اتحادیه اروپا نیروهای امنیتی ایران را به دلیل مرگ مهسا امینی، سرکوب اعتراضات تحریم کرد

صادره به تاریخ، صادره در تاریخ، تاریخ صدور: اصلاح شده:

اتحادیه اروپا روز دوشنبه پلیس «اخلاق» ایران را به دلیل ضرب و شتم مرگبار مهسا امینی و دیگر نیروهای امنیتی در بازداشت به دلیل سرکوب اعتراضات بعدی تحریم کرد.

همچنین وزیر ایران که بر محدودیت های اینترنتی و بخش سایبری سپاه پاسداران نظارت می کرد، تحریم شد.

فهرست تحریم‌ها که در روزنامه رسمی بلوک منتشر شد، همچنین روسای پلیس اخلاق، نیروی شبه‌نظامی بسیج سپاه پاسداران، شاخه یونیفورم‌پوش پلیس کشور و مقامات مسئول این نیروها را در لیست سیاه قرار داده است.

ایران متعهد شد که به تحریم‌ها واکنش «فوری» بدهد.

11 فرد و عضو چهار نهاد نامبرده در تحریم ها مشمول ممنوعیت روادید اتحادیه اروپا و مسدود شدن دارایی ها هستند.

پیش از انتشار این لیست سیاه، آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، درباره پلیس «اخلاق» گفت که این «کلمه ای است که وقتی جنایاتی را که در آنجا مرتکب می شوند، واقعاً مناسب نیست».

این فهرست قبل از آخرین چرخش دراماتیک وقایع در ایران تهیه شد: آتش‌سوزی مرگبار در زندان بدنام اوین تهران، جایی که رژیم زندانیان سیاسی ایرانی و همچنین اتباع دوتابعیتی و خارجی را در آن نگهداری می‌کند.

اتحادیه اروپا از سرکوب خونین تظاهرات رژیم ایران که پس از کشته شدن امینی، جوان 22 ساله ای که یک ماه پیش توسط پلیس اخلاق دستگیر شد و زنانی را که روسری های اسلامی به سر می کردند، دستگیر کرد، نگران شده است.

تظاهرات از آن زمان به تظاهرات خیابانی ضد رژیم تبدیل شد و تظاهراتی که در آن شرکت داشتند خواستار پایان رژیم تحت رهبری ملاها شدند.

فهرست تحریم‌ها می‌گوید پلیس «اخلاق» و رهبران تهران و کشور مسئول کشته شدن امینی هستند.

بر اساس گزارش‌های موثق و شاهدان، وی در بازداشت به طرز وحشیانه ای مورد ضرب و شتم و بدرفتاری قرار گرفت که منجر به بستری شدن در بیمارستان و مرگ او در 16 سپتامبر 2022 شد.

عیسی زارع پور، وزیر فناوری اطلاعات و ارتباطات، مسئول قطعی اینترنت تحمیل شده در ایران با شعله ور شدن اعتراضات و محدود کردن دسترسی ایرانیان به اطلاعات و آزادی عقیده شناخته شد.

“مرگ چند نفر”

نیروی بسیج به دلیل سرکوب «بخصوص خشن» معترضان که «به کشته شدن چندین نفر منجر شد» در لیست قرار گرفت. در فهرست اتحادیه اروپا آمده است که «مستقیماً مسئول نقض جدی حقوق بشر در ایران است».

بائربوک، هنگام ورود به نشست وزرای خارجه اتحادیه اروپا که تحریم‌ها را تصویب کرد، گفت: «چشم‌هایمان را بر روی سوءاستفاده‌هایی که در ایران انجام می‌شود نمی‌بندیم».

او هشدار داد: “اگر این خشونت ادامه یابد، تحریم های بیشتری در پی خواهد داشت.”

ایالات متحده، بریتانیا و کانادا قبلاً تحریم های خود را علیه ایران به دلیل نقض حقوق بشر اعلام کرده اند.

تهران در واکنش به این اقدام آمریکا را به دامن زدن به اعتراضات ضد رژیم متهم کرده است.

این عکس که خبرگزاری میزان منتشر کرده، محل درگیری در یکی از بندهای زندان اوین تهران در ۲۵ مهر ۱۳۹۱ است.
این عکس که خبرگزاری میزان منتشر کرده، محل درگیری در یکی از بندهای زندان اوین تهران در ۲۵ مهر ۱۳۹۱ است. © کوشا مهشید فلاحی، AP

ژان آسلبورن، وزیر امور خارجه لوکزامبورگ نسبت به اینکه تحریم ها به ایران «آسیب می زند» تردید داشت.

اما او گفت: “این رژیم ممکن است در 40 سال گذشته کار کرده باشد اما اکنون کار نمی کند و به همین دلیل اتحادیه اروپا باید اولین قدم را بردارد.”

این تحولات در حالی رخ داد که امیدها برای احیای توافق هسته‌ای 2015 ایران که زمانی که دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور وقت آمریکا از حمایت آمریکا در سال 2018 عقب نشینی کرد، نابود شد.

اتحادیه اروپا در طول یک سال و نیم گذشته تلاش‌ها را برای بازگرداندن آمریکا و ایران به پایبندی کامل به توافق که هدف آن محدود کردن برنامه هسته‌ای ایران است، هماهنگ کرده است، اما تاکنون ناموفق بوده است.

ووپکه هوکسترا، وزیر امور خارجه هلند، گفت که احیای این توافق مهم است “اما تنها یک طرف مانع و سنگ اندازی می کند… در ماه ها و سال های گذشته – و آن خود ایران است”.

ایران همچنین به بحث وزیران درباره جنگ روسیه در اوکراین پرداخت.

کیف و تعداد فزاینده ای از ناظران می گویند که ایران پهپادهایی را برای حمله به اهداف اوکراینی به روسیه می دهد که تهران آن را رد می کند.

(AFP)

Alina Bentley

کاوشگر. کارشناس سفر. متخصص قهوه. طرفدار تلویزیون عمومی متخصص پرشور بیکن. برگزار کننده آماتور محقق فرهنگ پاپ.

تماس با ما