمت‌های داروها و مراقبت‌های بهداشتی را کاهش می‌دهد.

برخی از اقتصاددانان شروع به ابراز نگرانی کرده‌اند که افزایش سریع نرخ بهره توسط فدرال رزرو – سریع‌ترین افزایش از اوایل دهه 1980 تاکنون – آسیب اقتصادی بیش از حد لازم برای مهار تورم ایجاد می‌کند. مایک کونکزال، اقتصاددان مؤسسه روزولت، خاطرنشان کرد که اقتصاد در حال حاضر کند شده است و افزایش دستمزدها – که محرک اصلی تورم است – در حال کاهش است و بر اساس برخی معیارها حتی اندکی کاهش می یابد.

بررسی‌ها همچنین نشان می‌دهد که آمریکایی‌ها انتظار دارند تورم در پنج سال آینده به میزان قابل توجهی کاهش یابد. این یک روند مهم است، زیرا انتظارات تورمی می‌توانند خودکفا شوند: اگر مردم انتظار داشته باشند که تورم کاهش یابد، برخی فشار کمتری برای تسریع خرید خود احساس می‌کنند. در این صورت، هزینه کمتر به تعدیل افزایش قیمت ها کمک می کند.

کونکزال گفت که باید موردی برای فدرال رزرو برای کاهش نرخ بهره در دو جلسه آینده ایجاد شود.

او گفت: “با توجه به خنک کننده ای که در راه است، شما نمی خواهید در این مورد عجله کنید.”

افزایش سریع نرخ بهره فدرال رزرو منعکس کننده گام هایی است که سایر بانک های مرکزی بزرگ در حال انجام هستند و به نگرانی در مورد رکود بالقوه جهانی کمک می کند. بانک مرکزی اروپا هفته گذشته نرخ پایه خود را سه چهارم درصد افزایش داد. بانک انگلستان، بانک مرکزی استرالیا و بانک کانادا همگی در هفته‌های اخیر افزایش شدید نرخ بهره را انجام داده‌اند.

و در چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، رشد اقتصادی از قرنطینه‌های مکرر ناشی از کووید توسط دولت رنج می‌برد. اگر رکود بسیاری از اقتصادهای بزرگ را فرا گیرد، می تواند اقتصاد ایالات متحده را نیز از مسیر خود خارج کند.

حتی در شتاب افزایش نرخ بهره توسط فدرال رزرو، برخی از اقتصاددانان – و برخی از مقامات فدرال رزرو – استدلال می کنند که هنوز نرخ ها را به سطحی افزایش نداده اند که عملاً وام و هزینه ها را محدود کند و رشد را کند کند.

بسیاری از اقتصاددانان متقاعد شده اند که اخراج گسترده کارکنان برای کند کردن افزایش قیمت ها ضروری است. تحقیقات منتشر شده در اوایل این ماه تحت نظارت موسسه بروکینگز به این نتیجه رسید که برای بازگرداندن تورم به هدف 2 درصدی فدرال رزرو، نرخ بیکاری ممکن است تا 7.5 درصد افزایش یابد.

بر اساس تحقیقات انجام شده توسط لارنس بال، اقتصاددان دانشگاه جان هاپکینز و دو اقتصاددان در صندوق بین‌المللی پول، تنها یک رکود به این شدت می‌تواند رشد دستمزد و هزینه مصرف‌کننده را به اندازه کافی کاهش دهد تا تورم را کاهش دهد.

(AP)

Kellen Odom

مدافع رسانه های اجتماعی گیک غذا. کاوشگر. علاقه مندان به تلویزیون پیشگام بیکن افراطی. کل نینجا اینترنت. تنظیم کننده.

تماس با ما