انرژی زمین گرمایی، ارزان و تمیز، می تواند به اجرای ژاپن کمک کند. پس چرا اینطور نیست؟

یک استراحت ارزشمند برای مسافران در ژاپن، خلوتگاهی به یکی از هزاران تفرجگاه چشمه‌های آب گرم است که در کوه‌ها یا در سواحل خوش‌منظره قرار گرفته‌اند، که برخی از آن‌ها قرن‌هاست که رفت و آمد داشته‌اند.

انرژی همه آنها از انرژی زمین گرمایی فراوان ژاپن تامین می شود. در واقع، ژاپن بر روی پتانسیل انرژی زمین گرمایی زیادی قرار دارد که اگر برای تولید برق مورد استفاده قرار گیرد، می تواند نقش مهمی در جایگزینی نیروگاه های زغال سنگ، گاز یا هسته ای این کشور داشته باشد.

با این حال، برای چندین دهه، جاه طلبی های انرژی زمین گرمایی ژاپن توسط صاحبان چشمه های آب گرم شگفت آور قدرتمند آن مسدود شده است.

یوشییاسو ساتو، مالک دایمارو آسوناروسو، مسافرخانه ای منزوی که در کنار چشمه آب گرمی در کوهستان های استان فوکوشیما قرار دارد و گفته می شود قدمت آن به 1300 سال قبل می رسد، گفت: «توسعه بی رویه زمین گرمایی تهدیدی برای فرهنگ ما است. او با استفاده از کلمه ژاپنی برای چشمه های آب گرم گفت: “اگر قرار باشد اتفاقی برای onsens ما بیفتد، چه کسی پرداخت می کند؟”

ژاپن، مجمع‌الجزایری که تصور می‌شود در صدر سومین منابع زمین گرمایی بزرگ در بین کشورهای دیگر قرار دارد، به طرز شگفت‌انگیزی از ثروت زمین گرمایی خود بهره می‌برد. این کشور حدود 0.3 درصد از برق خود را از انرژی زمین گرمایی تولید می کند، که به گفته تحلیلگران، فرصتی بیهوده برای کشوری فقیر از منابع است که نیاز مبرمی به راه های جدید و پاک تر برای تولید برق دارد.

یکی از پاسخ های این معما در چشمه های آب گرم محترم ژاپن نهفته است، مانند آنچه در مسافرخانه ای که توسط آقای دکتر اداره می شود. ساتو برای دهه‌ها، مسافرخانه‌هایی مانند او در برابر پروژه‌های زمین گرمایی از ترس آسیب رساندن به چشمه‌های آب گرم غنی از مواد معدنی مقاومت می‌کنند.

در اقدامی پیشگیرانه، آقای. ساتو به Asunaroso تجهیزات نظارتی مجهز کرده است که جریان آب و دما را در زمان واقعی ردیابی می کند و در حال اصرار است که onsens در سراسر کشور نیز همین کار را انجام دهد. او به عنوان رئیس سازمانی که به معنای انجمن حفاظت از چشمه های آب گرم منزوی ژاپن است، مخالفان توسعه زمین گرمایی را رهبری کرده است.

بوروکرات‌ها در توکیو، شرکت‌های بزرگ برق ژاپن و حتی غول‌های تولیدی این کشور همتا نبوده‌اند. شوجی آجیما از شرکت توسعه برق مستقر در توکیو، که J-Power نیز نامیده می شود، گفت: “ما نمی توانیم به زور یک پروژه را بدون درک درست به جلو ببریم.” تولید برق این شرکت در دهه های گذشته مجبور شده است از تعدادی از پروژه های زمین گرمایی چشم پوشی کند.

او گفت: “گیاهان زمین گرمایی هرگز نمی توانند بازی را تغییر دهند، اما من معتقدم که هنوز هم می توانند در انرژی بدون کربن نقش داشته باشند.”

چشمه های آب گرم معجزه کوچکی از طبیعت هستند که از آب باران تغذیه می شود که به درون سنگی نفوذ می کند که قبل از حباب زدن به سطح زمین توسط داخل زمین گرم می شود، فرآیندی که سال ها و حتی دهه ها طول می کشد.

بیش از 13000 مسافرخانه و حمام آنسن در این کشور پراکنده است. قوانین سختگیرانه ای وجود دارد که به زبان های متعدد بر روی پوسترهای گچ بری شده روی دیوارهای onsen نمایش داده می شود. بدون لباس شنا اجسام صابونی مجاز نیستند. و یک نیاز اضافی دوران کووید، «موکویوکو» یا حمام کردن بی‌صدا – بدون حرف زدن در حمام.

از سوی دیگر، نیروگاه های زمین گرمایی از چاه هایی استفاده می کنند که در عمق پوسته زمین حفر شده اند و بخار و آب داغ را برای نیرو دادن به توربین های غول پیکری که برق تولید می کنند، پمپاژ می کنند. توسعه دهندگان می گویند که از آنجایی که گیاهان از منابع عمیق زیر چشمه های onsen استفاده می کنند، احتمال کمی وجود دارد که یکی بر دیگری تأثیر بگذارد.

با این حال، ارتباط متقابل بین چشمه‌های آب گرم و گرمای زمین گرمایی عمیق‌تر چیزی شبیه به یک راز باقی مانده است. هنگامی که جریان چشمه های آب گرم تغییر می کند، تعیین علت اغلب دشوار است.

یوکی یوسا، استاد بازنشسته و متخصص علوم زمین گرمایی در دانشگاه کیوتو گفت: ما هنوز به طور کامل پیامدهای توسعه زمین گرمایی را درک نکرده ایم.

ژاپن، پنجمین تولیدکننده گازهای گرمایش سیاره در جهان، برای دستیابی به اهداف اقلیمی خود و مهار وابستگی خود به واردات سوخت فسیلی، به انرژی پاک بیشتری نیاز دارد. پس از فاجعه هسته ای فوکوشیما در سال 2011، بیشتر برنامه انرژی هسته ای این کشور بسته شده است. اعتبار سبز انرژی زمین گرمایی، همراه با هزینه نسبتا کم و توانایی آن در تولید برق مداوم در تمام ساعات شبانه روز، آن را به منبعی امیدوارکننده از انرژی های تجدیدپذیر تبدیل کرده است.

دولت ژاپن که به دنبال سه برابر کردن ظرفیت زمین گرمایی کشور تا سال 2030 است، تلاش کرده است تا با باز کردن توسعه زمین گرمایی در پارک های ملی و تسریع در ارزیابی های زیست محیطی، راه را برای پروژه های بیشتر هموار کند.

به گفته موسسه سیاست های انرژی پایدار در توکیو، اگر ژاپن تمام منابع زمین گرمایی متعارف خود را برای تولید برق توسعه دهد، می تواند حدود 10 درصد از برق ژاپن را تامین کند. این میزان برق بیشتر از برق تولید شده ژاپن از نیروگاه های آبی، خورشیدی، بادی یا هسته ای در سال 2019 خواهد بود.

ژاک هیمانز، کارشناس انرژی در دانشگاه کالیفرنیای جنوبی می‌گوید: «این داخلی است، قابل تجدید است». این همه چیزهایی است که ژاپن به آن نیاز دارد.

اما در سراسر ژاپن، دولت های محلی اخیراً دور جدیدی از محدودیت ها را معرفی کرده اند. Kusatsu، یک شهر تفریحی onsen در شمال توکیو، سال گذشته قانونی را تصویب کرد که مسئولیت توسعه دهندگانی را که به دنبال تایید شهر برای اثبات اینکه یک پروژه زمین گرمایی بر چشمه‌های آب گرم محلی تأثیر نمی‌گذارد، می‌گذارد. اویتا، استانی که بیش از هر منطقه دیگری در ژاپن دارای چشمه های انسن است، اخیراً یک منطقه حفاری ممنوع در شهر بپو، پایتخت انسن ژاپن، گسترش داده است.

یوتاکا سکی، مدیر اجرایی انجمن ملی چشمه های آب گرم، که نماینده مسافرخانه ها در سراسر کشور است، گفت: «ما نیازهای انرژی کشور را درک می کنیم. او گفت: «ما با انرژی زمین گرمایی به خاطر مخالفت با آن مخالف نیستیم. اما ما به شدت نسبت به توسعه در مقیاس بزرگ کنترل نشده هشدار می دهیم.

در بپو، بخار همه جا است. از خیابان‌هایش می‌گذرد و خانه‌های شهری‌اش را می‌پوشاند.

برای دهه‌ها، هتل‌های بزرگ، مسافرخانه‌ها و حتی اقامتگاه‌های خصوصی از منابع منطقه استفاده می‌کردند و منابع چشمه‌های حرارتی را به شدت تحلیل می‌بردند. در حال حاضر اکثر انبوه های آن از پمپ ها برای خروج آب گرم از زمین استفاده می کنند.

توسعه زمین گرمایی در مقیاس بزرگ قابل بحث نیست. هیدهیکو هیدا، رئیس دفتر شهر مسئول onsens گفت: “ما در مورد آنچه باید برای حفظ فرهنگ بپو، شیوه زندگی تثبیت شده آن انجام دهیم، صحبت می کنیم.”

حدود 40 مایل دورتر یک چیز نادر است: یک گیاه بزرگ زمین گرمایی. این بزرگترین کشور است. اما همچنین چهار دهه از عمر آن می گذرد و کیوشو الکتریک، شرکت برق منطقه ای، از آن زمان تاکنون قادر به ساخت کارخانه هایی در مقیاس مشابه نیست.

تاکانوری سنجو، که سرپرست تیم بررسی زمین گرمایی این شرکت است، گفت: «پیدا کردن مکانی که مایل به بله گفتن باشد، دشوار است.

یک سیاست سخاوتمندانه دولتی که قیمت‌های بالاتر از بازار را برای انرژی زمین گرمایی می‌پردازد، اخیراً باعث انبوه پروژه‌های زمین گرمایی کوچک‌تر شده است. اما بیشتر نیروگاه هایی که از زمان تصویب این سیاست ساخته شده اند بسیار کوچک هستند و شاید تنها چند صد خانه را تامین کنند. به این ترتیب آنها می توانند از ارزیابی ها و محدودیت های زیست محیطی اجتناب کنند.

کارشناسان می گویند، اما آنها برای تأثیر قابل توجهی بر بازار کلی انرژی ژاپن بسیار کم هستند.

یوزاوا، در استان برفی شمالی آکیتا، نمونه نادری از یک شهر چشمه آب گرم است که انرژی زمین گرمایی را در بر گرفته است.

یک توسعه‌دهنده اولیه، Dowa Mining، رهبران جامعه محلی را در برنامه‌ریزی خود مشارکت داد، بهترین فارغ‌التحصیلان شهر را استخدام کرد، مقامات را به جشنواره‌های محلی فرستاد و حتی به حفاری چشمه‌ها برای افراد محلی پیشنهاد کرد. دولت محلی، به نوبه خود، مشتاق بود تا صنعت جدیدی را در منطقه ای دورافتاده از ژاپن تقویت کند. یک کشاورز محلی اکنون از آب چشمه آب گرم برای پاستوریزه کردن شیر و ماست خود استفاده می کند.

ژاپن به یوزاواهای بیشتری امیدوار بود. این کشور اولین نیروگاه زمین گرمایی تجاری و در مقیاس بزرگ خود را در سال 1966 افتتاح کرد و در دهه های بعد اپراتورها حدود 12 نیروگاه دیگر از جمله یکی در یوزاوا به آن اضافه کردند. اما با افزایش مخالفت های محلی از مسافرخانه های چشمه های آب گرم، ژاپن از دهه 1990 تقریبا هیچ ظرفیت زمین گرمایی اضافه نکرده است.

این در حالی است که غول‌های سازنده ژاپنی مانند توشیبا بر بازار جهانی توربین‌های زمین گرمایی تسلط پیدا کرده‌اند. بخش بسیار کمی از کسب و کار آنها در زمین خانه آنها است.

بنابراین در سال 2019، زمانی که اولین نیروگاه بزرگ زمین گرمایی ژاپن در 23 سال گذشته در Yuzawa افتتاح شد، با توانایی تامین برق تقریباً 100000 خانه، این یک پیشرفت بزرگ بود.

Shun Iwata، یکی از مدیران بازنشسته Dowa Mining که نزدیک به دو دهه در Yuzawa کار کرده بود تا مردم محلی را به این ایده برساند، گفت: سخت ترین چالشی که هر پروژه زمین گرمایی در ژاپن با آن مواجه است به زمین شناسی یا فناوری مربوط نمی شود. او اکنون مشاور شهر است. او گفت: «آنچه مهمتر است، کار روی جامعه و ایجاد روابط است.

با این حال، حتی در یوزاوا نیز اختلاف نظر وجود داشته است. از اواخر سال 2020، یک مسافرخانه محلی باید به طور دوره‌ای پس از کاهش بهار آن تعطیل شود.

شهر Yuzawa حفظ توسعه زمین گرمایی شهر دلیل آن نبود.

ماسامی شیباتا از آبه ریوکان، یکی از مسافرخانه های چشمه آب گرم یوزاوا، گفت: «نمی توانم بگویم که نگران نیستم. او گفت که هنوز انرژی زمین گرمایی به بخشی از بافت شهر یوزاوا تبدیل شده است. من فکر می کنم امکان وجود چشمه های آب گرم و زمین گرمایی وجود دارد.

Shirley Bond

خواننده Wannabe. ماون غذا. طرفدار فرهنگ پاپ علاقه مندان به تلویزیون درونگرا. تنظیم کننده. پیشگام موسیقی. متفکر معتبر.

تماس با ما