اوپک پیش بینی تقاضای نفت را به دلیل کندی رشد اقتصادی کاهش داد

اوپک روز پنجشنبه اعلام کرد تقاضای جهانی نفت در سال جاری و سال آینده با کاهش رشد اقتصادی کمتر از حد انتظار خواهد بود که نشان می‌دهد این کارتل نیاز چندانی به افزایش تولید نمی‌بیند.

سازمان کشورهای صادرکننده نفت در گزارش ماهانه بازار ماهانه خود، پیش‌بینی خود را برای تقاضای جهانی نفت در سال جاری با 260 هزار بشکه کاهش به 100.03 میلیون بشکه در روز رساند. همچنین پیش‌بینی تقاضای خود برای سال 2023 را به همان میزان به 102.72 میلیون بشکه در روز کاهش داد.

بازنگری اوپک در حالی انجام می شود که قیمت نفت به میزان قابل توجهی نسبت به بالاترین میزانی که در پی تهاجم روسیه به اوکراین رسیده بود، کاهش یافته است. ترس از کند شدن رشد اقتصادی و نشانه‌هایی از مهلت پس از بحران جهانی انرژی، قیمت نفت را کاهش داده است که در این ماه به پایین‌ترین سطح خود از فوریه رسیده است.

در حالی که اوپک پیش‌بینی خود را برای رشد اقتصادی جهانی در سال جاری و سال آینده کاهش داد، اعلام کرد تقاضا برای نفت – هرچند کم‌تر – همچنان قوی خواهد بود.

کارتل نفت اکنون انتظار دارد که تولید ناخالص داخلی جهانی امسال 3.1 درصد رشد کند که کمتر از نرخ 3.5 درصدی است که در ماه گذشته پیش‌بینی کرده بود، زیرا تورم بر مشاغل و مصرف‌کنندگان فشار می‌آورد و بانک‌های مرکزی علاقه را برای کاهش قیمت‌ها افزایش می‌دهند.

افکار خود را به اشتراک بگذارید

چشم انداز شما برای عرضه جهانی نفت چیست؟ به گفتگوی زیر بپیوندید.

برای اقتصاد ایالات متحده، اوپک پیش بینی رشد خود را در سال جاری از 3 درصد به 1.8 درصد و در سال 2023 از 2.1 درصد پیش بینی ماه گذشته به 1.7 درصد کاهش داد. انتظار می رود اقتصاد چین، دومین اقتصاد بزرگ جهان، در سال جاری 4.5 درصد رشد کند که 0.6 درصد کمتر از پیش بینی آن در ماه ژوئیه است.

این گروه مستقر در وین گفت: ترکیبی از تقاضای ضعیف‌تر برای نفت و افزایش مداوم تولید از سوی تولیدکنندگان نفت اوپک و غیراوپک به این معناست که بازار نفت در سه ماهه دوم سال به تعادل نزدیک شده است و تقاضا فقط از عرضه فراتر رفته است. 50000 بشکه در روز این در مقایسه با کسری 300 هزار بشکه ای نفت در روز در سه ماهه اول و کسری 1.6 میلیون بشکه ای در سال 2021 است.

با این حال، چشم انداز بازار انرژی همچنان بی ثبات است.

آژانس بین‌المللی انرژی روز پنجشنبه در گزارش جداگانه‌ای اعلام کرد که امواج گرما در اروپا تقاضا برای نفت را افزایش می‌دهد زیرا نیروگاه‌ها به دنبال جایگزین‌هایی برای گاز طبیعی هستند.

آژانس بین‌المللی انرژی مستقر در پاریس گفت: قیمت‌های بالا و عرضه محدود گاز طبیعی پس از اینکه روسیه برخی از صادرات انرژی خود را به منطقه محدود کرد، نیروگاه‌ها و صنایع سنگین را به سمت نفت سوق می‌دهد.

دمای بالا در سراسر اروپا فشار غیرمنتظره ای را بر شبکه های برق منطقه وارد کرده است و تقاضا برای برق را برای تامین برق فن ها و واحدهای تهویه مطبوع در دوره ای آرام برای تقاضای انرژی افزایش داده است.

چشم انداز اوپک برای بازار متعادل نفت نشان می دهد که اعضای آن احتمالاً تولید خود را در سطح فعلی حفظ خواهند کرد، علیرغم درخواست ایالات متحده و سایرین برای تولید بیشتر برای کمک به کاهش قیمت انرژی.

کارتل به رهبری عربستان سعودی که با گروهی از تولیدکنندگان نفت به رهبری روسیه در گروهی به نام اوپک پلاس متحد است، اوایل ماه جاری با افزایش ۱۰۰ هزار بشکه‌ای عرضه در روز در ماه سپتامبر موافقت کرد.

قیمت بالای نفت برای اوپک پلاس، ائتلاف کشورهای تولیدکننده نفت که بیش از نیمی از تولید جهان را کنترل می کند، سودمند بوده است. شلبی هالیدی از WSJ توضیح می‌دهد که کشورهای اوپک پلاس با این درآمدهای بادآورده چه می‌کنند و چرا به احتمال زیاد از روسیه فاصله نمی‌گیرند. تصویر: ادل مورگان

این افزایش ملایم عمدتاً توسط تحلیلگران به عنوان یک ژست نمادین در پاسخ به فشار ایالات متحده تلقی می شد که برای تأثیر معنی داری بر قیمت نفت بسیار ناچیز بود. این افزایش به طور قابل توجهی کمتر از افزایش 648000 بشکه ای در روز بود که این گروه در ماه های جولای و آگوست به عنوان بخشی از برنامه های کاهش عرضه در دوران همه گیری در نظر گرفته بود.

این کارتل در برابر درخواست‌ها برای افزایش تولید بیشتر مخالفت کرده و می‌گوید ظرفیت اضافی محدودی که اعضای آن حفظ می‌کنند باید به‌عنوان حائلی در برابر مشکلات پیش‌بینی‌نشده جدید در عرضه حفظ شود.

نفت خام برنت، معیار بین المللی نفت، روز پنجشنبه با 2.3 درصد افزایش به 99.60 دلار در هر بشکه پایان یافت. پس از اینکه هفته گذشته به پایین ترین حد از اواخر فوریه، زمانی که روسیه به اوکراین حمله کرد، رسید، قیمت ها چهار جلسه از پنج جلسه معاملاتی گذشته افزایش یافته است.

قیمت‌ها پس از تهاجم به دلیل تحریم‌های غرب به منظور قطع صادرات نفت روسیه از مصرف‌کنندگان جهانی، به بالای 127 دلار رسید.

صرف نظر از انتظارات ضعیف‌تر اوپک برای تقاضا، تحلیلگران انتظار ندارند که قیمت‌های نفت به میزان قابل توجهی بیش از آنچه که قبلاً داشته‌اند کاهش یابد. هاکان کایا، مدیر یک صندوق کالایی در نوبرگر برمن، گفت: تقاضا از سوی چین و سایر اقتصادهای نوظهور احتمالاً قوی باقی خواهد ماند، در حالی که افزایش اندک اخیر این کارتل نشان دهنده کمبود منابع نفتی است که برای تامین آن مورد نیاز است.

«تامین به سادگی وجود ندارد. ما در حال وارد شدن به وضعیت کمبود نفت هستیم و همه می دانیم که کمبود در اقتصاد به چه معناست. کایا گفت.

بنویسید ویل هورنر در [email protected]

حق چاپ ©2022 Dow Jones & Company, Inc. تمامی حقوق محفوظ است. 87990cbe856818d5eddac44c7b1cdeb8

Nigel Riley

تمرین کننده موسیقی دوستانه. گیک هاردکور توییتر. بیکن پژوه. متخصص زامبی برنده جایزه.

تماس با ما