آیا تورین موجود در نوشیدنی های انرژی زا می تواند پیری را کند کند؟

یک مطالعه جدید روی موش ها، میمون ها و کرم ها نشان می دهد که یک مکمل غذایی که توسط علاقه مندان به تناسب اندام مصرف می شود می تواند کلید زندگی طولانی تر و سالم تر باشد. محققان دریافتند که دوز بالای روزانه تورین، اسید آمینه ای که معمولا به نوشیدنی های انرژی زا اضافه می شود و به طور طبیعی در غذاهای مختلف یافت می شود، به تاخیر در مرگ و کاهش آسیب های بیولوژیکی پیری کمک می کند.

بر اساس این مطالعه جدید که روز پنجشنبه در Science منتشر شد، قدرت، حافظه و متابولیسم در حیوانات آزمایشگاهی بهبود یافت. از التهاب و آسیب DNA جلوگیری شد. و موش های میانسالی که به طور منظم مکمل تائورین مصرف می کردند به طور قابل توجهی بیشتر از موش هایی که مکمل تورین مصرف نمی کردند عمر کردند.

دکتر می‌گوید: «اینجا چیزی وجود دارد، و اگر در انسان‌ها کار کند، چیز فوق‌العاده‌ای خواهد بود.» نیر بارزیلای، مدیر موسسه تحقیقات پیری در کالج پزشکی آلبرت انیشتین، که در این مطالعه شرکت نداشت.

غرفه دکتر بارزیلای و سایر محققان طول عمر نسبت به مشاهده تورین به عنوان یک اکسیر جادویی برای افزایش طول عمر هشدار دادند. آنها گفتند که مردم باید این مکمل را با احتیاط مصرف کنند، به ویژه هنگامی که سطوح دوز بالایی را در نظر می گیرند که مشابه آنهایی که برای موش ها و میمون ها تجویز می شود.

به گفته آنها تورین – یک ماده مغذی که توسط بدن تولید می شود و از غذاهای حیوانی مانند صدف و بوقلمون به دست می آید – سابقه طولانی در ایمنی دارد. اما هنگامی که به مقدار زیاد مصرف شود می تواند باعث مشکلات گوارشی، فشار کلیه و تداخلات بالقوه مضر با داروها شود.

اثربخشی آن در ترویج پیری سالم در افراد هنوز ثابت نشده است – و سایر داروهای ضد پیری که زمانی شایعه شده بودند که وعده اولیه را در موش‌ها و میمون‌ها نشان می‌دادند، همیشه در آزمایش‌های انسانی به کار نرفتند.

یک کارآزمایی بالینی کوچک در برزیل نشان داد که چهار ماه مکمل تائورین با دوز کم اثرات آنتی اکسیدانی مثبتی در زنان مسن دارد، بدون نگرانی در مورد سمیت. اما به گفته محققان، مطالعات بزرگتر و طولانی تری برای سنجش اثربخشی دوزهای دیگر تورین مورد نیاز است.

مطالعات انسانی در مورد مکمل تائورین به طور کلی دوزهای پایین، معمولاً حدود 1.5 گرم در روز را آزمایش کرده است. به موش‌ها و میمون‌ها در مطالعه جدید دوز معادل حدود 3 تا 6 گرم در روز برای انسان داده شد – سطحی که توسط تنظیم‌کننده‌های اروپایی بی‌خطر تلقی می‌شود، اما همچنان در سطح بالاتری از طیف قرار دارد.

ویجی یاداو، محقق طول عمر در مرکز پزشکی دانشگاه کلمبیا ایروینگ که این مطالعه را رهبری می‌کرد، گفت: «نکته اصلی این است که آزمایش‌های بالینی باید انجام شود.

تائورین نام خود را در دهه 1820 از کلمه لاتین “taurus” به معنای گاو نر، پس از اینکه دانشمندان آلمانی برای اولین بار این اسید آمینه را از صفرای گاو جدا کردند، گرفت.

دکتر. با این حال Yadav تا حدود یک دهه پیش چیزی در مورد تورین نمی‌دانست، زمانی که متوجه شد این مکمل به رشد استخوان‌ها در موش‌های جوان متولد شده از مادران دارای کمبود ویتامین کمک می‌کند.

مطالعات انجام شده بر روی انسان ها سطوح پایین تورین را با سلامت قلب ضعیف، عملکرد شناختی و عملکرد ماهیچه ها مرتبط دانسته بود. برخی تحقیقات همچنین به تورین اشاره می‌کنند که بر طول عمر فوق‌العاده افرادی که در جزیره ژاپنی اوکیناوا زندگی می‌کنند، کمک می‌کند.

اما اینکه آیا کمبود تورین عامل پیری است یا صرفاً یک محصول جانبی فرآیند پیری است، هنوز مشخص نیست.

دکتر. Yadav، همراه با همکارانش در موسسه ملی ایمونولوژی در دهلی نو، ابتدا سطح تورین را در خون افراد اندازه گیری کردند و با افزایش سن، کاهش مداوم پیدا کردند. در افراد 60 ساله، سطح تورین حدود یک سوم میزان تورین در کودکان کوچک بود.

سپس تیم او مکمل‌های تورین با دوز بالا را به موش‌های میانسال و میمون‌های رزوس داد و نتایج سلامتی آن‌ها را با حیواناتی مقایسه کرد که این اسید آمینه را دریافت نکردند. شش ماه درمان برای مشاهده بهبود در تراکم استخوان، متابولیسم قند و عملکرد سیستم ایمنی در میمون ها کافی بود، در حالی که موش ها این فواید و موارد دیگر را نشان دادند.

موش‌ها وزن کمتری به دست آوردند، ماهیچه‌های قوی‌تری داشتند، کمتر مضطرب بودند و پیشرفت‌های متعددی را در سطح سلولی نشان دادند، از جمله کاهش تعداد سلول‌های به اصطلاح زامبی، سلول‌های قدیمی که تقسیم نمی‌شوند اما همچنان به تخریب بافت‌های همسایه ادامه می‌دهند. تائورین همچنین میانگین طول عمر موش ها را 12 درصد برای ماده ها و 10 درصد برای نرها افزایش داد. این مکمل تاثیر مشابهی بر طول عمر کرم داشت.

محققان همچنین با تجزیه و تحلیل دو مجموعه داده، شواهدی برای پتانسیل ضد پیری تورین در افراد پیدا کردند. یکی از آنها که شامل نزدیک به 12000 فرد میانسال ساکن در شرق انگلستان بود، نشان داد که بین سطوح پایین تورین و بیماری هایی مانند چاقی، دیابت و فشار خون بالا ارتباط وجود دارد. دیگری که شامل ورزشکاران آلمانی بود، دریافت که ورزش با شدت بالا به طور طبیعی می تواند سطح تورین را افزایش دهد – که می تواند برخی از مزایای ضد پیری فعالیت بدنی را به همراه داشته باشد.

تائورین در داخل بدن چه می کند هنوز مشخص نیست. آزمایش‌ها روی موش‌ها و کرم‌ها به نقش تورین در حفظ سلامت میتوکندری‌ها، کارخانه‌های تولید انرژی در داخل هر سلول اشاره دارد. کریستی کارتر، مدیر دانشمند بهداشت در مؤسسه ملی پیری، خاطرنشان کرد: اما به کار بیشتری نیاز است. او گفت: “ما مطمئن نیستیم که چگونه کار می کند.”

هکرهای زیستی و جویندگان طول عمر به احتمال زیاد قبل از افزودن تورین به مجموعه مکمل های خود منتظر این بینش های علمی نیستند.

نیک انگرر، بنیانگذار وبلاگ Longevity، که در بایرون بی، استرالیا مستقر است، گفت: «این مقاله بسیار کامل و قانع کننده است. “این باعث می شود تائورین یک مدعی سرب برای چیزی باشد که ممکن است برای طول عمر خود در خانه امتحان کنید.”

اما اکثر پزشکان و دانشمندان طول عمر از نوشیدنی های انرژی زا یا اضافه کردن پودر تورین به شیک های پروتئینی تا زمانی که داده های انسانی به خوبی کنترل شده در دسترس باشد، تاکید کردند. دکتر می‌گوید: «من دائماً به مردم می‌گویم: آتش نگه دارید تا آزمایش‌های بالینی را انجام دهیم. جیمز کرکلند، متخصص سالمندان در کلینیک مایو، که مطالعات ضد پیری را با ترکیبات دیگر هدایت می کند.

دیوید سینکلر، محقق طول عمر در دانشکده پزشکی هاروارد، تمایل بیشتری به آزمایش خود خارج از پروتکل آزمایشی دارد. در پادکست خود و در کتاب سال 2019 خود، او مرتباً در مورد کوکتل خود از مکمل های ضد پیری صحبت می کند.

دکتر. سینکلر گفت که در گذشته با تورین سروکار داشته است. اما بر اساس مقاله جدید، او گفت که احتمالاً دوزهای بالایی از تورین را به رژیم خود اضافه خواهد کرد – با آزمایش خون منظم برای عوارض جانبی احتمالی. او گفت: “احتیاط و نگرانی قلبی من واقعاً این است که مردم فقط آن را مصرف کنند و بدن خود را زیر نظر نگیرند.”

دکتر. یداو به نوبه خود از گفتن اینکه آیا مکمل تائورین مصرف می کند یا خیر خودداری کرد. او گفت: “من نمی خواهم یک تأثیرگذار باشم.”

Drake Beck

کارشناس سفر. خالق دوستانه نویسنده هیپستر دوست. دانش آموز عمومی.

تماس با ما