ایالات متحده، اندونزی و استرالیا در بحبوحه تنش‌های چین رزمایشی را با آتش انجام دادند

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور:

سربازانی از ایالات متحده، اندونزی و استرالیا روز جمعه به رزمایش آتش واقعی پیوستند، بخشی از تمرینات رزمی مشترک سالانه در جزیره سوماترا در بحبوحه فعالیت دریایی رو به رشد چین در منطقه هند و اقیانوس آرام.

در مجموع بیش از 5000 پرسنل از ایالات متحده، اندونزی، استرالیا، ژاپن و سنگاپور در تمرینات سپر سوپر گارودا امسال شرکت می کنند که این تمرینات را به بزرگترین تمرینات از زمان آغاز در سال 2009 تبدیل می کند.

مانورهای گسترده توسط چین به عنوان یک تهدید تلقی می شود. رسانه‌های دولتی چین آمریکا را متهم کرده‌اند که ائتلاف هند و اقیانوسیه مشابه ناتو برای محدود کردن نفوذ نظامی و دیپلماتیک رو به رشد چین در منطقه ایجاد می‌کند.

بریتانیا، کانادا، فرانسه، هند، مالزی، کره جنوبی، نیوزلند، پاپوآ گینه نو و تیمور شرقی نیز ناظران خود را به این رزمایش اعزام کردند که اوایل ماه جاری آغاز شد.

فرمانده آمریکایی هند و اقیانوس آرام، ادم. جان سی. آکیلینو، گفت 14 کشور درگیر در این آموزش نشان می دهند که روابط قوی تر خود را نشان می دهند، زیرا چین به طور فزاینده ای در ادعای تقریباً کل دریای چین جنوبی قاطعانه تر می شود و تمریناتی را برگزار می کند که تایوان خودگردان را تهدید می کند.


وی در کنفرانس خبری مشترک با ژنرال ژنرال اندونزی گفت: اقدامات بی‌ثبات‌کننده جمهوری خلق چین در مورد فعالیت‌ها و اقدامات تهدیدآمیز علیه تایوان دقیقاً همان چیزی است که ما تلاش می‌کنیم از آن اجتناب کنیم. اندیکا پرکاسا در باتوراجا، یک شهر ساحلی در استان سوماترای جنوبی.

آکیلینو گفت: “ما به کمک به ارائه یک اقیانوس هند-پاسیفیک آزاد و باز ادامه خواهیم داد و در مواقعی که نیاز به پاسخگویی به هرگونه احتمالی داشته باشیم، آماده خواهیم بود.”

اندونزی و چین به طور کلی روابط مثبتی دارند، اما جاکارتا نسبت به آنچه تجاوز چین به منطقه اقتصادی انحصاری خود در دریای چین جنوبی می‌داند ابراز نگرانی کرده است.

کانی گفت، علیرغم موضع رسمی خود به عنوان یک کشور غیرمدعی در دریای مورد مناقشه چین جنوبی، اندونزی از سال 2010 پس از ادعای چین بخشی از منطقه اقتصادی انحصاری اندونزی در شمال جزایر ناتونا، در مناقشه ارضی «کشیده شده است». راهاکوندینی باکری، تحلیلگر امنیتی در دانشگاه اندونزی.

لبه منطقه انحصاری اقتصادی با اعلام یکجانبه پکن “خط نه خط” که ادعاهای این کشور در دریای چین جنوبی را مشخص می کند، همپوشانی دارد.

افزایش فعالیت‌های کشتی‌های گارد ساحلی چین و قایق‌های ماهیگیری در این منطقه، جاکارتا را ناآرام کرده است و نیروی دریایی اندونزی را بر آن داشت تا در ژوئیه 2020 تمرین بزرگی را در آب‌های اطراف ناتونا در بخش جنوبی دریای چین جنوبی انجام دهد.

باکری گفت که اندونزی رزمایش‌های کنونی با ایالات متحده را عاملی بازدارنده در دفاع از جزایر ناتونا می‌داند، در حالی که برای واشنگتن، این رزمایش بخشی از تلاش‌ها برای ایجاد یک جبهه متحد در برابر افزایش نظامی چین در دریای چین جنوبی است.

او گفت: «اندونزی می خواهد این پیام را ارسال کند که برای هرگونه درگیری با شدت بالا در منطقه دریای چین جنوبی کاملاً آماده است.

رزمایش مشترک رزمی روز یکشنبه پایان یافت.

(AP)

Miriam Ware

الکل نینجا. متفکر شیطانی. محقق سفر. فرهنگ پاپ مادام العمر. علاقه مند به موسیقی.

تماس با ما